کردهای سوریه صدها عضو خارجی داعش را محاکمه می‌کنند

نیروهای کرد بیش از ۱۰ هزار جنگجوی داعشی اسیرشده را در حدود ۲۲ بازداشتگاه نگهداری می‌کنند

زندان حسکه در شمالی شرقی سوریه در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه  FADEL SENNA AFP

مقام‌های کرد در شمال شرق سوریه روز شنبه، ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن)، اعلام کردند صدها تن از جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) را که در زندان‌های این منطقه نگهداری می‌شوند و کشورهایشان حاضر به پذیرش آن‌ها نیستند، محاکمه خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از بیانیه اداره منطقه خودمختار شمال و شرق سوریه، مقام‌های کرد همچنان خواستار تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای محاکمه این جنگجویان‌اند. این بیانیه از سازمان ملل متحد، گروه‌های مرتبط با حقوق بین‌الملل و سازمان‌های محلی خواست که به تسهیل این محاکمه‌ها کمک کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه با حمایت ایالات متحده و تحت رهبری کردها، بیش از ۱۰ هزار جنگجوی داعشی اسیرشده را در حدود ۲۲ بازداشتگاه نگهداری می‌کنند. بیش از دو هزار نفر از این ۱۰ هزار زندانی داعش، جنگجویان خارجی داعش‌اند که دولت‌های متبوع‌ آن‌ها از پذیرش یا بازگرداندن آنان به کشورهای خود، خودداری می‌کنند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به داعش آمده است که «این سازمان تروریستی، جنایات هولناک و کشتارهای دسته جمعی علیه مردم منطقه انجام داده است» و اینگونه اقدامات، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی محسوب می‌شود.

این بیانیه همچنین تاکید کرد این محاکمه‌ها «عادلانه، شفاف و مطابق با قوانین بین‌المللی و محلی مرتبط با تروریسم» خواهد بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های کرد این منطقه از سوریه نگفته‌اند که محاکمه‌ها دقیقا کجا و چه زمانی برگزار خواهد شد. با این حال، پیش‌بینی می‌شود محاکمه‌ها در مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال شرق و شرق سوریه برگزار شود.

گفتنی است که نیروهای ارتش ایالات متحده، در منطقه تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه حضور دارند. دست‌کم حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی و تعداد نامشخصی از پیمانکاران، هر روز در سوریه مشغول فعالیت‌اند. آن‌ها به نیروهای دموکراتیک سوریه در تامین امنیت مراکز بازداشتگاهی و نیز ماموریت‌های ضدتروریستی علیه داعش، مشاوره و کمک ارائه می‌کنند.

نیروهای دموکرایت سوریه و نیروی پلیس محلی موسوم به «آسایش»، همچنین بر ۵۱ هزار عضو خانواده جنگجویان داعش که اکثر آنان زنان و کودکان‌اند، در اردوگاه الهول نظارت دارند. بسیاری از اعضای این خانواده‌ها همچنان از حامیان سرسخت داعش‌اند و در سال‌های زندان، ستیزه‌جویان حامی داعش، قتل‌هایی در این اردوگاه مرتکب شده‌اند.

بیانیه روز شنبه، دو روز پس از آن منتشر شد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، میزبانی مشترک وزیران خارجه ائتلاف جهانی مبارزه با داعش را در عربستان سعودی  برعهده داشت و طی آن، تخصیص نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار کمک مالی جدید ایالات متحده را برای تلاش‌های مرتبط با ثبات در سوریه و عراق اعلام کرد.

داعش دیگر هیچ منطقه‌ای را در سوریه و عراق کنترل نمی‌کند، اما گروه‌های وابسته به داعش همچنان در سراسر آفریقا، آسیا و خاورمیانه، حمله‌هایی را سازماندهی می‌کنند.

ائتلاف جهانی برای شکست داعش مشمول بیش از ۸۰ کشور می‌شود که هدفش هماهنگی اقدامات علیه افراط‌گرایانی است که در اوج فعالیتشان، بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را در کنترل داشتند. بلینکن گفت تعهد ایالات متحده، بخشی از بودجه جدید به مبلغ بیش از ۶۰۰ میلیون دلار است.

با اینکه بلینکن مشخص نکرد این کمک‌ها به چه گروه‌هایی داده می‌شود، پیش‌بینی می‌شود که کمک‌های ایالات متحده به سوریه از طریق متحدان کرد، سازمان ملل یا گروه‌های کمک‌رسان بین‌المللی انجام شود، زیرا ایالات متحده و سایر کشورهای غربی تحریم‌هایی را علیه دولت بشار اسد، رئیس ‌جمهوری سوریه، اعمال کرده‌اند.

اسوشیتدپرس به نقل از یکی از مقام‌های کرد این منطقه از سوریه نوشت نیروهای دموکراتیک سوریه طی سال‌ها جنگ علیه داعش، ۱۵ هزار جنگجو از دست داده‌اند و ۲۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

داعش در مارس ۲۰۱۹ رسما در سوریه شکست خورد، اما سلول‌های خفته آن همچنان حمله‌های مرگباری را سازماندهی می‌کنند.

هفته گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند ۵۰ جنگجوی عراقی داعش را به بغداد تحویل داده‌اند. آن‌ها همچنین اعلام کردند ۱۷۰ عراقی را که در اردوگاه الهول زندگی می‌کردند، به کشورشان بازگردانده‌اند.

بیشتر از جهان