نیروی انتظامی تجمع سوگواری برای بکتاش آبتین را بر هم زد

مراسم خاکسپاری روز دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ انجام خواهد شد

در پی درگذشت بکتاش آبتین، ده‌ها نفر از سوگواران از دست رفتن این شاعر ایرانی در برابر بیمارستان ساسان تهران حضور یافتند و در سکوت با روشن کردن شمع نسبت به درگذشت او ادای احترام کردند. با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده نیروی انتظامی تجمع علاقه‌مندان او را بر هم زده است.

در این تجمع، اکبر معصوم بیگی، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان در مورد بکتاش آبتین گفت: «وقتی بکتاش در بیرون بود٬ شاهد پیکارهای گسترده‌اش با نیروهای استبدادی بودیم. وقتی پایش به زندان رسید فکر نکرد که باید فقط زندان بکشد ... او تا جان در بدن داشت برای آزادی کوشید و هرگز قدمی به پس نگذاشت. این را نیروهای امنیتی به‌خوبی می‌دانند.»

در پی بیماری کرونا و عوارض ناشی از تاخیر در اعزام از زندان به بیمارستان، بکتاش آبتین ظهر روز شنبه ١٨ دی ماه ١٤٠٠ درگذشت. نحوه درگذشت آبتین و تاخیر مسئولان زندان در اعزام او به بیمارستان این باور را تقویت کردها ست که درگذشت این عضو کانون نویسندگان ایران برنامه‌ریزی‌شده و در نتیجه قتل او بوده است.

در همین رابطه، کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه‌ای، «حاکمیت جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی و امنیتی آن را عامل و مسئول مرگ بکتاش آبتین دانست» و از همه آزادی‌خواهان، نهادهای مستقل هم‌سو و مدافعان حقوق بشر درخواست کرد تا چشم بر این جنایت نبندند و فریاد اعتراض خود را رساتر کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌تر نیز کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای به جزئیات نحوه انتقال بکتاش آبتین به بیمارستان و نحوه برخورد مسئولان زندان با وضعیت وخیم جسمانی او پرداخت.

در این بیانیه آمده است: «بکتاش آبتین از زمان شروع علائم کرونا چندین بار به بهداری زندان اوین مراجعه کرده بود و هر بار بی هیچ تست یا معاینه دقیقی با مشتی قرص به سلول بازگردانده شده بود؛ جایی که هم‌بندان‌اش می‌کوشیدند برای بهبود حال او کاری کنند؛ بی‌آنکه بدانند خود در معرض آلودگی به کرونا قرار گرفته‌اند.

با بالارفتن تب و فشار خون آبتین، مسئولان زندان او را به ناچار شبانه و بدون اطلاع خانواده و هم‌بندان‌اش به بیمارستان منتقل کردند. تنها پس از پیگیری هم‌بندان و مراجعه خانواده به زندان بود که مشخص شد آبتین به بیمارستان طالقانی منتقل شده است. حتی انتقال به بیمارستان نیز باعث نشد که خانواده بتوانند از وضعیت سلامتی و بیماری او مطلع شوند.»

پس از درگذشت آبتین، مسئولان بیمارستان ساسان اعلام کرده‌اند پیکر این شاعر و فیلم‌ساز باید به پزشکی قانونی منتقل شود. این تصمیم با وجود تلاش اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران و نزدیکان این شاعر برای انتقال پیکر وی به بهشت زهرا گرفته شده است.

خانواده بکتاش آبتین اعلام کردند که به دلیل فشارهای امنیتی، مراسم خاکسپاری او روز یکشنبه ساعت سه بعد از ظهر در امامزاده عبدالله شهر ری انجام خواهد شد.