اکساگون عربستان، در بزرگ‌ترین شهر شناور جهان چه می‌گذرد

عربستان سعودی در حال ساخت یک شهر شناور جایی در امتداد دریای سرخ، نزدیک به کانال سوئز است

عربستان سعودی جایی در امتداد دریای سرخ، نزدیک به کانال سوئز، در حال ساخت یک شهر شناور است که چهره صنعت جهان را به کلی دگرگون خواهد کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در زمان آغاز پروژه اعلام کرد که این شهر جدید دقیقا به همان شکلی که نام دارد، بخشی از پروژه بزرگ سلطنتی نئوم (Neom) است و بر ایجاد یک مرکز لجستیک جدید متمرکز است که «رویکرد جهان برای توسعه صنعتی در آینده» را بازتعریف خواهد کرد.

این موضوع اولین بار در نوامبر سال گذشته اعلام شد و تکمیل کامل آن تا سال ۲۰۳۰ برنامه‌ریزی شده است. انتظار می‌رود برخی از ویژگی‌های کلیدی آن – از جمله امکانات لجستیکی پیشرفته - تا سال ۲۰۲۵ شکل بگیرند.

اکساگون قرار است تا سال ۲۰۳۰ حدود ۹۰ هزار نفر را در خود جا دهد و اولین مورد آن پیش‌بینی می‌شود که در اوایل سال آینده محقق شود.

اما دقیقا در اکساگون چه خبر خواهد بود؟

 کارخانه‌های بسیار

اگرچه مناطق مسکونی هم وجود خواهد داشت، اما شهر شناور عمدتا دارای کارخانه‌ها، تاسیسات تولیدی و سایر مکان‌های مرتبط خواهد بود.

اعتقاد بر این است که موقعیت آن و نزدیکی به کانال سوئز، جایی که حدود ۱۳ درصد تجارت جهانی از آن عبور می‌کند، برای بخش صنعتی یک مزیت محسوب می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در بیانیه‌ای که در ماه نوامبر منتشر شد، آمده است: «اکساگون یکی از پیشرفته‌ترین قطب‌های لجستیک از نظر فناوری با پیشرفته‌ترین اتصالات یکپارچه بندر و فرودگاه خواهد بود.»

این شهر، اولین بندر و اکوسیستم زنجیره تامین کاملا یکپارچه جهان را در خود جا می‌دهد و همه این‌ها حول هدف صفر خالص یا نت زیرو Net Zero و به صفر رساندن دی‌اکسید کربن برنامه‌ریزی شده‌اند.

این پروژه عظیم بر هفت بخش تمرکز خواهد کرد - انرژی پایدار؛ تحرک خودمختار؛ نوآوری در آب؛ تولید مواد غذایی پایدار؛ سلامتی و رفاه؛ فناوری و تولید دیجیتال؛ و روش‌های نوین ساخت.

مستاجران و خریدارانی که حضورشان تا به حال تایید شده است، صحت این ادعا را تایید می‌کنند. از جمله پروژه هیدروژن بین ایر پروداکتس (Air Products)، ای‌سی‌دابلیوای پاور (ACWA Power) و نئوم. همچنین گالف مدولار اینترنشنال (Gulf Modular International)، هیزون موتورز (Hyzon Motors) و دیزرت تکنولوژیز (Desert Technologies) فروشگاه‌های خود را در شهر راه‌اندازی خواهند کرد.

یکپارچگی با طبیعت

در مورد مناطق مسکونی، اکساگون محیطی «سازگار با طبیعت» می‌سازد. آن‌ها یا قابل پیاده‌روی خواهند بود یا مردم می‌توانند از طریق روش‌های حمل‌ونقل با سوخت هیدروژن رفت‌وآمد کنند.

در بیانیه‌ای در همین زمینه آمده است: «اکساگون مکمل همان فلسفه و اصول دِ لاین (THE LINE) است و زیست پذیری‌ استثنایی را در هماهنگی با طبیعت ارائه می‌دهد.»

ویشال وانچو (Vishal Wanchoo)، مدیر اجرایی اکساگون، در نوامبر سال گذشته به نشریه عربین بیزنس (Arabian Business) گفت: «اکثر مراکز جمعیت به‌دلیل موقعیت مکانی آن، در کنار آب خواهند بود و این مناطق با استفاده از اثرات تعدیل‌کننده دمای طبیعی اقیانوس، خنک خواهند شد.»

او افزود که این شهر در برابر افزایش سطح دریا انعطاف‌پذیر خواهد بود و «کیفیت‌های زندگی بی‌سابقه و فرصت‌های تفریحی فراگیر» را فراهم می‌کند.

پردیس نوآوری

تحقیق و نوآوری عناصری کلیدی در کلان‌پروژه‌های جاه‌طلبانه عربستان سعودی بوده‌اند. به‌عنوان مثال، اکساگون یک پردیس نوآوری خواهد داشت که به «رقیبی برای مراکز جهانی فعلی» تبدیل خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «اکساگون برای ایجاد یک اقتصاد خودکفای واقعی با محیطی مشارکتی که حول تحقیق و خلاقیت ساخته شده است، نوآوری خواهد کرد.»

بیشتر از سفر