سفر غیرمنتظره وزیر خارجه ژاپن به اوکراین

یوشیماسا هایاشی، وزیرخارجه ژاپن، در کی‌یف با همتای اوکراینی‌ ولودیمیر زلنسکی دیدار و گفت‌وگو کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید یوشیماسا هایاشی، وزیر خارجه ژاپن، شنبه در جریان سفری بدون برنامه‌ریزی قبلی به کی‌یف، با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، دیدار کرده است. 

هایاشی در این دیدار قول حمایت‌های مالی توکیو و موافقت با آغاز مذاکرات همکاری‌های امنیتی بین دو کشور را داد. 

هایاشی اوایل هفته گذشته به خاورمیانه و لهستان سفر کرده بود و در سفری غیرمنتظره به اوکراین رفت و از شهر بوچا، یکی از شهرهای آسیب‌دیده در حومه کی‌یف، دیدارکرد. 

هایاشی به زلنسکی گفت ژاپن آماده است تا مذاکرات همکاری امنیتی را بر اساس توافق بین گروه هفت و اوکراین در جریان نشست اعضای ناتو در ماه ژوییه آغاز کند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وزیرخارجه ژاپن برای نخستین‌بار پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به کی‌یف سفرمی‌کرد. 

او در جریان این سفر همچنین با دیمیتری کولبا، همتای اوکراینی، دیدار کرد. 

یوشیماسا هایاشی در در گفت‌وگو با وزیر خارجه اوکراین بر «حمایت قاطعانه توکیو از کی‌یف» تاکید کرد و خواستار پایان «تهاجم روسیه به اوکراین» شد. 

وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد که این سفر مقدمه‌‌ای بر کنفرانس سرمایه‌گذاری ژاپن در اوکراین خواهد بود. این کنفرانس در اولین هفته‌های سال آینده میلادی با تمرکز بر بهبود اقتصادی و بازسازی کشور جنگ‌زده اوکراین برگزار می‌شود. 

ژاپن تا امروز بیش از هفت میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده و تجهیزات دفاعی غیرمرگبار را به کی‌يف ارسال کرده‌ است. ژاپن به‌دلیل محدودیت‌های قانونی عملا امکان صادرات تجهیزات نظامی مرگبار به اوکراین را ندارد. 

در ماه مارس گذشته، نخست‌وزیر ژاپن، فومیو کیشیدا، آخرین رهبر کشورهای گروه۷ بود که به‌کی‌یف سفر کرد. نخست‌وزیر ژاپن در این سفر با رئیس‌جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، دیدار و گفت‌وگو کرد. 

بیشتر از جهان