شیوع چاقی و اضافه وزن، فراتر از رقمی است که تاکنون تصور می‌شد

پزشکان هشدار می‌دهند که عدم وجود اطلاعات شاخص توده بدنی، می تواند تشخیص زود هنگام دیابت نوع ۲ را با مشکل روبرو کند

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که میزان چاقی بالاتر از حدی است که تاکنون تصور می‌شد، زیرا یک چهارم بیماران هرگز شاخص توده بدنی (BMI) یا نسبت وزن و چربی و عضلات خود را ثبت نکرده‌اند.

در پژوهش جدیدی که در مرکز کنگره اروپا در مورد چاقی، در شهر گلاسکو ارائه شد، داد‌ه‌های پزشکی جمع‌آوری شده از ۱۲ پزشک عمومی که شامل ۷۷۵۹۱ نفر می‌شد، مورد مطالعه قرار گرفت. در پایان این تحقیق، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که از هر چهار بیمار، یک نفر شاخص توده بدنی خود را ثبت نکرده است.

کمتر از یک سوم (۳۱درصد) بیماران، تاریخچه شاخص توده بدنی تازه‌ای داشتند که از زمان تشخیص و ثبت آن کمتر از دو سال گذشته بود. میزان بیمارانی که شاخص توده بدنی خود را به تازگی ثبت کرده بودند هم تفاوت‌های بسیاری داشت و از ۲۰ تا ۴۲ درصد بود.

کت ویلیامسون، پروفسور مایک لین و دکتر امی نیمیگر از دانشگاه گلاسکو، به این نتیجه رسیدند که برای برنامه ریزی دقیق و ارائه خدمات مدیریت وزن، وجود اطلاعات کامل شاخص توده بدنی، یک ضرورت اساسی است. عدم وجود این اطلاعات، می‌تواند تشخیص زود هنگام دیابت نوع ۲ را با مشکل روبرو کند.

پروفسور هلن استوکس لمپارد، رئیس کالج سلطنتی پزشکان عمومی، گفت: «چاقی، یک پدیده بهداشت عمومی بسیار جدی است و پزشکان عمومی نقش عمده‌ای در سلامتی و حفظ وزن سالم بیماران دارند. برای رسیدن به این آگاهی، ما و سایر همکاران پیوسته در ارتباط با والدین هستیم تا در مودر برخی از تغییرات در شیوه زندگی که می‌تواند بر سلامتی آن‌ها تأثیر مثبت داشته باشد، صحبت کنیم.»

هرچند، شگفت آور نیست که برخی از بیماران به ثبت شاخص توده بدنی خود اقدام نکرده‌اند و حتی در اغلب مواردی که به پزشک عمومی مراجعه کرده‌اند، قصد اندازه‌گیری و ثبت شاخص توده بدنی را نداشته‌اند. بسیاری از بیمارن، این مسئله را یک اقدام ضروری برای تشخیص دقیق بیماری و شیوه درمان مناسب نمی‌دانند.

مطالعه شاخص توده بدنی، یک روش نسبتا آسان و بسیار راحت است، با اندازه گیری وزن بیمار، می‌توان شاخص را به صورت رایگان و آنلاین از طریق اپلیکیشین‌های مختلف به دست آورد. البته این شیوه هم محدودیت خود را دارد زیرا چالش تشخیص تفاوت میان عضله و چربی، مانع دقت در اندازه‌گیری می‌شود. البته پزشکان عمومی، هنگام تشخیص بیمار می‌توانند وضعیت کلی بیمار و مسائلی که مربوط به سلامتی شخص می‌شود، از جمله، وزن بیمار را ارزیابی کنند.

پزشکان عمومی که به صورت معمول، تحت فشار شرایط و منابع کاری قرار دارند برای ملاقات بیماران بیشتر از ۱۰ دقیقه وقت صرف نمی‌کنند. با توجه به وضعیت بیماران و افزایش بیماری‌های مزمن امروزی که نیاز به توضیح جزئیات دارد، مدت زمان متداول برای ویزیت، کافی نیست و لازم است برای دقت تشخیص، وقت بیشتری برای هر بیمار صرف شود.

پروفسور استوکس-لمپارد گفت که فعالیت‌های بدنی و شیوه زندگی، یک اولویت بالینی برای کالج سلطنتی پزشکان عمومی بوده است. آن‌ها همواره تلاش می‌کنند منابعی که می‌تواند پزشکان عمومی را در مسائل مربوط به سلامتی بیماران و حفظ وزن مناسب، کمک کند، در دسترس پزشکان عمومی قرار دهند.

آمار خدمات بهداشت ملی نشان می‌دهد که ۶۳ درصد بزرگسالان در انگلستان اضافه وزن دارند و یا چاق هستند.

© The Independent

بیشتر از