بازداشت دو نفر به اتهام نبش قبر مجید عبدالباقی، برادر مالک برج فروریخته متروپل

رسیدگی قضایی به پرونده فاجعه متروپل آبادان درحالی آغاز شده که پرونده اتهامی برادران عبدالباقی به استناد قوانین فعلی در ایران، تحت عنوان «فوت متهم» بسته شده است

در حالی که برگزاری اولین جلسه دادگاه فاجعه فروریختن متروپل نتوانسته ابهام‌ها درباره این پرونده متصل به فساد مقام‌های ارشد حکومتی را برطرف کند، دادستان شهرستان دهاقان در استان اصفهان از بازداشت دو نفر به اتهام «نبش قبر مجید عبدالباقی» برادر حسین عبدالباقی، مالک برج‌ فروریخته آبادان، خبر داد.

مرتضی رعیتی، دادستان دهاقان، با اشاره به آنچه «نبش قبر مجید عبدالباقی در محله عطاآباد شهر دهاقان» خواند، گفت که «این اقدام توسط دو نفر که اهل آبادان بودند» انجام شده است و هدف از این نبش قبر هم پی‌بردن به صحت و سقم دفن مجید عبدالباقی در این قبر بوده است.

مجید عبدالباقی، برادر حسین عبدالباقی، مالک ساختمان فروریخته متروپل آبادان، روز شنبه، اول مرداد ۱۴۰۱، وقتی با خودرو شخصی در حال ورود به پارکینگ مجتمع مسکونی محل سکونت خود در محله امیری آبادان بود، به‌دست سرنشینان یک خودرو ساینا به گلوله بسته شد و ساعاتی بعد رئیس بیمارستان نفت آبادان اعلام کرد که او به علت شدت جراحات وارده درگذشته است.

پس از آن اعلام شد که مجید عبدالباقی روز دوشنبه سوم مردادماه «در کنار قبر برادرش حسین عبدالباقی در محله عطاآباد شهر دهاقان در استان اصفهان» به خاک سپرده شده است.

خبرگزاری رکنا روز جمعه چهاردهم مرداد، گزارش داد که قبرمجید عبدالباقی حدود ساعت۲:۳۰ بامداد پنجشنبه ششم مردادماه به‌دست خانواده یکی از متهمان به قتل مجید عبدالباقی نبش قبرشده است و این فرد پس از بازکردن کفن و گرفتن فیلم از جسد، دوباره قبر را به حالت اولیه در آورده و به آبادان بازگشته است. براساس این گزارش، باتوجه به تصاویر ضبط‌شده دوربین‌های مداربسته اطراف آرامستان گلستان شهدای عطاآباد، خودرو متهم شناسایی و با دوربین‌های جاده‌ای تا آبادان رصد و او در آن شهر دستگیر شده است.

اما خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، روز جمعه چهاردهم مرداد، بدون اشاره به زمان دقیق نبش قبر، ضمن انتشار سخنان دادستان دهاقان، نوشت که «طی روزهای گذشته افرادی اقدام به نبش قبر مجید عبدالباقی برادر مالک متروپل در محله عطاآباد دهاقان» کرده بودند.

مرتضی رعیتی، دادستان دهاقان، نیز در سخنان خود به هویت افرادی که اقدام به نبش قیر مجید عبدالباقی کرده‌اند، اشاره نکرده، اما گفته است که آن‌ها ساکن آبادان بودند و پس از نبش قبر نیز به آبادان بازگشته بودند، اما هویتشان بلافاصله شناسایی شد و پس از انجام نیابت قضایی، دستگیر شدند.

نیابت قضایی درمواردی انجام می‌شود که رسیدگی به یک پرونده در خارج از مقر دادگاه اصلی رسیدگی‌کننده به آن و با نیابت‌دادن به یک دادگاه صلاحیت‌دار در مکانی دیگر انجام شود.

به گفته دادستان دهاقان، دو فردی که به اتهام نبش قبر مجید عبدالباقی بازداشت شدند، «نسبت فامیلی با قاتلان» او دارند و در حال حاضر نیز این دو نفر پس از اخذ ضمانت، آزاد شده‌اند.

صحبت‌های اخیر دادستان دهاقان درباره «نبش قبر مجید عبدالباقی» پرونده فروریختن برج متروپل آبادان را بیش‌ازپیش دچار پیچیدگی و ابهام‌ کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ساختمان شماره ۲ برج‌های دوقلوی متروپل آبادان ظهر دوشنبه، دوم خرداد ۱۴۰۱،  فروریخت و بنا به گزارش‌های رسمی اعلام‌شده از آمار قربانیان، دست‌کم ۴۳ نفر در اثر فرو ریختن آن جان باختند و ۳۷ نفر مصدوم شدند. فاجعه متروپل، اعتراض گسترده مردم را در آبادان و سراسر ایران برانگیخت.

پس از فروریختن متروپل، مقام‌ها و رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی ابتدا از بازداشت حسین عبدالباقی، مالک متروپل، خبر دادند، اما در روز دوم پس از این حادثه گفتند که او نیز زیر آوار مانده بوده و جان باخته است.

در سی‌ام تیرماه، مقام‌های قوه قضائیه از صدر کیفرخواست پرونده متروپل و ارجاع آن به محاکم کیفری ۲ اهواز خبر دادند اما دو روز بعد، یعنی اول مرداد، اعلام شد مجید عبدالباقی، برادر حسین عبدالباقی، هنگامی که با خودرو شخصی در حال ورود به پارکینگ مجتمع مسکونی خود بود، هدف حمله قرار گرفته و کشته شده است.

یک روز بعد از اعلام این خبر، مهدی حاجیان، سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور، در روز یکشنبه دوم مرداد، از بازداشت «عاملان قتل برادر حسین عبدالباقی مالک ساختمان متروپل آبادان» خبر داد.

حاجیان گفت: «درپی حادثه تیراندازی افراد ناشناس به خودروی مجید عبدالباقی، پلیس آگاهی استان خوزستان با اشراف و تسلط کامل اطلاعاتی و اقدامات فنی، در کمتر از دو ساعت عوامل تیراندازی و قاتل این فرد را شناسایی و دستگیر کرده است.»

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور اشاره‌ای به هویت عاملان قتل مجید عبدالباقی نکرد، اما گفت: «براساس بررسی‌های اولیه، اختلافات شخصی انگیزه قاتلان از این اقدام بوده است.»

اولین جلسه دادگاه فاجعه متروپل در روز دهم مرداد، در حالی برگزار شد که به گفته رئیس دادگستری خوزستان، ۲۱ متهم این پرونده «همگی» از زندان به دادگاه اعزام شدند و در جلسه محاکمه حضور داشتند.

به این ترتیب، رسیدگی قضایی به پرونده فاجعه متروپل آبادان که حتی به تایید مقام‌ها و نهادهای حکومتی، ناشی از فساد گسترده مقام‌های محلی، استانی و برخی از مقام‌های ارشد حکومتی بوده است، در حالی آغاز شده که پرونده اتهامی دو نفر از برادران عبدالباقی و درنتیجه، پرونده مقام‌های مرتبط با آن‌ها، به استناد قوانین فعلی در ایران، تحت عنوان «فوت متهم» بسته شده است.

با وجود آن‌که پزشکی قانونی مرگ حسین عبدالباقی را تایید کرده است، در افکار عمومی هنوز تردید‌ها و ابهام‌هایی درباره آن وجود دارد.

اکنون گفته‌های دادستان دهاقان درباره «نبش قبر مجید عبدالباقی» به دلیل تردید برخی افراد درباره هویت فرد مدفون، بیش از پیش بر ابهام‌های پرونده متروپل افزوده است و برادران عبدالباقی که همنشین مقام‌های حکومتی بودند و به «سلطان اروند» شهرت داشتند، حالا به دو قبر در آرامستان عطاآباد دهاقان و پرونده‌ای بسته در دادگستری خوزستان تبدیل شده‌ا‌ند.