روسیه بار دیگر اوکراین را با پهپادهای ساخت ایران هدف گرفت

به‌گفته مقام‌های دولت اوکراین روسیه در حملات صبح جمعه به شهرهای اوکراین از ۱۶ فروند پهپاد ساخت جمهوری اسلامی استفاده کرده است

 REUTERS

مقام‌های دولت اوکراین در روز جمعه، ۳۰ دسامبر ۲۰۲۲، اعلام کردند نیروهای روسیه در جریان حمله شبانه خود به شهرهای مختلف این کشور از ۱۶ فروند پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی استفاده کردند که با هفت فروند از آنها کی‌یف، پایتخت اوکراین، را مورد هدف قرار دادند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی از قول شهردار کی‌یف نوشت نیروهای اوکراین توانستند پنج فروند از هفت هواپیمای بدون‌سرنشینی که این شهر را هدف قرار داده بودند را در آسمان رهگیری و ساقط کنند. شهردار کی‌یف در عین‌حال تاکید کرد حمله‌های پهپادی صبح جمعه تلفات انسانی بر جای نگذاشته و کسی مجروح نشده است.

با این‌حال دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد یکی از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی به ساختمانی چهار طبقه در شهر کی‌یف اصابت کرد که باعث ایجاد حریق شد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، نیز به‌نقل از نیروهای مسلح این کشور گفت روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۰ حمله به خاک اوکراین انجام داده است که غالب‌شان زیرساخت‌های انرژی در این کشور را نشانه رفته بودند؛ حمله‌هایی که به‌گفته وزارت کشور اوکراین سه کشته و شش زخمی بر جای گذاشته است. 

به‌گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، استفاده نیروهای نظامی روسیه از پهپادهای ساخت حکومت ایران یک روز پس از حمله گسترده موشکی این کشور به شهرهای اوکراین در روز پنجشنبه صورت گرفته است؛ حمله‌ای که، بر پایه گزارش‌های موجود، ۱۲۰ موشک شهرهای مختلف اوکراین را هدف گرفت. 

دولت اوکراین و متحدان غربی‌اش بیش از دو ماه است می‌گویند نیروهای نظامی تحت امر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در حمله‌های خود به خاک اوکراین از هواپیماهای بدون‌سرنشینِ ساخت جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند؛ ادعایی که مقام‌های جمهوری اسلامی در نخستین مراحل آن را انکار کردند، اما پس از مدتی پذیرفتند پیش از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین تعداد محدودی از پهپادهای خود را در اختیار روس‌ها قرار داده‌اند. 

با تمامی این اوصاف استفاده روسیه از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی، از سوی نهادهای امنیتی برخی کشورهای دیگر نیز راستی‌آزمایی شده است. به‌عنوان مثال رئیس موساد در اظهارات هفته گذشته خود اعلام کرد اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی این سازمان امنیتی نشان می‌دهد که نه تنها استفاده روسیه از پهپادهای ساخت حکومت ایران صحت دارد، بلکه تهران می‌خواهد محموله‌های تسلیحاتی بیشتری به مسکو ارسال کند.

بیشتر از جهان