مهر تایید بایدن بر کشته شدن رهبر القاعده؛ «عدالت اجرا شد»

رییس‌جمهوری آمریکا گفت به دستور او ایمن الظواهری کشته شد

بایدن در آستانه سالگرد خروج فاجعه‌بار نیروهای آمریکایی از افغانستان کشته شدن رهبر القاعده را اعلام کرد-POOL / Getty Images via AFP

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا بامداد سه‌شنبه دوم اوت در تشریح عملیات ضدتروریسم آمریکا علیه القاعده در افغانستان تایید کرد ایمن الظواهری، رهبر این گروه در کابل کشته شده است.

نیویور‌ک‌تایمز و آسوشیتدپرس ساعاتی قبل از عملیات موفق نیروهای آمریکایی علیه ایمن الظواهری خبر داده بودند. به گزارش این خبرگزاری‌های آمریکایی، در این حمله به خانه‌ای که رهبر القاعده در محله مرفه‌نشین کابل در آن حضور داشت، از هواپیمای بدون سرنشین استفاده شد.

بایدن در آستانه سالگرد خروج فاجعه‌بار نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت، روز شنبه (به وقت آمریکا و یکشنبه صبح به وقت کابل) نیروهای ارتش آمریکا رهبر القاعده و جایگزین عثامه بن‌لادن را به قتل رساندند. او یکی از چهره‌های برجسته القاعده بود و نقش کلیدی داشت.

گزارش‌سی‌ان‌ان‌ حاکی از آن است که پهپاد آمریکایی در ساعت ۶:۱۸ دقیقه بامداد یکشنبه سی‌ام ژوییه به وقت کابل، دو راکت به خانه محل اقامت رهبر القاعده شلیک کرده است. براساس این گزارش، هیچ نیروی آمریکایی در زمان حمله روی زمین و در محل نبوده است.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت، ظواهری دیپلمات‌های آمریکایی و کارمندان دولت آمریکا و منافع آمریکا در جهان را تهدید می‌کرد و آمریکا توانست عدالت را در مورد او به اجرا بگذارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش سی‌ان‌ان، رهبران شبکه حقانی از حضور ظواهری در منطقه شیرپور مطلع بودند که خلاف پیمان دوحه با طالبان است. براساس این گزارش آنها پس از حمله روز شنبه تلاش کردند روی حضور ظواهری در کابل سرپوش بگذارند و دسترسی ها به خانه امن را محدود کردند و اعضای خانواده او شامل دخترش و فرزند او را به مکان دیگری منتقل کردند. سی‌ا‌ن‌ان می‌گوید نیروهای آمریکایی عمدا دختر و نوه ظواهری را هدف نگرفتند.

بایدن گفت: آمریکا به حمایت از منافع مردم آمریکا ادامه می‌دهد و هشدار می‌دهد که اگر کسی تهدیدی علیه منافع آمریکا در هر جایی انجام دهد، آمریکا او را پیدا می‌کند و علیه‌اش اقدام می‌کند.

جو بایدن گفت، من وقتی مطمئن شدم، دستور حذف ایمن الظواهری را دادم. اعلام می‌کنیم که این حمله به شکل موفقی انجام شده است.

بایدن در ادامه به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اشاره کرد. او گفت پس از ۲۰ سال نیروهای آمریکایی را خارج کردیم چون نیازی به حضور فیزیکی نیست و می‌توانیم از آسمان اوضاع را زیر نظر داشته باشیم.

رییس‌جمهوری آمریکا در ادامه به کشته شدن یک مقام دیگر القاعده در سوریه اشاره کرد که چند ماه قبل اتفاق افتاده بود.

رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به ۱۱ سپتامبر و تهدید القاعده در خاک آمریکا گفت: ما هیچگاه عاملان این حمله را فراموش نمی‌کنیم.

وزارت امور خارجه آمریکا پاداشی ۲۵ میلیون دلاری برای دریافت اطلاعات منتهی به دستگیری رهبر القاعده تعیین کرده بود. در  سال ۲۰۲۱، سازمان ملل گزارشی منتشر کرد که محل اختفای ظواهری را جایی در مرز افغانستان و پاکستان برآورد می‌کرد.

باوجود گمانه‌زنی‌ها درباره نقش پاکستان در کمک اطلاعاتی به هدف گرفتن رهبر القاعده، این اخبار به طور رسمی تایید نشده است.

کشته شدن ایمن الظواهری، ۱۱ سال پس از کشته شدن عثامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده در حمله نیروهای آمریکایی اعلام شد. باراک اوباما، رییس‌جمهوری اسبق آمریکا دستور حذف بن لادن را صادر کرده بود.