بلینکن هم منشا ویروس کرونا را آزمایشگاهی در چین معرفی کرد

بلینکن اعلام کرد که هیچ شواهدی مبنی بر انتشار عمدی کووید-۱۹ به‌عنوان یک سلاح بیولوژیکی پیدا نشده است

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی نیز گفته بود که این آژانس ارزیابی می‌کند که همه‌گیری کووید-۱۹ «به احتمال زیاد» از آزمایشگاهی در ووهان چین منشا گرفته است - Noel Celis / AFP

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه تحقیقات اف‌بی‌آی در این مورد که ویروس کووید-۱۹ ممکن است از یک آزمایشگاه چینی نشت کرده باشد را تایید کرد، اما گفت که هیچ مدرکی وجود ندارد که این اقدام تحت عنوان یک سلاح بیولوژیکی بوده یا عمدا منتشر شده باشد.

آنتونی بلینکن در مصاحبه با ایندیا تودی گفت: «نتیجه نهایی این است که ما به‌طور قطعی نمی‌دانیم، اما احتمال اینکه نشت این ویروس در یک آزمایشگاه اتفاق افتاده باشد، بسیار واضح و بسیار واقعی است. این همچنین جدا از این سوال است که آیا این ربطی به یک سلاح بیولوژیکی دارد یا به اقدام‌های عمدی یک کشور برای توسعه، استفاده و رهاسازی آن مرتبط است.»

بلینکن همچنین در ادامه اعلام کرد که هیچ آژانس آمریکایی شواهدی مبنی بر انتشار عمدی کووید-۱۹ به‌عنوان یک سلاح بیولوژیکی پیدا نکرده است.

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی روز سه‌شنبه گفت که این آژانس ارزیابی می‌کند که همه‌گیری کووید-۱۹ «به‌احتمال زیاد» از آزمایشگاهی در ووهان چین منشا گرفته است. او به فاکس‌نیوز گفت که اف‌بی‌آی مدتی است که به این نتیجه رسیده که نشت آزمایشگاهی کرونا محتمل‌ترین گزینه است. این در حالی است که سایر آژانس‌های اطلاعاتی منشا ویروس کرونای جدید را بازاری در ووهان چین می‌دانند. این نخستین بار است که اف‌بی‌آی نظریه نشت آزمایشگاهی کرونا را تایید می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وزارت انرژی آمریکا نیز اخیرا گزارش مشابهی منتشر کرد. یک ویروس‌شناس چینی به نام لی منگ ین که از چین گریخته است هم بار دیگر تاکید کرده که منشا کرونا آزمایشگاهی تحت نظر دولت چین است. دولت چین این ادعا را تکذیب می‌کند و مدعی است در اطلاع‌رسانی درباره کرونا شفافیت داشته است.

به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، این آزمایشگاه ویروس‌شناسی در فاصله ۴۰ دقیقه رانندگی با بازار ماهی که برای مدت‌ها گفته می‌شد منشا شیوع کرونا بوده است قرار دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه او، در میانه همه‌گیری کرونا بارها تاکید کردند که انتشار این ویروس در جهان تصادفی نیست و منشا کرونا، آزمایشگاهی در چین است. ترامپ در اواخر دولتش هم اعلام کرد که تحقیقات در این زمینه پیشرفت داشته است، اما دولت بایدن این تحقیقات را متوقف کرد. درنهایت جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که جو بایدن از کلیت این ایده که دریابیم کرونا از کجا آغاز شد، حمایت می‌کند. با این حال، او تاکید کرد که آمریکا هنوز اجماع شفافی در این زمینه ندارد. کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ در جهان شیوع پیدا کرد و به مرگ دست‌کم هفت میلیون نفر منجر شد.