فیفا اولین داور بین‌المللی زن عربستان سعودی را منصوب کرد

انتخاب عنود الاسماوی یک نقطه عطف تاریخی برای فوتبال زنان در عربستان سعودی است

انتخاب اولین داور زن بین‌المللی عربستان کمتر از یک سال پس از حضور تیم ملی زنان این کشور در عرصه جهانی است ـ Public Media

عنود الاسماری به‌عنوان اولین داور بین‌المللی زن عربستان سعودی از طرف فیفا منصوب شد.

به گزارش العربیه، انتخاب الاسماری به‌عنوان داور بین‌المللی در حالی است که از اولین حضور تیم ملی زنان عربستان سعودی در صحنه رقابت‌های جهانی کمتر از یک سال می‌گذرد.

الاسماری که نامش در میان یکی از هشت عربستانی حاضر در فهرست بین‌المللی اعلام‌شده از طرف فیفا قرار گرفته است، درباره انتخابش گفت: «خوشحالم که اولین داور زن عربستان سعودی هستم که این افتخار بین‌المللی را در تاریخ ورزش کشورمان دریافت می‌کند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اتفاق مهم در ورزش عربستان تنها چند روز پس از آن رخ داد که کریستیانو رونالدو، فوتبالیست پرتغالی و برنده پنج توپ طلا، پس از قرارداد تاریخی خود با باشگاه فوتبال النصر، وارد عربستان سعودی شد.

در طول سال‌های اخیر، عربستان سعودی موفق شده است در عرصه فوتبال، توجه‌های جهانی را به خود جلب کند. تیم ملی این کشور به‌ویژه پس از پیروزی اخیر مقابل آرژانتین در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، توانایی‌هایش را به رخ کشید.

انتصاب الاسماری یک نقطه عطف تاریخی برای فوتبال زنان در عربستان سعودی است. در ماه دسامبر، مقام‌های عربستان پیشنهاد خود را برای میزبانی جام ملت‌های زنان آسیا ۲۰۲۶ ارائه کردند.

اقدام عربستان سعودی برای برگزاری این رویداد که مختص زنان است، نمونه‌ای از تلاش‌های این کشور برای فراهم کردن عرصه‌ بهره‌مندی از فرصت‌های استفاده‌نشده برای زنان و دختران در سراسر آسیا است. در صورت موافقت با پیشنهاد ریاض برای میزبانی مسابقات، عربستان سعودی نقشی حیاتی در پیشبرد رهبری زنان در ورزش در داخل و خارج از مرزهای این کشور ایفا خواهد کرد.

یاسر المیسه‌حال، رئیس فدراسیون فوتبال عربستان سعودی، درباره این اتفاق گفت: «آینده فوتبال زنان در عربستان سعودی روشن است و ما به فراهم کردن فرصتی برای زنان کشورمان و سراسر آسیا تعهد داریم. روزبه‌روز تعداد بیشتری از دختران جوان در کشورمان به ورزش فوتبال رو می‌آورند و ما می‌خواهیم با اقدام‌هایمان الهام‌بخش آن‌ها باشیم. میزبانی جام ملت‌های زنان آسیا ۲۰۲۶ یک فرصت عالی برای این منظور خواهد بود.»

در سه سال گذشته، سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای پرورش بازیکنان، برگزاری مسابقات و ارتقای سطح مربیگری در عربستان سعودی برای فوتبال زنان انجام شده است. تیم فوتبال زنان عربستان به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۹ از طرف فدراسیون فوتبال این کشور تاسیس شد که ۴۵۰ بازیکن، ۴۹ داور و بیش از ۹۰۰ مربی را در بر می‌گیرد.

آغاز لیگ فوتبال زنان در عربستان گامی در راستای بهبود شرایط زنان در جامعه و تامین حقوق اجتماعی‌ آن‌ها به‌شمار می‌رود. زنان در این کشور از چهار سال پیش توانستند برای نخستین بار در استادیوم‌های ورزشی حضور پیدا کنند.

بیشتر از ورزش