مسکو اوکراین را مقصر کشته شدن بلاگر سرشناس روس اعلام کرد

پليس روسيه دوشنبه، سوم آوریل، زنی را به ظن ارتباط با انفجاری که به کشته شدن ولادلن تاتارسکی انجامید، بازداشت کرد

پليس روسيه دوشنبه، سوم آوریل (۱۴ فروردین)، زنی را به ظن ارتباط با انفجاری که به کشته شدن يک بلاگر برجسته نظامی انجامید، بازداشت کرد. این بلاگر طرفدار جنگ روسیه در اوکراین، یکشنبه، دوم آوریل، در اثر وقوع انفجار در کافه‌ای در مرکز سن پترزبورگ کشته شد. زن مزبور متهم به تحویل دادن بمبی است که در آن واقعه منفجر شد. مقام‌های روسيه اوکراين را مسئول اين حمله می‌دانند.

ولادلن تاتارسکی که نام واقعی‌اش ماکسیم فومین بود، میزبان چند مفسر دیگر طرفدار جنگ و و در حال بحث با آنان در کافه‌ای در ساحل رودخانه نوا در قلب شهر تاریخی سن پترزبورگ بود که بر اثر انفجار بمب کشته شد.

به گزارش گاردین، پليس روسیه گفت زنی به نام داریا ترپو را به ظن مشارکت در این واقعه شناسايی کرده است. او صبح دوشنبه در آپارتمانی در سن پترزبورگ دستگير شد. مقام‌ها گفتند که او حامی الکسی ناوالنی است؛ از رهبران سرشناس مخالف ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسيه، که در زندان به سر می‌برد.

کمیته ملی مبارزه با تروریسم روسیه در بیانیه‌ای ادعا کرد که این حمله را «سرویس امنیتی اوکراین و با دخالت کسانی که با بنیاد به‌اصطلاح مبارزه با فساد ناوالنی همکاری کرده بودند، برنامه‌ریزی» کرده است.

منابعی از وزارت کشور روسیه به رسانه خبری «آربیکی» گفتند که این حمله را «پیش‌تر چند نفر به دقت برنامه‌ریزی کرده بودند».

به گزارش اسوشیتدپرس، ظاهرا ترپوا پیش از انفجار با تاتارسکی صحبت کرده بود. یکی از شاهدان به اسوشیتدپرس گفت که این زن پیش‌تر به تاتارسکی گفته بود که مجسمه‌‌ای از او ساخته است، اما نگهبانان از او خواسته بودند که بسته را مقابل در ورودی کافه بگذارد، به این دلیل ‌که گمان می‌کردند ممکن است بمب باشد. آن‌ها شوخی کردند، خندیدند و سپس به سمت تاتارسکی رفتند و مجسمه نیم‌تنه را به او نشان دادند.

يک مقام اوکراينی گفته است که اين حمله نشانه اختلاف ميان گروه‌های طرفدار کرملين است و در داخل برنامه‌ريزی شده است. در گزارش‌های خبری روسیه آمده است که ترپوا ادعا کرده که از او «استفاده» شده است.

این انفجار که یکشنبه، دوم آوریل، دومین شهر بزرگ روسیه را شوکه کرد، در خیابان شماره یک سن پترزبورگ در کنار چند ساختمان تاریخی این شهر رخ داد که به يوگنی پريگوژن، متحد ولادیمیر پوتین، تعلق دارند.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری روسيه، در این انفجار بيش از ۳۰ نفر مجروح شدند. در ویدیویی که در رسانه‌های روسیه دست‌به‌دست می‌شود، به نظر می‌رسد که تاتارسکی، میکروفن و مجسمه‌ یک سرباز را در دست دارد. گفته می‌شود که انفجار، دقایقی بعد رخ داده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تاتارسکی که بیش از ۵۶۰ هزار دنبال‌کننده در کانال تلگرام داشت، از تاثیرگذارترین وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه بود. او در طول یک سال گذشته به چهره منتقد بزرگ وزارت دفاع روسیه شهرت یافته بود. این وبلاگ‌نویس بارها از وزارت دفاع روسیه به دلیل کامیاب نشدن آن در کسب دستاوردهای نظامی در اوکراین، انتقاد کرده بود. او بارها با سربازان روسی به خط مقدم سفرکرده بود. برای مثال، او خواستار برگزاری دادگاهی برای رهبری نظامی روسیه شده و افسران ارشد مسکو را «احمق‌های آموزش‌ندیده» توصیف کرده بود.

او همچنین سپتامبر گذشته در مراسمی در کرملین که پوتین الحاق چهار منطقه اشغال‌شده اوکراین را به روسیه اعلام کرد، حاضر بود. جامعه بین‌المللی این اقدام پوتین را به طرز گسترده‌ای محکوم کرده است.

تاتارسکی در یک پیام ویدیویی که در این مراسم ضبط شد، می‌گوید: «ما همه ‌جا را فتح می‌کنیم، همه را می‌کشیم، هر کسی را که نیاز داشته باشیم، غارت می‌کنیم و همه چیز همانطور که دوست داریم، خواهد بود.»

هنوز معلوم نیست که چه شخص یا گروهی مسئول این انفجار است.  

در ویدیویی از بازجویی ترپوا که پلیس روسیه منتشر کرد، او می‌گوید که می‌داند به دلیل تحویل مجسمه‌ای که منفجر شده دستگیر شده است، اما از معرفی کسی که مجسمه را به او داده بود، خودداری می‌کند. او می‌گوید: «آیا می‌توانم بعدا به شما بگویم؟»

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، اوکراین را مقصر این انفجار می‌داند و می‌گوید فعالیت‌های تاتارسکی «باعث نفرت رژیم کی‌یف از او شده بود». او همچنین گفت: «پیش از این نیز دیگر وبلاگ‌نویسان نظامی روسیه با تهدیدهای اوکراین مواجه شده بودند.»

یوگنی پریگوژین، رهبر گروه شبه‌نظامی واگنر، در یک پیام صوتی گفت که «رژیم کی‌یف را سرزنش نخواهد کرد». او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فکر می‌کنم کار گروهی از تندرو‌هایی است که با یک دولت مرتبط نیستند.» پریگوژین افزود که کافه‌ای که این حادثه در آن رخ داد، پیش از انفجار متعلق به او بوده است.