ترامپ رای دادگاه نیویورک را «سرکوب سیاسی» و «مداخله در انتخابات» خواند

رای دادگاه نیویورک خشم ترامپ را برانگیخت، او به دموکرات‌ها به شدت تاخت

تصمیم دادگاه خشم دونالد ترامپ را برانگیخته است - AFP

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده در اولین واکنش به رای دادگاه منهتن، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را «سرکوب سیاسی» خواند و از آن به‌عنوان «بالاترین سطح از مداخله در انتخابات در تاریخ کشور» یاد کرد.

هیئت منصفه دادگاهی در نیویورک روز پنجشنبه دونالد ترامپ را در پرونده پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های هرزه‌نگاری رسما متهم شناخت.

به ادعای دادگاه، این حق‌السکوت با هدف جلوگیری از افشای این رسوایی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ به دنیلز پرداخته شده است.

تصمیم دادگاه خشم دونالد ترامپ را برانگیخته است. ترامپ در این بیانیه که اندک زمانی پس از انتشار اخبار کیفرخواست منتشر شد، به دموکرات‌ها، دادستان‌ها و مخالفان سیاسی‌اش تاخته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این بیانیه‌ پنج بندی دونالد ترامپ وعده داد که با پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ و ورودش به کاخ سفید، انتقام خواهد گرفت.

در بخشی از این بیانیه آمده: «دموکرات‌ها در تقلا برای به ‌دست آوردن رای ترامپ دروغ گفته‌اند، تقلب کرده‌اند و دزدی کرده‌اند. اما اکنون آنها کاری دور از تصور انجام داده‌اند. آنها در اقدام برای دخالت آشکار در انتخابات، فردی کاملاً بی‌گناه را متهم می‌کنند.»

او در این بیانه افزود:‌ «تبدیل سیستم قضایی ما به سلاحی برای مجازات یک مخالف سیاسی، که اتفاقا رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده و نامزد اصلی جمهوری‌خواهان برای ریاست جمهوری است، پیش از این هرگز اتفاق نیفتاده است.»

رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده در ادامه  تاکید کرد که چنین اقداماتی «نتیجه کاملا معکوسی برای جو بایدن خواهد داشت».

ترامپ در بخش دیگری از این بیانیه به آلوین براگ، به دادستان منهتن تاخت و اقدام او را «مایه شرمساری» خواند.

به ادعای رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، آلوین براگ توسط جورج سوروس انتخاب و تامین مالی شده و به جای متوقف کردن «موج جنایت بی‌سابقه‌ای» که شهر نیویورک را فرا گرفته، در همراهی با رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، «کار کثیف» جو بایدن را انجام می‌دهد و «قتل‌ها، دزدی‌ها و تجاوزاتی را که باید پی‌گیری کند نادیده می‌گیرد».

ترامپ که آخر هفته گذشته نخستین گردهمایی مبارزات انتخاباتی خود را در سال ۲۰۲۴ برگزار کرد، در این بیانیه دموکر‌ات‌ها را «متقلب» خواند و نوشت: «ما جو بایدن را شکست خواهیم داد و آخرین نفر از این دموکرات‌های متقلب را از قدرت کنار می‌زنیم تا بتوانیم آمریکا را بسازیم.»

بیشتر از جهان