ایران، اوکراین و صلح خاورمیانه محور مذاکرات پنج‌جانبه در اسرائیل

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، این نشست را «تاریخی» خوانده است

امارات، بحرین و مراکش در سال ۲۰۲۰ با اسرائیل برای عادی‌سازی روابط توافق کردند-OLIVIER DOULIERY / POOL / AFP

اسرائیل روز جمعه اعلام کرد در جریان سفر هفته آینده آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به این کشور، میزبان وزرای امور خارجه امارات متحده عربی، مراکش و بحرین خواهد بود.

امارات، بحرین و مراکش در سال ۲۰۲۰ با اسرائیل برای عادی‌سازی روابط توافق کردند؛ توافقی که با ابتکار و میانجی‌گری دولت وقت ایالات متحده و تحت عنوان «توافق ابراهیم» حاصل شد.

وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد در روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده، میزبان این چهار دیپلمات ارشد خواهد بود و اضافه کرد جزئیات بیشتر در این زمینه بعدا منتشر خواهد شد.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، این نشست پنج‌جانبه را «تاریخی» خوانده است.

وزیر خارجه آمریکا که به اروپا سفر کرده است، در ادامه سفر خود به اسرائیل، کرانه باختری، مراکش و الجزایر هم خواهد رفت. او در مراکش با ولیعهد ابوظبی نیز دیدار می‌کند.

بلینکن در دیدار‌های خود بر تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل تاکید می‌کند و در عین حال درباره نیاز به حفظ امکان یافتن راه‌حل دو کشور برای مناقشه اسرائیل و فلسطینیان مذاکره خواهد کرد. او که همراه جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برای گفت‌وگو با سایر متحدان آمریکا درباره مقابله با تهاجم روسیه به اروپا رفته است، در اسرائیل نیز در همین ارتباط رایزنی خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بلینکن به همه کشورها یادآور خواهد شد که ایالات متحده در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در کنار دولت و مردم اوکراین ایستاده‌ است.

آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای با ایران دیگر محور گفت‌وگوهای او با مقام‌های اسرائیلی خواهد بود. اسرائیل از مخالفان سرسخت برجام و مذاکرات جاری برای احیای آن است.