سی‌ان‌ان: وکلای ترامپ سند محرمانه‌ پنتاگون درباره حمله به ایران را نیافتند 

پیش‌تر سی‌ان‌ان از فایل صوتی گزارش داده بود که در آن ترامپ به یک سند پنتاگون درباره حمله نظامی به ایران اشاره می‌کند

وکلای ترامپ می‌گویند از محتوای جعبه‌های اسناد بازگردانده‌شده به آرشیو ملی بی‌اطلاع‌اند-SCOTT OLSON / Getty Images via AFP

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع آگاه نوشت که وکلای دونالد ترامپ در اواسط ماه مارس در پاسخ به احضاریه فدرال در پیوند با یک سند محرمانه نظامی که ترامپ قبلا درباره‌اش حرف زده بود، اسنادی را ارائه کردند اما نتوانستند سندی را ارائه کنند که پیشتر رییس‌جمهوری سابق آمریکا در یک فایل صوتی درباره‌اش سخن گفته بود.  

دادستان‌ها اندکی قبل از صدور احضاریه درباره آن سند خاص، از دستیار ترامپ درباره فایل صوتی سوال کرده بودند که در ژوئیه ۲۰۲۱ در جلسه‌ای در زمین گلف ترامپ در نیوجرزی ضبط شده بود. در آن فایل دونالد ترامپ اذعان می‌کند که اسناد محرمانه پنتاگون درباره حمله احتمالی به ایران را در اختیار دارد. 

منابع آگاه گفتند که دادستان‌ها از وکلای ترامپ خواستار استرداد هرگونه سند و مدرک در ارتباط با مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ترامپ، و ایران، از جمله نقشه‌ها یا طرح‌های حمله شدند.

 سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه دیگر نوشت که احضاریه مشابه برای دست‌کم یکی دیگر از افراد حاضر در جلسه نیوجرزی ارسال شده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این منابع می‌گویند که دادستان‌ها تصریح کرده‌اند که به طور خاص به دنبال سند مربوط به ایران‌اند که رئیس‌جمهوری سابق درباره‌اش صحبت کرده است و همچنین هرگونه اطلاعاتی که به اطلاعات محرمانه ارجاع می‌دهد، مانند صورتجلسه‌ها، فایل‌های صوتی ضبط‌شده در جلسه یا کپی‌هایی از سند که ممکن است کماکان وجود داشته باشد. 

سی‌ان‌ان در گزارشی در روز ۱۲ خرداد (دوم ژوئه) ضمن اشاره به این واقعیت که تیم ترامپ نتوانسته است سند مورد درخواست دادستان‌ها را ارائه کند، نوشت که این امر نشان‌دهنده چالش‌های پیش روی دولت در بازیابی اسناد محرمانه‌ای است که ترامپ از کاخ سفید خارج کرد. 

در طول تحقیقات وزارت دادگستری، دادستان‌ها درباره استرداد تمام اسناد محرمانه ابراز تردید کرده‌اند. دولت فدرال آمریکا در سال ۲۰۲۲ ده‌ها سند با مهر محرمانه را از ترامپ گرفت. 

پیش‌تر، در اواخر سال گذشته دفتر بازپرس ویژه شکایت کرده بود که نمی‌توان اطمینان یافت که ترامپ تمامی اسناد محرمانه را ارائه داده باشد، حتی پس از جست‌وجوی مارالاگو، اقامتگاه شخصی ترامپ که در اوت سال قبل مورد تجسس ماموران اف‌بی‌آی قرار گرفته بود. 

این اختلاف به برگزاری چندین جلسه علیه ترامپ منجر شد و تیم ترامپ دو نفر را برای جست‌وجوی اموال او استخدام کرد. 

سی‌ان‌ان نوشته است مشخص نیست که آیا دولت کنونی آمریکا نسخه‌ای از سند مربوط به ایران را از جعبه‌هایی که تیم حقوقی ترامپ سال گذشته به آرشیو ملی بازگرداندند به دست آورده است یا خیر. 

وکلای ترامپ گفته‌اند که دونالد ترامپ و کارکنانش اسناد موجود در جعبه‌هایی را که رئیس‌جمهوری سابق به آرشیو بازگرداند، بررسی نکرده‌اند و از محتوای آن‌ها بی‌اطلاع‌اند. آنان گفتند که درباره محتوای اسناد به‌دست‌آمده از مارالاگو نیز اطلاعاتی دریافت نکرده‌اند.

وکلای ترامپ به اسناد محرمانه‌ای که در جریان تفتیش اف‌بی‌آی ضبط شد دسترسی کامل ندارند و توانسته‌اند جعبه‌های اسنادی را که ترامپ در ژانویه ۲۰۲۲ به آرشیو ملی بازگرداند مشاهده کنند.

سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه خود نوشت سندی که ترامپ در فایل صوتی به آن اشاره می‌کند، مربوط به قبل از انتصاب میلی به‌عنوان رئیس ستاد ارتش است. این منابع نتوانستند مشخص کنند که آیا ترامپ در زمان صحبت کردن درباره سند در نیوجرزی در سال ۲۰۲۱، سند را همراه خود داشت یا صرفا به آن اشاره می‌کرد. در آن جلسه، دستیارهای ترامپ و دو نفر دیگر که روی زندگینامه مارک میدوز، رئیس سابق ستاد ترامپ، کار می‌کردند، حضور داشتند و در آن ترامپ از گزارشی که میلی «تایپ کرده» و حاوی برنامه حمله به ایران است، یاد می‌کند. 

سی‌ان‌ان ابتدا در تاریخ دهم خرداد درباره فایل صوتی فوق گزارش داده بود و آن فایل نزد جک اسمیت، بازپرس ویژه و مسئول تحقیقات پرونده است. در آن فایل صدای منتسب به دونالد ترامپ تایید می‌کند که سه سند محرمانه در اختیار دارد و به نوشته سی‌ان‌ان ناقض ادعاهای قبلی او است که گفته بود هنگام ترک کاخ سفید همه اسناد را از حالت محرمانه خارج کرد.

ترامپ روز پنجشنبه گفت که از نشست تابستان ۲۰۲۱ چیزی نمی‌داند و تحقیقات وزارت دادگستری را تلاش برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ توصیف کرد.

منابع آگاه می‌گویند که تیم ترامپ پس از دریافت احضاریه با دستیاران صحبت کرد و اسنادی را برای پاسخ‌گویی به احضاریه جمع‌آوری کرد از جمله رونوشت‌های ضبط‌شده دستیاران ترامپ و اسناد دیگری که میلی به ایران اشاره می‌کند.

منابع آگاه می‌گویند که تیم حقوقی نتوانستند سندی را که ترامپ درباره‌اش صحبت می‌کنند روی نوار بیابند و مشخص نیست که این فایل کجا است. 

بیشتر از جهان