۱۰ زوج واقعی در نقش عاشق و معشوق در سینما

رابطه بسیاری از بازیگران پس از بازی کردن کنار هم در فیلم آغاز می‌شود اما گاهی هم برعکس است

یکی از زوج‌های درجه یک و مهم دهه ۹۰، تام کروز و نیکول کیدمن بودند-SINEAD LYNCH / AFP

گاهی زوجی که بر پرده سینما می‌بینیم،‌ صرفا بازیگرانی‌‌اند که با استعدادی خالص تماشاچی را به عشق سوزان خود [به یکدیگر] مجاب می‌کنند.
در سایر موارد، بازی در آن فیلم منجر به شعله‌ور شدن آتش عشق واقعی بین آن‌ها می‌شود که در نهایت کار به ازدواج و تاتی‌تاتی یک جفت پای کوچولو می‌شود.
برخی زوج‌های تلویزیونی و سینمایی هم یافت می‌شوند که در واقعیت و مدت‌ها پیش از اینکه به نمایشگرهای ما راه یابند، رابطه را شروع کرده بوده‌اند.


مجموعه استون‌‌هاوس از آی‌تی‌وی، یکی از نخستین نمونه‌های رابطه روی پرده در ۲۰۲۳ را ارائه می‌دهد که ریشه در رابطه دنیای واقعی دارد. این مجموعه داستانی بلند بر اساس زندگی واقعی جان استون‌هاوس، نماینده مجلس از حزب کارگر، است که سال ۱۹۷۴ به دروغ اعلام کرد مرده است. در این مجموعه متیو مک‌فادین در نقش اصلی و کیلی هاوس در نقش باربارا، همسر او، بازی می‌کنند.
این دو بازیگر در ۲۰۰۴ با هم ازدواج کرده‌اند و از هم دو فرزند دارند؛ به اضافه پسر هاوس از رابطه قبلی‌اش.

در ادامه به ۱۰ نمونه دیگر از زوج‌هایی از دنیای واقعی می‌پردازیم که نقش زوج‌های عاشق را هم بازی کرده‌اند.
 

ملیسا مک‌کارتی و بن فالکون (ساقدوش)


ملیسا مک‌کارتی و بن فالکون پس از ملاقاتی دوستانه در اوایل دهه  ۱۹۹۰ و گذراندن دوره نویسندگی در یک نمایش بداهه در لس‌آنجلس، در ۱۹۹۸ به یکی از این موارد بدل شدند.

آن دو در ۲۰۰۵ ازدواج کردند. فالکون در صحنه مشترکی نیز با مک‌کارتی در قسمتی از «دختران گیلمور» (Gilmore Girls) در سال ۲۰۰۳ بازی کرد، اما نخستین بار در مجموعه کمدی «ساقدوش» (Bridesmaids) در سال ۲۰۱۱ نقش زوج را بازی کردند. مک‌مارتی نقش مگان، خواهر پرشوروهیجان داماد، را داشت و ‌فالکون نقش یک مامور محافظ مخفی هواپیما را بازی می‌کرد که در نهایت تسلیم جذابیت‌های او می‌شود.
از آن پس تاکنون این دو در فیلم‌های «دزد هویت» (Identity Thief) و «رئیس» (The Boss) نیز در کنار هم ظاهر شده‌اند.
 

کریستن دانست و جسی پلمونز (قدرت سگ)


صحنه فیلم «فارگو» (Fargo) سنگ بنای داستان عشق کریستن دانست و جسی پلمونز بود. این دو پس از آغاز بازی در نقش پگی و اد، عشاق دوره دبیرستان، در ۲۰۱۵، تا سال بعد از آن پیوند عاشقانه‌ای برقرار نکرده بودند.
ماجراجویی بعدی آن‌ها بر پرده سینما فیلم «قدرت سگ» (The Power of the Dog) محصول ۲۰۲۱ بود که دانست برای بازی در آن نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن، و پلمونز نامزد بهترین بازیگر مرد در اسکار شدند. هیچ‌یک آن‌ها از مراسم ماه مارس ۲۰۲۲ جایزه‌ای به خانه نبرد، اما چند ماه بعد که در جاماییکا ازدواج کردند، بهانه بزرگی برای جشن گرفتن داشتند. دانست و پلمونز از هم دو پسر دارند.

ویل اسمیت و جیدا پینکت اسمیت(علی)

حالا می‌رسیم به داستان زوج اسمیت، از مشهورترین (و جنجالی‌ترین) زوج‌های هالیوود، که از ۱۹۹۴ آغاز شد؛ زمان حضور ناموفق پینکت اسمیت در آزمون بازیگری برای بازی در نقشی در مجموعه «نو شهزاده بل-ایر» (The Fresh Prince of Bel-Air). یک سال بعد، آن دو وارد رابطه شدند و در ۱۹۹۷ ازدواج کردند.
سال ۲۰۰۱، بار دیگر  در فیلم «علی» (Ali) در قامت زوج بر صفحه سینما ظاهر شدند. پینکت اسمیت نقش سونجی روی، همسر اول محمد علی، را بازی کرد و نقش این بزرگمرد عرصه بوکس را هم اسمیت بازی کرد که برای آن نامزد اسکار شد.
این زوج دو فرزند به نام‌های ژاردن و ویلو دارند؛ به اضافه بزرگ‌ترین پسر اسمیت به نام تری از ازدواج اولش.
 

تام کروز و نیکول کیدمن (چشمان تمام‌بسته)


تام کروز و نیکول کیدمن، از زوج‌های به‌غایت درجه‌یک و مهم دهه ۹۰، نخستین بار برای بازی نقش عشاق در فیلم روزهای «تندر» (Days of Thunder) محصول ۱۹۹۰ با یکدیگر آشنا شدند. آن دو چند ماه پس از آشنایی ازدواج کردند و تا هنگام جدایی در سال ۲۰۰۱، در قالب زوج در مجموعه داستانی عاشقانه «دور و دورتر» (Far and Away) محصول ۱۹۹۲ و فیلم بلند و اروتیک «چشمان تمام‌بسته» (Eyes Wide Shut) محصول ۱۹۹۹ بازی کردند.

فیت هیل و تیم مک‌گرا (۱۸۸۳)


بخش زیادی از روند کاری فیت هیل و تیم مک‌گرا در زمینه موسیقی‌سازی مشترک بوده است، اما این دو ستاره موسیقی کانتری و بازیگر فقط در آغاز بازیگری خود در قالب زوج در مجموعه داستانی تک‌فصلی «۱۸۸۳» محصول ۲۰۲۱ در کنار هم بودند.
مجموعه «۱۸۸۳» که دنباله مجموعه بسیار محبوب «یلو استون» (Yellowstone) بود، داستان اجداد خانواده داتن و سفر دشوار آنان را از تگزاس به ایالت‌های غربی روایت می‌کرد. هیل و مک‌گرا نقش مارگارت و جیمز داتن را که همسر یکدیگر بودند، بازی می‌کنند. چون این زوج در ۱۹۹۶ با هم ازدواج کرده‌اند و سه دختر هم دارند، می‌توان چنین پنداشت که انتقال رابطه‌شان به صحنه فیلم برایشان آسان بوده باشد.

اما هیل گفت برای اینکهاطمینان یابد کاملا در قالب شخصیت خودش قرار می‌گیرد، از تمرین دیالوگ‌ها در خانه با همسرش پرهیز می‌کرد. او در ۲۰۲۲ در مصاحبه‌ای با ایندیپندنت توضیح داد:«خط قرمز من بود و باید همانطور می‌بود. وقتی مدتی طولانی با کسی دمخور باشیم و او را خیلی خوب بشناسیم و برعکس...، می‌خواستم جیمز را بشناسم، و او می‌بایست مارگارت را بشناسد.»

جان کرازینسکی و امیلی بلانت (یک مکان ساکت)

دیدارهای عاشقانه جان کرازینسکی و امیلی بلانت از نوامبر ۲۰۰۸ آغاز شد و در ۲۰۱۰ در شهر کوموی ایتالیا ازدواج کردند. هر دو بارها در نقش‌های هالیوودی بازی کرده بودند، اما تا سال ۲۰۱۸ طول کشید که در قالب فیلم ترسناک و پساآخرالزمانی «یک مکان ساکت» (A Quiet Place) با هم در نقشی عاشقانه روی پرده ظاهر شوند.

در این فیلم که کرازینسکی کارگردان و فیلم‌نامه‌‌نویس همکار آن بود، این زوج در نقش پدر و مادری بازی می‌کنند که باید جان فرزندان‌ خود را از خطر هیولاهای بی‌مدارا کشتارگری حفظ کنند که حس شنوایی بسیار نیرومندی دارند.

وایولا دیویس و جولیوس تنون (چگونه از مجازات قتل بگریزیم)

وایولا دیویس و همکار بازیگرش جولیوس تنون در ۲۰۰۳ ازدواج کردند. بخش اعظم همکاری حرفه‌ای‌ این زوج بیرون از پرده سینما و در شرکت تولید فیلمشان به نام «جو‌وی پروداکشنز» (JuVee Productions) بود، اما در ۲۰۱۸ در فصل چهار مجموعه «چگونه از مجازات قتل بگریزیم» (How to Get Away With Murder) نیز رابطه‌ عاشقانه‌ تخیلی‌ای داشتند.

آنالیس کیتینگ، شخصیتی که دیویس نقش را بازی می‌کند، در پروازی با بیگانه‌ای‌ خوش‌سیما با نقش‌آفرینی تنون آشنا می‌شود و بعد در هتلی با هم اتاق می‌گیرند.

ادوارد برنز و ماکسین بانز (او تک است)

فیلم کمدی عاشقانه «او همان است» (She’s the One) در ۱۹۹۶ با فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی و بازیگری ادوارد برنز روی پرده رفت و دوست دخترش، ماکسین بانز، را هم برای ایفای نقش دلبرش در آن فیلم برگزید. این فیلم در نقدها امتیاز متوسطی گرفت و بیشتر انتقادها متوجه بازی بانز بود.

منتقدی به نام میک لاسال همان موقع نوشت: «اگر تصادفی ریگی از پنجره بیرون پرتاب کنیم، به هر کسی توی خیابان بخورد، بی‌شک بیش از بانز استعداد بازیگری خواهد داشت»، و در ادامه نوشت: «از جهتی قشنگ است که برنز هی به بانز نقش می‌دهد، اما اگر نقش بانز را به جنیفر انیسون داده بود، فیلم «او همان است» خیلی بهتر از آب درمی‌آمد.»

رابطه این زوج دوام نداشت و برنز سال ۲۰۰۳ با مانکنی به نام کریستی ترلینگتون ازدواج کرد. بانز هنوز بازیگری می‌کند و تازه‌ترین نقش او در فیلم «برای جوانمرگی خیلی پیر است» (Too Old to Die Young) به کارگردانی نیکلاس ریندینگ رفن محصول ۲۰۱۹ بود.

آنجلا باست و کورتنی  بی. ونس (بخش فوریت‌های پزشکی)

آنجلا باست نخستین بار با همسر و همکار بازیگرش کورتنی بی.ونس در ۱۹۸۶ در دوران دانشجویی‌شان در مدرسه بازیگری ییل آشنا شد. اما یک دهه طول کشید تا رابطه عاشقانه‌شان شکوفا شود و در سال ۱۹۹۷ ازدواج کردند.

نخستین حضورشان در نقش زوج بر پرده نمایش در سال ۲۰۰۹ بود. باست در نقش دکتر کیت بنفیلد در مجموعه «بخش فوریت‌های پزشکی» (ER) بازی می‌کرد و ونس در فصل ۱۵ و  پایانی این مجموعه عشقی-پزشکی با بازی در نقش همسر او، راسل، در یک بخش چند اپیزودی به آن‌ها پیوست. پیش از این هم نقش زوجی را در اجرای تئاتری فیلم «منشی همه‌کاره او» (His Girl Friday) در تئاتر گوتری مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا در سال ۲۰۰۵ بازی کرده بودند.

بن استیلر و کریستین تیلور (زولندر)

بن استیلر و کریستین تیلور، بازیگران [نقش‌های] کمدی، در ۱۹۹۹ هنگام حضور در فیلمبرداری اپیزود آزمایشی «هیت ویژن و جک» (Heat Vision and Jack) که هرگز به مرحله مجموعه‌سازی نرسید، با هم آشنا شدند. رابطه‌ای بینشان آغاز شد و با هم در چند فیلم بازی کردند که نخستین آن‌ها «زولندر» (Zoolander) محصول ۲۰۰۱ بود.

استیلر در نقش سوپرمدلی کم‌فروغ و همنام فیلم بازی می‌کرد و تیلور نقش خبرنگاری را بازی می‌کرد که در نهایت درگیر رابطه‌ای عاشقانه با این شخصیت بامزه مد می‌شود. «داج‌بال: داستان یک بازنده واقعی» (Dodgeball: A True Underdog Story)،«تندر استوایی» (Tropic Thunder)، زولندر۲ (Zoolander 2) و نیز مجموعه‌های تلویزیونی «توسعه ناتمام» (Arrested Development) و «زیاد ذوق‌زده نشو» (Curb Your Enthusiasm) از دیگر پروژه‌هایی است که همکاری کردند.  این زوج در ۲۰۱۷ اعلام جدایی کردند، اما هنگام همخانه شدن در قرنطینه کرونا۲۰۲۰، دوباره به هم پیوستند.

© The Independent

بیشتر از فیلم