هشدار موسس تلگرام: «از واتس‌اپ دوری کنید»

«هر سال از مشکل جدیدی در واتس‌اپ مطلع می‌‌شویم که همه‌ چیز دستگاه‌های کاربرانش را در معرض خطر قرار می‌دهد»

اشاره پاول دوروف به مشکل امنیتی اخیر واتس‌اپ است که به هکر امکان می‌داد با ارسال یک ویدیو ویروسی به شماره افراد، گوشی آن‌ها را هک کند‌ـ INDRANIL MUKHERJEE / AFP

موسس پیام‌رسان تلگرام از مردم خواست برای جلوگیری از هک شدن گوشی‌ تلفنشان، از «هر پیام‌رسانی» به‌جز واتس‌اپ استفاده کنند.

اشاره پاول دوروف به مشکل امنیتی است که واتس‌اپ هفته گذشته فاش کرد و به هکر امکان می‌داد با ارسال یک ویدیو مخرب [ویروسی] به شماره افراد، گوشی آن‌ها را هک کند.   

او در تلگرام چنین ادعا کرد: «هکرها می‌توانند به همه‌ چیز گوشی‌های تلفن‌ کاربران واتس‌اپ دسترسی کامل (!) داشته باشند.»

«هر سال از مشکل جدیدی در واتس‌اپ مطلع می‌‌شویم که همه‌ چیز دستگاه‌های کاربرانش را در معرض خطر قرار می‌دهد... ثروتمندترین آدم روی زمین هم باشید- اگر واتس‌اپ روی تلفن همراهتان نصب کرده‌اید، تمام داده‌های شما از هر برنامه‌ای روی دستگاهتان در دسترس است.»

طبق ادعای این میلیاردر [عرصه] فناوری اهل روسیه که در تبعیدی خودخواسته به سر می‌برد، نقص‌های امنیتی «درهای پشتی تعبیه‌شده‌اند»‌ و به دولت‌ها، نهادهای مجری قانون و هکرها امکان می‌دهند رمزگذاری و سایر اقدام‌های امنیتی را دور بزنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دوروف پیش‌تر ادعا کرده بود که «واتس‌اپ هیچ‌وقت امن نخواهد شد»، مگر آنکه در نحوه کارش تغییرهای اساسی پدید آید.

تلگرام، که به‌دلیل اتخاذ رویکرد در اولویت قرار دادن حفظ حریم خصوصی معروف است، بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و رشد ثابت آن حدود دو میلیون کاربر در روز است.

این رقم تنها بخشی از پایگاه کاربری واتس‌اپ است که تقریبا دو میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. واتس‌اپ محبوب‌ترین برنامه پیام‌رسان جهان است که از برنامه چینی وی‌چت و پیام‌رسان فیس‌بوک که مانند واتس‌اپ به متا تعلق دارند، پیشی گرفته است.

دوروف نوشت: «نمی‌خواهم مردم را وادار ‌کنم که به تلگرام بیایند... تلگرام به تبلیغ بیشتر نیاز ندارد.»   

«از هر برنامه‌ پیام‌رسانی که دوست دارید استفاده کنید، اما از واتس‌اپ دوری کنید- ۱۳ سال است که این برنامه یک ابزار نظارتی است.»

زمانی که ایندیپندنت در این مورد نظر متا را جویا شد، سخنگوی متا گفت: «این حرف به‌کل مهمل است.»  

© The Independent

بیشتر از جهان