بایدن همچنان صدرنشین دموکرات‌ها برای رقابت‌های انتخاباتی

در نظرسنجی‌های ماه سپتامبر الیزابت وارن از بایدن پیشی گرفته بود

طبق نظرسنجی‌ها محبوبیت بایدن درست پیش از ششمین مناظره مقدماتی درون حزبی، افزایش یافته- Daniel Carde/AFP

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که در آستانه ششمین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری از حزب دموکرات، محبوبیت این معاون رئیس جمهوری پیشین افزایش یافته است.

جو بایدن، در میان هم‌حزبی‌های دموکرات‌ خود، کماکان نامزد پیشگام در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری است. آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت این معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، درست پیش از ششمین مناظره مقدماتی درون حزبی، افزایش یافته است.

از آنجایی‌ که دیگر نامزد حزب دموکرات، سناتورالیزابت وارن، از ایالت ماساچوست، در نظرسنجی‌های ماه سپتامبر از بایدن پیشی گرفته بود، به نظر می‌رسید که درنیوهمپشایر هم این اتفاق رخ دهد.

در طول ماه‌های گذشته، محبوبیت دیگر رقیب دموکرات بایدن، پیت بوتجج ، که شهردار ساوت بِند در ایالت ایندیاناست، به طور پیوسته در این ایالت افزایش داشت اما اکنون نظرسنجی‌ صورت گرفته از سوی WBUR/Mass/NC، نشان می‌دهد که بایدن در ایندیانا هم حمایت بالایی را کسب کرده و فقط با یک امتیاز کمتر پشت سر بوتجج قرار دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همچنین بر پایه آخرین نظرسنجی کالج امرسون - که هفته گذشته منتشر شد، بایدن موفق شد برتری ازدست‌رفته خود در برابر بوتجج و وارن در ایالت آیووا را پس بگیرد. بوتجج 37 ساله، پیشتر برترین مدعی حزب دموکرات در این ایالت بود.

هرچند بایدن در تمامی نظرسنجی‌های سراسری ماه دسامبر، نامزد پیشتاز دموکرات‌ها بوده، این احتمال وجود دارد که در ایالت‌های کلیدی همچون کارولینای جنوبی، با کاهش اقبال مواجه شود چرا که به گزارش نشریه هیل ، محبوبیت برنی سندرز، دیگر نامزد حزب دموکرات، در طول هفته‌های اخیر افزایش یافته و او اکنون در این ایالت نفر دوم است.

نتایج این نظرسنجی نشان از اقبال عمومی نسبت به مبارزات انتخاباتی بایدن دارد. کارزار انتخاباتی او درطول هفته‌های گذشته تحت تاثیر طرح استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ، قرار داشته. استیضاحی که دلیل اصلی‌اش، رسوایی ترامپ به دلیل درخواست او از رئیس دولت اوکراین برای پرونده سازی علیه بایدن بوده.

ترامپ از رئیس جمهوری اوکراین، ولادیمیر زلنسکی ، خواسته بود درباره بایدن تحقیق کند. او همچنین بدون هیچ سندی مدعی شده بود که پسر بایدن، هانتر بایدن، که در زمان حضور پدرش در کاخ سفید در هیئت مدیره شرکتی در اوکراین مشغول به کار بود، درگیر فساد بوده است.

نظرسنجی اخیر درست پیش از آن صورت می‌گیرد که هفت نامزد برتر حزب دموکرات، در پنجشنبه شب این هفته، در ششمین مناظره مقدماتی برای انتخابات ریاست جمهوری در لس آنجلس رو در روی هم قرار می‌گیرند. این هفت نامزد عبارتند از: بایدن ، وارن، سندرز ، بوتجج و همچنین سناتور امی کلوبوچار از مینه سوتا ، اندرو یانگ، مدیر اجرایی موسسه غیر انتفاعی و تاجر میلیاردر، تام استایر.

البته نظرسنجی‌ها پیش از اولین رقابت مقدماتی - که در فوریه سال 2020 صورت خواهد گرفت، معمولاً دستخوش تغییرات گسترده‌ای می‌شوند و رای‌دهندگان می‌توانند انتظار داشته باشند که در سال آینده دست‌کم شاهد چهار مناظره انتخاباتی از سوی دموکرات‌ها باشند. با این حال بایدن در میان نامزدهای حزب دموکرات، به طور پیوسته در صدر نظرسنجی‌ها جای داشته است.

روز یکشنبه، یک نظرسنجی صورت گرفته از سوی از سوی فاکس نیوز ، نشان داد که بایدن با دارا بودن 30 درصد پیشتیبانی در سراسر آمریکا، تا میزان زیادی از نامزدهای هم‌‌حزبی خود پیش است. سندرز و وارن به ترتیب با 20 و 13 درصد محبوبیت، در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند و بوتججِ جوان نیز با حمایت هفت درصدی رتبه چهارم را به خود اختصاص داد.

© The Independent