نیویورک‌تایمز: اسناد محرمانه پنتاگون ماه‌ها پیش از آنچه تصور می‌شد فاش شده بود

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، جک تیشیرا اطلاعات حساس را ماه‌ها پیش‌ از آنچه تاکنون گمان می‌رفت و در گروهی بسیار بزرگ‌تر از آنچه تصور می‌شد، منتشر کرده بود

جک تیشیرا، عضو نیروهی هوایی ملی آمریکا، ۱۳ آوریل به‌اتهام افشای اسناد محرمانه پنتاگون بازداشت شد - AFP

نیویورک‌تایمز می‌گوید جک تیشیرا، عضو نیروی هوایی ایالات متحده و متهم به افشای اسناد محرمانه پنتاگون، اطلاعات حساس را ماه‌ها پیش‌ از آنچه تاکنون گمان می‌رفت و در گروهی بسیار بزرگ‌تر از آنچه تصور می‌شد، منتشر کرده بود.

این روزنامه با استناد به محتواهای آنلاین، گزارش داد پروفایلی که در رسانه اجتماعی دیسکورد با مشخصات جک تیشیرا همخوانی دارد، در فوریه ۲۰۲۲ و اوایل جنگ اوکراین، اطلاعات محرمانه مرتبط با اقدام‌های جنگی روسیه را در گروهی که ۶۰۰ عضو دارد منتشر کرده است‌. حال‌ آنکه پیش از این گمان می‌رفت او این اطلاعات را در اکتبر ۲۰۲۲ و در گروهی با ۵۰ عضو منتشر کرده است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، این تالار گفت‌وگوی۶۰۰ نفری در یک کانال یوتیوب عمومی نیز فهرست شده بود و به‌راحتی می‌توان به آن دسترسی داشت.

پنتاگون از اظهارنظر درباره افشای اسناد تازه‌ای که نیویورک‌تایمز از آن خبر داده، خودداری کرده است.

نیروهای اف‌بی‌آی ۱۰ روز پیش، جک تیشیرا، عضو ۲۱ ساله نیروی هوایی ایالات متحده را به‌اتهام افشای اسناد محرمانه پنتاگون بازداشت کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تیشیرا در یک مورد، به زیر پا گذاشتن قانون جاسوسی در‌خصوص کپی و انتقال غیرقانونی اطلاعات حساس دفاعی و در مورد دیگر، به انتقال غیرقانونی اطلاعات دفاعی به جایی غیرمجاز متهم شده است.

به گفته کارشناسان حقوقی، او احتمالا با اتهام‌های بیشتری روبرو خواهد شد.

به گزارش نیویورک‌تایمز، اطلاعات افشا‌شده در این گروه بزرگ‌تر شامل جزئیاتی در‌مورد تلفات نیروهای روسیه و اوکراین، فعالیت‌های سازمان‌های جاسوسی مسکو و آخرین کمک‌های ارسال شده به اوکراین، بوده است.

براساس این گزارش،‌ کاربری که این اطلاعات را منتشر کرده است ادعا کرده که آن‌ها را از آژانس امنیت ملی، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و سایر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا،‌ به دست آورده است.

کارشناسان بر این باورند که این پرونده جدی‌ترین حفره امنیتی ایالات متحده از سال ۲۰۱۰ تاکنون است. در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۷۰۰ هزار سند، از‌جمله ویدیوها و اسناد دیپلماتیک، در وب‌سایت ویکی‌لیکس منتشر شد.

بیشتر از جهان