سیل و طوفان در شرق لیبی تلفات و خسارات بسیار سنگین برجای گذاشت

یک سخنگوی ارتش شرق لیبی نیز گفت در اثر سیل در شهر درنا بیش از دو هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و پنج تا شش هزار نفر مفقود شده‌اند

مقام‌های مسئول در لیبی، روز دوشنبه گفتند که طوفان مرگبار و سیل شدید در دو روز گذشته در لیبی بین صدها تا هزاران کشته برجای گذاشته است.

اسامه حمد، رئیس دولت شرق لیبی گفت که بیش از دو هزار نفر در شهر ساحلی درنا جان باخته‌اند و هزاران نفر دیگر ناپدید شده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی تاکید کرده در کشوری جنگ‌زده که در شرق و غرب آن دو دولت رقیب وجود دارد، امکان بررسی و تایید مستقل این آمار وجود ندارد.

طوفان دانیل روز یکشنبه دریای مدیترانه را درنوردید، و پس از رسیدن به لیبی، به ویژه در شرق کشور جاده‌ها و ساختمان‌ها را ویران کرد. طوفان و سیل علاوه بر درنا به شهرهای ساحلی دیگر در شرق لیبی از جمله دومین شهر بزرگ کشور، بنغازی، آسیب فراوان رسانده است.

فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، مردمی را نشان می‌دهد که روی سقف خودروهای خود گیر افتاده‌اند و درخواست کمک می‌کنند.

اسامه حمد به تلویزیون المسار گفت: «مفقودان هزاران نفر هستند و کشته‌ها بیش از دو هزار نفر هستند. تمام محله‌ها در درنا ناپدید شده‌اند و ساکنان آن‌ها را آب با خود برده است.»

حمد ریاست دولتی را بر عهده دارد که در عرصه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است و در مناطق شرقی لیبی که تحت کنترل ارتش ملی لیبی (LNA) به رهبری خلیفه حفتر است، فعالیت می‌کند.

یک سخنگوی ارتش شرق لیبی نیز گفت در اثر سیل در شهر درنا بیش از دو هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و پنج تا شش هزار نفر مفقود شده‌اند.

با این حال، هیچ یک از این دو به منبع آمار خود اشاره نکردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کیس فهاکری، رئیس گروه امداد و نجات هلال احمر در منطقه، به رویترز گفت که پیش‌بینی می‌شود تلفات درنا به ۲۵۰ نفر برسد.

او گفت: «ما پس از ریزش ساختمان‌ها حداقل ۱۵۰ کشته را ثبت کردیم اما انتظار داریم که تعداد کشته‌ها به ۲۵۰ نفر افزایش یابد. وضعیت بسیار فاجعه بار است.»

احمد محمد، یکی از ساکنان درنا، به رویترز گفت: «ما خواب بودیم و وقتی از خواب بیدار شدیم، متوجه شدیم که آب خانه را محاصره کرده است. ما هنوز داخل خانه هستیم و سعی می‌کنیم از آن خارج شویم.»

شاهدان می‌گویند سطح آب در درنا به سه متر رسیده است.

تلویزیون المستقبل تصاویری از یک جاده فروریخته بین سوسه و شحات، در منطقه باستانی سیرنه را پخش کرد. این منطقه در فهرست یونسکو قرار دارد.

پارلمان لیبی در شرق این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر دولت موقت طرابلس، نیز در تمام شهرهای آسیب‌دیده سه روز عزای عمومی اعلام کرده و آنها را «مناطق فاجعه‌زده» خوانده است.

دو مهندس نفت به رویترز گفتند چهار بندر بزرگ نفتی در لیبی، راس لانوف، زوئیتینا، برگا و اس سیدرا از شامگاه شنبه به مدت سه روز بسته شدند.

شاهدان گفتند که عملیات جستجو و نجات ادامه دارد. مقام‌ها با اعلام وضعیت اضطراری شدید، مدارس و فروشگاه‌ها را بستند و مقرارت منع رفت و آمد را اعمال کردند.

با آنکه دولت دبیبه در شرق لیبی نفوذ کمی دارد، اما او روز یکشنبه گفته بود که به همه سازمان‌های دولتی دستور داده است تا با خسارات و سیل‌ها در شهرهای شرقی فوراً مقابله کنند.

بانک مرکزی لیبی دولت دبیبه را به رسمیت می‌شناسد و حقوق ادارات دولتی در سراسر کشور را می‌پردازد.

سازمان ملل متحد در لیبی نیز اعلام کرده است که طوفان را از نزدیک دنبال می کند و کمک های فوری امدادی را در سطوح محلی و ملی ارائه خواهد کرد.

بیشتر از جهان