اورشلیم پست: دولت ایران بیش از هر زمان دیگری به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک شده است

آنچه امروز درباره برنامه هسته‌ای ایران اهمیت دارد، اطلاع از قصد و نیت تهران برای رفتن به‌ سوی ساخت تسلیحات هسته‌ای است

سایت فردو که برای سال‌ها از چشم بازرسان آژانس دور مانده بود - AFP

روزنامه اورشلیم پست، چاپ اسرائیل، با انتشار یک گزارش و استناد به سخنان وزیر دفاع اسرائیل و چند مقام ارشد آمریکایی، مدعی شده که جمهوری اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک شده است.

به‌تازگی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، هم گفته است که «تهران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌سازی شده، دست‌کم برای ساخت پنج بمب هسته‌ای در اختیار دارد.»

اورشلیم پست در این گزارش همچنین به سخنان چند مقام ارشد آمریکایی استناد می‌کند. این مقام‌ها گفته‌اند که «جمهوری اسلامی می‌تواند ظرف ۱۲ روز از سطح اورانیوم غنی‌سازی شده ۶۰ درصدی به اورانیوم غنی‌سازی شده ۹۰ درصد برسد.» بخش کمی از اورانیوم غنی‌سازی شده بالای ۹۰ درصد، یک بمب هسته‌ای بالقوه است.

اورشلیم پست در این گزارش تاکید می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی قصد دارند تحقیقات درباره غنی‌سازی اورانیوم ۸۴ درصدی جمهوری اسلامی را نیز متوقف کنند.

توقف تحقیقات در این زمینه در حالی است که دولت اسرائیل برای مدت کوتاهی تصور می‌کرد که دستیابی ایران به چنین حد از اورانیوم غنی‌شده و نزدیک شدن به سطح ساخت بمب، اورانیوم غنی‌سازی شده ۹۰ درصدی، خط قرمزی برای غرب و روسیه خواهد بود و با تهران برخورد جدی‌تری صورت خواهد گرفت. اما به نظر می‌رسد که کشورهای غرب همچنان از رویارویی کامل با «آیت‌الله‌ها در تهران» می‌هراسند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اورشلیم پست همچنین می‌گوید در گفت‌وگو با دیپلمات‌های غربی متوجه شده است که به‌دلیل وتوی چین و روسیه، کشورهای اروپایی و ایالات متحده فهمیده‌اند که تحریم و تنبیه‌های جدی‌تر علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در شورای امنیت سازمان ملل رای نمی‌آورد و به همین دلیل هم در کوتاه‌مدت قصد ندارند این گزینه را انتخاب کنند.

از سوی دیگر، کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده پس از تهاجم روسیه به اوکراین، شدیدا درباره حمایت و پشتیبانی شدید پکن و مسکو از تهران در جهان دوقطبی شده یک سال اخیر نگران‌اند.

روزنامه اسرائیلی می‌گوید آنچه این روزها اهمیت دارد این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند همچنان به بازرسی از برخی سایت‌ها در ایران ادامه دهد و امکان بازگشت تهران به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، برجام، همچنان باز نگاه داشته شود.

به گفته این روزنامه، امکان دارد برخی از سایت‌هایی که تهران از وجودشان به آژانس بین‌المللی اتمی اطلاعی نداده است، مرکز اصلی تولید تسلیحات هسته‌ای باشند. مانند سایت فردو که برای سال‌ها از چشم بازرسان آژانس دور مانده بود و تا مدت‌ها تهران در آنجا به گسترش برنامه هسته‌ای ادامه می‌داد.

امروز شاید کم‌اهمیت‌ترین موضوع در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، تجاوز ۲۳ درصدی جمهوری اسلامی از غنی‌سازی ۶۰ درصدی توافق‌شده در برجام باشد. مهم‌ترین موضوع این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند سایت‌ها و مراکز جدیدی را که دولت ایران در آن‌ها در حال توسعه برنامه نظامی است پیدا کند.

به گفته اورشلیم پست، خطر اصلی دیگر متوجه «درصد اورانیوم غنی‌سازی شده نیست»، خطر اصلی این است که «آیا جمهوری اسلامی ایران واقعا شروع به پیشبرد سلاح هسته‌ای می‌کند یا نه؟» به هر حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ اطلاع دقیقی از این موضوع ندارد.

هم‌زمان بسیاری از مقام‌های اسرائیلی تهران را به ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند، اما هنوز اطلاعاتشان آن‌قدر دقیق و مشخص نیست که دولت اسرائیل را به اقدام عملی علیه تهران ملزم کند.