اتحادیه اروپا دومین دوز تقویت‌کننده واکسن کرونا را توصیه کرد

دوز تقویت‌کننده واکسن کووید-۱۹ برای افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌شود

تعداد موارد روزانه دور تازه ابتلا به کرونا در اروپا و چند منطقه - شامل ۵۳ کشور، از جمله چندین مورد در آسیای مرکزی - روز جمعه، ۸ ژوئیه ۲۰۲۲ (۱۷ تیر ۱۴۰۱)، از ۶۷۵ هزار مورد فراتر رفت-Ina FASSBENDER / AFP

سازمان‌های بهداشتی و پزشکی اتحادیه اروپا اعلام کردند که با افزایش دوباره ابتلا به کووید-۱۹، تزریق دوم واکسن تقویت‌کننده در برابر ویروس کرونا برای افراد بالای ۶۰ سال توصیه می‌شود.

به گزارش فرانس ۲۴، استلا کریاکیدس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور سلامت و ایمنی غذا، گفت: «با افزایش مجدد موارد ابتلا به کرونا و افزایش میزان بستری شدن مبتلایان به این بیماری در بیمارستان‌ها، از همه می‌خواهم که هر چه سریع‌تر واکسینه شوند.»

او در بیانیه‌ای که از سوی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا و سازمان دارویی اروپا منتشر شد، افزود: «هیچ زمانی برای از دست دادن وجود ندارد. اگر واکسینه نشده‌اید، حتما واکسن بزنید و برای تزریق دوزهای تقویتی نیز اقدام کنید.»

پیش از این، واکسن تقویت‌کننده دوم (دوز چهارم) برای افراد بالای ۸۰ سال توصیه شده بود.

کریاکیدس افزود: «از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهم که فورا تقویت‌کننده‌های دوم را در دسترس همه افراد بالای ۶۰ سال و افراد آسیب‌پذیر قرار دهند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همچنین، آندریا آمون، مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، گفت: «در حال حاضر شاهد افزایش نرخ ابتلا به کووید-۱۹ و روند افزایشی بستری در بیمارستان‌هاییم که نگران‌کننده است.»

به گفته او، بیشترین میزان ابتلا در حال حاضر ناشی از گونه «بی‌ای ۵» (BA 5) از سویه اومیکرون ویروس کرونا است.

او در ادامه افزود: «این میزان افزایش ابتلا، نشان‌دهنده شروع یک موج جدید و گسترده کووید-۱۹ در سراسر اتحادیه اروپا است. هنوز افراد زیادی در معرض خطر عفونت شدید این ویروس‌اند که باید در اسرع وقت از آن‌ها محافظت کنیم.»

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، موارد ابتلا به کووید-۱۹ از اواخر ماه مه در بیشتر نقاط اروپا به شدت در حال افزایش بوده است.

تعداد موارد روزانه دور تازه ابتلا به کرونا در اروپا و چند منطقه - شامل ۵۳ کشور، از جمله چندین مورد در آسیای مرکزی - روز جمعه، ۸ ژوئیه ۲۰۲۲ (۱۷ تیر ۱۴۰۱)، از ۶۷۵ هزار مورد فراتر رفت.

در روزهای گذشته، تدروس آدانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، از شرکت داروسازی فایزر خواست برای تولید داروی خوراکی ضد ویروس کرونا تلاش کند تا این دارو سریع‌تر در اختیار کشورهایی که توان پرداخت هزینه آن را ندارند، قرار گیرد.

در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در هفته‌های اخیر، برخی کشورها محدودیت‌های مرتبط با کرونا را دوباره برقرار کرده‌اند. چین تمامی اداره‌ها، مراکز آموزشی، رستوران‌ها و کارخانه‌های یک شهر ۱۳ میلیون نفری این کشور را به مدت یک هفته تعطیل کرد. مقام‌های فرانسه هم به مردم توصیه کردند که استفاده از ماسک را در محیط‌های بسته جدی بگیرند. در ایران نیز پس از دو رقمی شدن تعداد جان‌باختگان ناشی از کرونا و بازگشت رنگ نارنجی و قرمز به نقشه رنگ‌بندی شهرها، به شهروندان برای تکمیل واکسیناسیون در برابر کرونا و استفاده از ماسک هشدار داده می‌شود.

بیشتر از جهان