آکسیوس: فاکس‌‌نیوز الزامی به عذرخواهی علنی یا پس گرفتن ادعاها ندارد

هر چند پرونده شکایت حقوقی دومینیون علیه فاکس‌ بسته شد، هنوز شش شکایت مشابه دیگر مطرح است

فاکس با پرداخت ده‌ها میلیون دلار مانع از محکومیت احتمالی علیه خود شد - PENCER PLATT / Getty Images via AFP

یک روز بعد از آن که اعلام شد پرونده شکایت شرکت «دومینیون ووتینگ سیستمز» علیه شبکه خبری فاکس‌نیوز با سازش میان نمایندگان طرفین بسته شده است، حالا اطلاعات بیشتری از شرایط توافق، جزئیات و پرونده‌‌های حقوقی مرتبط مطرح شده است.

شرکت کانادایی-آمریکایی «دومینیون» ارائه‌دهنده خدمات انتخاباتی است. این شرکت دو سال پیش از شبکه خبری فاکس‌نیوز به‌‌اتهام «افترا، دروغ‌پراکنی و انتشار اطلاعات نادرست» درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا شکایت کرد و خواهان دریافت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار غرامت شد.

روز سه‌شنبه، تنها دقایقی پیش از شروع جلسه رسمی دادگاه، نمایندگان حقوقی دو طرف اعلام کردند شرکت «دومینیون ووتینگ سیستمز» حاضر شده است تا در قبال دریافت ۷۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از شکایت حقوقی خود علیه شبکه خبری فاکس‌نیوز صرف‌نظر کند و در نهایت این پرونده بسته شود.

روز گذشته مدیر اجرایی شرکت «دومینیون ووتینگ سیستمز» در نشست خبری اعلام کرد که نماینده حقوقی شبکه فاکس در دادگاه پذیرفت که این شبکه درباره عملکرد شرکت کانادایی-آمریکایی «دومینیون» اطلاعات نادرست منتشر کرده است.

با این حال، وب‌سایت خبری-تحلیلی آکسیوس روز چهارشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین‌ماه) در گزارشی به‌نقل از یک منبع بدون ذکر نام نوشت در متن توافق‌نامه حقوقی میان دو طرف قید شده که شبکه خبری فاکس‌نیوز الزامی به عذرخواهی یا پس گرفتن ادعا‌‌های پیشین خود علیه «دومینیون» ندارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به‌این ترتیب شبکه خبری فاکس‌نیوز با پرداخت تقریبا نیمی از خسارت خواسته شده جلوی محکومیت قضایی احتمالی و پیامدهای سیاسی-رسانه‌ای علیه خود را گرفت.

آکسیوس در بخش دیگری از گزارش روز چهارشنبه خود نوشت: تلاش شبکه خبری فاکس‌نیوز برای بسته شدن این پرونده از این جهت مهم است که شرکت فناوری انتخابات اسمارت ماتیک نیز شکایت مشابه‌ای علیه این شبکه مطرح کرده است و خواهان دریافت دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار شکایت شده است. تیم حقوقی فاکس‌نیوز این اتهام‌ها را رد کرده است و این پرونده حقوقی همچنان در جریان است.

علاوه بر پرونده شکایت شرکت اسمارت ماتیک، شبکه خبری فاکس‌ با شکایت اَبی گروسبرگ، تهیه‌کننده سابق این شبکه نیز مواجه است. گروسبرگ، مدیران فاکس‌نیوز را متهم کرده است که تلاش کرده‌اند تا شهادت او در جریان پرونده شکایت «دومینیون» را دستکاری کنند.

آکسیوس به‌نقل از جاستین نلسون، وکیل دومینیون، نوشت پرونده‌‌ای که او وکالتش را برعهده داشت تنها یکی از هفت پرونده قضایی بود و شش پرونده دیگر هنوز در مراحل رسیدگی است و رویکرد مدیران فاکس‌ می‌‌تواند پیامی برای شاکیان این پرونده‌ها داشته باشد.

بیشتر از جهان