تولد دوباره متالیکا پس از هفت سال

تک‌‌ترانه‌ای که ازاین آلبوم منتشر شده است، نشان می‌دهد که احتمالا آلبوم جدید همان حال و هوای قدیم گروه را دارد

آلبوم جدید متالیکا اولین آلبوم گروه پس از سال ۲۰۱۶ است ـ KEVIN WINTER / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP

پایان سال ۲۰۲۲ با طوفان تازه‌ای در عرصه موسیقی متال همراه شده است. «متالیکا» خبر داده که دوازدهمین آلبوم استودیویی‌ این گروه در راه است. این آلبوم «۷۲ فصل» (72 seasons) نام دارد و قرار است در آوریل ۲۰۲۳ منتشر شود. پیش‌فروش این آلبوم هم‌اکنون آغاز و اولین تک‌‌ترانه آن به نام «Lux Æterna» منتشر شده است. این تک‌ترانه در لاتین به معنای «نور ابدی» است و از نام یک مراسم مذهبی در آیین کاتولیک برگرفته شده است. 

«72 seasons» از طریق Blackened Recordings برای شنیدن در دسترس خواهد بود. این آلبوم ۷۷ دقیقه‌ای، ۱۲ قطعه دارد و اولین آلبوم گروه پس از سال ۲۰۱۶ به شمار می‌آید. تهیه‌کنندگی «۷۲ فصل» را «گرگ فیدلمن» بر عهده دارد.

تک‌‌ترانه سه‌ونیم دقیقه‌ای که از این آلبوم منتشر شده است، نشان می‌دهد که احتمالا آلبوم جدید همان حال و هوای قدیم گروه را دارد و رویه کلاسیک متالیکا در آن دنبال شده است. 

جیمز هتفیلد درباره نام آلبوم می‌گوید که «۷۲ فصل» درواقع یعنی ۱۸ سال از سال‌های اولیه زندگی؛ سال‌هایی که والدین به ما می‌گویند چه کسی‌ایم و این شناخت، بر درک ما از جهان تاثیر می‌گذارد. او می‌گوید که بیشتر تجربیات ما در بزرگسالی، از کودکی‌مان اثر می‌‌گیرند و درواقع واکنشی به همان روزها است.

آلبوم تازه متالیکا با یک تور جهانی نیز همراه است. متالیکا از معدود گروه‌های موسیقی است که پس از دهه‌ها فعالیت، هنوز مستمر در جهان کنسرت برگزار می‌کند. گفتنی است که متالیکا در چهارمین دهه فعالیتش در دنیای موسیقی متال، تنها گروه موسیقی است که در یک سال و در هفت قاره، کنسرت اجرا کرده است. تاکنون بیش از ۱۲۵ میلیون نسخه از آلبوم‌های متالیکا به فروش رفته‌ است و از سال ۱۹۹۰ تمام آلبوم‌های این گروه جزو بهترین‌های بیلبورد بوده‌اند. در سال ۱۹۹۱ حدود یک میلیون نفر در کنسرت این گروه در مسکو شرکت کردند که در دنیای راک و متال، رکورد خارق‌العاده‌ای به شمار می‌‌رود. متالیکا همچنین در سال ۲۰۰۹ به تالار مشاهیر راک‌اند‌رول راه یافت. 

گروه کنونی متالیکا را جیمز هتفیلد و لارس اولریچ (که هردو از بنیانگذاران گروه‌ بوده‌اند) در کنار کرک همت که از سال ۱۹۸۳ به متالیکا پیوست و رابرت تروهیو که از سال ۲۰۰۳ متالیکا را همراهی می‌کند، تشکیل می‌دهند. 

«عروسک‌گردان» (Master of Puppets) را می‌توان بهترین آلبوم متالیکا دانست. این آلبوم نه‌تنها بهترین اثر این گروه است، بلکه بسیاری آن را بهترین آلبوم «ترش‌متال» تاریخ نیز می‌دانند. «عروسک‌گردان» که سومین آلبوم متالیکا بود، در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و گروه را به شهرت افسانه‌ای رساند. رولینگ‌استون از این آلبوم با عنوان «ترس آخرالزمانی» یاد کرده است. آخرین حضور کلیف برتون، بیس‌نواز افسانه‌ای، نیز در این آلبوم بود. برتون در همان سال و هنگامی که در تور آلبوم عروسک‌گردان گروه را همراهی می‌کرد، در حادثه واژگونی اتوبوس حامل اعضای متالیکا، کشته شد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«جیسون کورتیس نیوستند» سپس به جای برتون به متالیکا پیوست و ۱۴ سال این گروه را همراهی کرد. اما سال‌ آخر حضور جیسون در متالیکا چالش‌های بسیاری برای گروه پدید آورد و با وجود تلاش اعضای گروه برای حفظ او، سرانجام در سال ۲۰۰۱ از متالیکا جدا شد و این جدایی سبب شد که انتشار آلبوم جدید به تعویق افتد. اما جدایی جیسون تنها چالش پیش روی آلبوم «خشم مقدس» (St. Anger) که سرانجام در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، نبود. این آلبوم چند روز پیش از انتشار رسمی، در دسترس قرار گرفت و به همین دلیل، فروش آن با اختلال روبه‌رو شد. جیمز هتفیلد همزمان با ساخت این آلبوم، با ترک اعتیاد به الکل نیز دست‌وپنجه نرم می‌کرد و ترانه‌های این آلبوم را در واقع می‌توان نجواهای درونی هتفیلد دانست. با این حال، «خشم مقدس» نتوانست به موفقیت چشمگیری دست یابد و منتقدان آن را به نوعی بدترین آلبوم گروه می‌دانند. این آلبوم به وضوح درگیری درونی اعضای گروه را نشان می‌دهد و صدای طبل‌ها‌ در آن به قدری ناهنجار است که لارس اولریش، نوازنده طبل گروه، هنوز هم به آن دلیل سرزنش می‌شود.

آخرین آلبوم متالیکا نیز که سال ۲۰۱۶ منتشر شد، حواشی زیادی به همراه داشت. این آلبوم «متصل... به خودتخریبی» (Hardwired... To Self-Destruct) نام دارد. کرک همت به دلیل گم‌ کردن تلفن همراهش که حاوی ترانه‌های این گروه بود، فقط در حد نوازنده باقی ماند و این آلبوم بدون ردپای واژه‌های او در ترانه‌ها منتشر شد. همین موضوع آلبوم را از آن استانداردی که بسیاری برای متالیکا متصور بودند، دور کرد و نقدهای منفی بسیاری به سوی آن روانه شد. بسیاری از منتقدان، قطعات این آلبوم را بیش از حد طولانی و خسته‌کننده، و آن را به نوعی نتیجه بحران میانسالی متالیکا می‌دانند. 

حالا پس از هفت سال از آخرین شکست متالیکا در انتشار آلبوم، مجموعه جدیدی در راه است که تک‌‌ترانه‌ای که از آن منتشر شده است، نشان می‌دهد که احتمالا گروه تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به دوران اوج بازگردد.  

اعضای گروه با اینکه در آستانه ۶۰ سالگی قرار دارند، هنوز همان انرژی متالیکای قرن بیستم را در کنسرت‌ها به طرفداران انتقال می‌دهند و کنسرت‌های این گروه همچنان از پرشورترین اجراهای جهان‌اند. جیمز هتلفیلد به شیوه‌ای باورنکردنی قدرت صدایش را حفظ کرده است و کرک همت هنوز می‌تواند ساعت‌ها بی‌وقفه روی صحنه حرکت کند، پای خود را به زمین بکوبد، و نگذارد خدشه‌ای به تصویری وارد شود که دهه‌ها از اجراهای متالیکا در ذهن‌ها ثبت شده است. 

از دوم دسامبر و همزمان با خبر انتشار آلبوم جدید، بلیت‌فروشی برای تور جهانی متالیکا آغاز شده است. بخشی از درآمد این کنسرت‌ها مثل همیشه برای کمک به برنامه‌های غذایی، آموزش نیروی کار، و خسارات ناشی از بلایای طبیعی اختصاص می‌یابد.

بیشتر از موسیقی