حکومت ایران پدافند دفاع موشکی سوریه را تقویت می‌کند

حکومت ایران پیش‌تر، دو سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» را در اختیار سوریه قرار داده بود

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد مقام‌های وزارت دفاع و شماری از فرماندهان ارشد ارتش سوریه، یک قرارداد نظامی تازه امضا کرده‌اند که در چارچوب آن، حکومت ایران برای تقویت توان دفاعی سوریه، «تجهیزات پدافندی» و «سامانه دفاع هوایی ۱۵ خرداد» را در اختیار حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، قرار می‌دهد.

خبرگزاری رویترز شامگاه جمعه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند‌ماه) در گزارشی نوشت هرچند مقام‌های دولتی و نظامی اسرائیل، به‌ندرت مسئولیت اقدام‌های نظامی خود در منطقه را بر عهده می‌گیرند، اما واقعیت این است که ارتش اسرائیل تقریبا یک دهه است مراکز، نیروها یا محل استقرار تجهیزات نظامی حکومت ایران در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

به‌نوشته رویترز، ارتش اسرائيل در ماه‌های گذشته شمار حمله‌های خود به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های هوایی سوریه را تشدید کرده است تا مانع از استفاده روزافزون حکومت ایران از خطوط تدارکاتی هوایی سوریه برای کمک نظامی به متحدانش، از جمله حزب‌الله لبنان، شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌تر، روزنامه اورشلیم‌ پست در اوایل آذرماه گذشته در گزارشی نوشت ایران و سوریه، سامانه‌های دفاع هوایی تازه‌ای را در اطراف دمشق مستقر کرده‌اند.

هدف از استقرار این سامانه‌های دفاع هوایی، جلوگیری از حمله‌های هوایی اسرائیل عنوان شده‌ است. بر اساس گزارش اورشلیم‌ پست، سامانه‌‌های دفاع هوایی جدید ایران در سوریه شامل سامانه‌های پارازیت و هشدار اولیه است.

بر اساس گزارش‌ها، حکومت ایران پیش‌تر، دو سامانه پدافند هوایی «باور ۳۷۳» را به سوریه منتقل کرده است.

 به‌نوشته اورشلیم‌ پست، یکی از دو سامانه پدافندی موشکی «باور ۳۷۳»، در نزدیکی شهر رخله، در نزدیکی مرزهای لبنان و در ۳۰ کیلومتری بلندی‌های جولان، مستقر شده است.

در آبان‌ماه گذشته، رسانه‌های داخلی ایران، از آزمایش سامانه دفاع هوایی «باور۳۷۳» از طریق رهگیری موشک موسوم به «صیاد بی-۴» خبر دادند.