آمران به معروف با زنان درگیر شدند، زنان بازداشت شدند

حسن نوروزی: اگر لایحه حجاب و عفاف را علنی بررسی می‌کردیم، مثل طرح صیانت هوا می‌شد

با اختیار تامی که این روزها حاکمیت به نیروهای خودسر تحت عنوان «آمران به معروف» داده است، درگیری میان مردم و این نیروها در شهرهای مختلف افزایش یافته است. این نیروها با تصویربرداری از زنان مخالف حجاب اجباری، توهین، فحاشی و درگیری با آن‌ها، تلاش می‌کنند تا دوباره حجاب اجباری را در ایران نهادینه کنند.

به گزارش شمال‌نیوز، دخالت دو زن آمر به معروف در مورد پوشش دو شهروند در کرمانشاه به بروز درگیری میان آن‌ها انجامید. در جریان این درگیری، سه مدافع حجاب اختیاری بازداشت شدند. رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه «آمرین به معروف» از یک خانواده نظامی بوده‌اند، گفت اقدام این دو برای تذکر لسانی به بروز درگیری میان آن‌ها و دو زن و یک مرد منجر شده است.

در شهرکرد نیز اتفاق مشابهی رخ داد و در پی ایجاد مزاحمت یک زن تحت عنوان «امر به‌ معروف»، درگیری رخ داد. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، در این رابطه یک شهروند بازداشت و دو شهروند دیگر به ستاد امر به معروف و نهی از منکر احضار شدند.

فارس در رابطه با این اتفاق نوشت: «به‌تازگی فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد یک آمر به معروف در شهربازی علوی شهرکرد اقدام به امر به معروف می‌کند و از خانم بدحجاب تقاضا می‌کند شئونات اسلامی را رعایت کند.»

در جریان این اتفاق، مسئول شهربازی که خود را کارمند دادگستری معرفی کرده بود، در اعتراض به آمر به معروف، گفته بود: «شما شهروندی معمولی هستید و شهروندان حق ندارند نسبت به پوشش یکدیگر نظر دهند و عقاید خود را به دیگری تحمیل کنند.» پس از این اتفاق، دادگستری چهارمحال‌و‌بختیاری از بازداشت مسئول شهربازی خبر داد و اعلام کرد: «مدیر و کارمند این مجموعه نیز به ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان احضار شدند.»

در این گزارش‌ها، جزئیات محل نگهداری افراد بازداشت‌شده افشا نشده است و از سرنوشت این افراد خبری در دست نیست.

از سوی دیگر، روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه یک‌فوریتی «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب» در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. تا لحظه تنظیم خبر، اطلاعاتی از بررسی این موضوع در مجلس منتشر نشده است. پیش‌تر، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از جلسه غیرعلنی صبح روز یکشنبه ۱۵ مرداد، خبر داده بودند که لایحه جنجالی «عفاف و حجاب» قرار است ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی و خارج از صحن علنی مجلس بررسی شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به این ترتیب، مجلس از زیر بار مسئولیت تصویب این لایحه شانه خالی می‌کند و با بررسی این موضوع در هیئت یازده نفره کمیسیون اصل ۸۵ و رای آن‌ها، لایحه در آستانه سالگرد قتل مهسا امینی و زودتر از آنچه تصور می‌شد، به شورای نگهبان خواهد رفت.

حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، با اشاره به این موضوع، اعلام کرد که بهتر است لایحه حجاب و عفاف «هشتاد‌و‌پنجی» شود. به عقیده او، اگر لایحه به صحن علنی مجلس می‌آمد، با پیشنهادهای خاصی روبرو می‌شد و تصویب آن به تعویق می‌افتاد. با انتشار جزئیات این لایحه، ادبیات و خلاف قانون بودن بسیاری از بخش‌های آن با انتقاد حقوقدانان مواجه شد. اکنون، کمیسیون قضایی مجلس با این پیشنهاد تلاش می‌کند که از بررسی بیشتر این لایحه و انتشار مشکلاتش جلوگیری و زودتر آن را به قانون تبدیل کند.

نوروزی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجو گفت: «ما همراه کارشناسان قوه قضاییه، وزارت دادگستری، مرکز پژوهش‌ها و مرکز تحقیقات قم به‌طور کامل پیشنهادات را مطرح و بررسی کردیم و کار اساسی روی آن انجام شده است. اگر لایحه حجاب و عفاف به صحن می‌آمد، شاید بررسی آن سه ماه طول می‌کشید؛ الان لایحه یک جمع‌بندی یکی دو روزه می‌خواهد تا پس از آن به شورای نگهبان برود.»

نوروزی در پاسخ به این سوال که «بهتر نیست حالا که قرار است به کمیسیون برود، همان‌جا روند بررسی در معرض دید مردم و رسانه‌ها و شفاف باشد؟» گفت «خیر. این مثل طرح حمایت از کاربران (صیانت) می‌شد که هوا شد و از بین رفت. این فقط باید برود شورای نگهبان تا مطالعه کنند و برای اجرای درست ابلاغ بشود».