عشق در نگاه اول واقعیت دارد

در یک مطالعه جدید محققان دانشگاه عبری اورشلیم شواهدی جدی برای این موضوع مشاهده شده است

محققان حرکات جسمی هر فرد، مانند لبخند زدن، حالات صورت و هم‌چنین میزان تعرق را تجزیه‌‌وتحلیل کردند - Canva

طبق مطالعه جدیدی یافتن عشق واقعی در نگاه اول می‌تواند واقعیت داشته باشد. محققان این مطالعه مدعی شده‌اند شیفتگی به افراد پس از دو دقیقه آغاز می‌شود.

محققان اسرائیلی ۴۶ قرار دوست‌یابی سریع را در سه دوره اجرا کردند که در آن مردان و زنان در یک قرار ملاقات کوتاه پنج دقیقه‌ای همدیگر را می‌دیدند.

محققان حرکات جسمی هر فرد، مانند لبخند زدن، حالات صورت و هم‌چنین میزان تعرق را تجزیه‌ و تحلیل کردند.

آن‌ها دریافتند زوج‌هایی که علاقه‌مند به برقراری رابطه عاشقانه بودند، میزان تعرق مشابهی داشتند و این از شاخص‌های اصلی «جور بودن» زوج‌ها با هم بود. این مطالعه نشان داد این فرآیند می‌تواند در دو دقیقه رخ دهد.

با این حال، این تحقیق نشان داد زنان از نظر جنسی بیشتر جذب مردانی می‌شوند که قدرت هماهنگی احساسی بیشتری دارند، اما نمی‌توان این را در مورد احساس مردان به زنان گفت.

این تحقیق را محققان دانشگاه عبری اورشلیم انجام دادند و در نشریه گزارش‌های علمی (Scientific Reports) منتشر شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نویسنده این تحقیق، دکتر شیر آتزیل، عضو گروه روانشناسی دانشگاه عبری اورشلیم، گفت: «ارتباط با شریک عاطفی به قدرت ما در هماهنگی بدن‌هایمان بستگی دارد.»

«این تحقیق نشان داد در عرض دو دقیقه پس از شروع قرار، از روی میزان هماهنگی جسمی می‌توان وجود علاقه عاشقانه را پیش‌بینی کرد.»

فرآیند گزینش شریک که «انتخاب جفت» نام دارد، سال‌ها موضوع پژوهش‌های علمی فراوان بوده است.

نویسندگان این تحقیق گفتند: «بر مبنای نظریه‌های تکاملی کلاسیک، زنان مرد خود را بر اساس قدرت و آنچه برای افزایش بخت بقای فرزندان در اختیار دارد انتخاب می‌کنند، اما مردان جذب ویژگی‌های جسمی‌ای می‌شوند که با قدرت باروری در ارتباط است.»

«نظریه‌های جدیدتر انتخاب جفت بر فرضیه سازگاری ژنتیکی تمرکز دارند.»

«این تفاسیر بر ویژگی‌های ایستای جسمی در انتخاب جنسی تمرکز دارند، اما در آن‌ها نقش تعامل و همکاری اجتماعی در فرآیند پویای انتخاب جفت معلوم نشده است.»

نویسندگان این تحقیق گفتند پژوهش‌های قبلی در زمینه دوست‌یابی سریع بر نشانه‌های کلامی و غیرکلامی متمرکز بود.

اما به گفته آن‌ها این تحقیق اولین پژوهشی است که در آن رفتار طبیعی و جسمی انسان‌ها در دوستیابی سریع تجزیه‌ و تحلیل شده است.

© The Independent

بیشتر از زندگی