همین الان در کره ماه ساعت چند است؟

در حال حاضر زمان معیار برای ماموریت‌های ماه، زمان مرجع و استاندارد کشوری است که فضاپیما را به ماه فرستاده است

ساعت‌ها بر روی ماه، هر روز برابر با ۵۶ میکروثانیه سریع‌تر از روی زمین حرکت می‌کنند - Canva

با گسترش روزافزون ماموریت‌های فضایی به کره ماه، سازمان فضایی اروپا در نظر دارد ساعت معیار و رسمی مختص به کره ماه تعریف کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این سازمان اعلام کرده است سازمان‌های فضایی در سراسر جهان در حال بررسی این موضوع‌اند که بتوانند ساعت استانداردی در کره ماه تعریف کنند.

به گفته پیترو جیوردانو، مهندس سامانه‌های ناوبری، ایده اصلی این تصمیم به همایش سال گذشته در هلند بازمی‌گردد که در جریان آن، شرکت‌کنندگان در همایش بر ضرورت تعیین یک ساعت مرجع و معیار بر روی کره ماه تاکید کردند.

جیوردانو در اظهاراتی اعلام کرد که این تلاش بین‌المللی اینک در شرف به ثمر نشستن است. در حال حاضر زمان معیار برای ماموریت‌های ماه، زمان مرجع و استاندارد کشوری است که فضاپیما را به ماه فرستاده است.

مقام‌های رسمی سازمان فضایی اروپا می‌گویند که یک زمان مرجع مشخص که موردپذیرش جامعه بین‌المللی باشد، کار را برای همه به‌ویژه ناسا یا شرکت‌ها و حتی شرکت‌های خصوصی که قصد ارسال فضاپیما به ماه دارند ساده‌تر خواهد کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ناسا در زمان طراحی و ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی با مسئله تعیین ساعت معیار مواجه شد. ایستگاه فضایی بین‌المللی ساعت استاندارد مخصوص به خود را ندارد و بر اساس ساعت هماهنگ جهانی یا اصطلاحا «یو تی سی» کار می‌کند که به‌طور بسیار دقیقی بر مبنای ساعت‌های اتمی ساخته شده است. این موضوع به تفکیک اختلاف زمانی میان ناسا و سازمان‌های فضایی کانادا و همچنین سایر کشورهای دخیل در ایستگاه فضایی بین‌المللی، ازجمله چین و ژاپن کمک خواهد کرد.

بنا به اعلام سازمان فضایی اروپا، بحث بر سر این است که آیا سازمان‌های فضایی می‌توانند ساعت معیار این‌چنینی را تعریف کنند یا خیر.

سازمان فضایی اروپا در بیانیه‌اش که آسوشیتدپرس آن را گزارش کرد می‌گوید ساعت‌ها بر روی ماه، هر روز برابر با ۵۶ میکروثانیه سریع‌تر از روی زمین حرکت می‌کنند. مسئله دشوار دیگر، حرکت متفاوت عقربه‌های ساعت در مناطق مختلف بر روی سطح ماه است. برنارد هوفنباخ، از سازمان فضایی اروپا، یادآور می‌شود که زمان استاندارد در ماه باید برای فضانوردانی که در آنجا حضور دارند عملی و کاربردی باشد.

ناسا در نظر دارد پس از بیش از نیم قرن، بار دیگر در سال ۲۰۲۴ فضانوردانی را به ماه بفرستد و قصد دارد در سال ۲۰۲۵ بر ماه فرود بیاید.

مدت‌زمان روزهای ماه با در نظر گرفتن اینکه هر روز قمری ۲۹‌‌.۵ روز زمینی طول می‌کشد، چالشی جدی خواهد بود، اما تعیین یک ساعت معیار و مرجع در ماه، کار را ساده‌تر می‌کند و در ادامه، نظیر همین روش را می توان برای سایر سیارات نیز به کار گرفت.

بیشتر از علوم