هشدار دکتر فاوچی: اومیکرون را جدی بگیرید

مشاور ارشد کاخ سفید در زمینه همه‌گیری ویروس کرونا: گریزی از گسترش اومیکرون نیست

دکتر فاوچی و جن ساکی در نشست خبری کاخ سفید - MANDEL NGAN / AFP

مشاور ارشد دولت آمریکا در زمینه همه‌گیری ویروس کرونا می‌گوید سفرهای تعطیلات آخر سال میلادی باعث گسترش سویه اومیکرون، حتی در میان کسانی خواهد شد که واکسن کرونا زده‌اند.

دکتر آنتونی فاوچی روز یکشنبه به شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفت: «شکی نیست که اومیکرون قابلیت شیوع خارق‌العاده‌ای دارد.» او افزود که این سویه هم‌اکنون «در حال تاخت‌وتاز در جهان» است.

وزارت بهداشت ایران نیز روز یکشنبه، ۲۸ آذر، ورود سویه اومیکرون به ایران را تایید کرد.

دکتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، در باره جزئیات شناسایی این سویه جدید کرونا گفت: «فرد شناسایی شده مبتلا به اومیکرون میان‌سالی است که از امارات وارد ایران شده و ساکن تهران است. پس از شناسایی او، اقدامات لازم برای قرنطینه فرد و اطرافیانش انجام شد.»

او افزود: «از سه هفته قبل وضعیت مراقبت مرزی ما به شدت تقویت شد و هر کسی که از خارج از کشور وارد شد، لازم بود کارت واکسن و جواب آزمایش منفی داشته باشد. افرادی که حال نامساعد داشتند نیز مجددا در داخل کشور تست می‌شدند.»

این مسئول وزارت بهداشت در شرایطی از پیدا شدن فقط یک بیمار مبتلا به اومیکرون خبر می‌دهد که در همین روز، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: «در کنار این بیمار، یک یا دو فرد هم مشکوک به اومیکرون داریم که در حال بررسی هستند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کشورهای جهان مشغول سخت‌تر کردن تدابیر پیشگیرانه در مقابل این سویه به‌شدت قابل‌انتقال‌اند.

در اروپا، فرانسه و آلمان محدودیت‌های مسافرتی برقرار کرده‌اند و هلند قرنطینه سخت‌گیرانه‌ای برای تعطیلات کریسمس اعلام کرده است.

دکتر فاوچی در مصاحبه روز یکشنبه خود گفت که گسترش سریع اومیکرون در آمریکا می‌تواند تاثیر جدی بر نظام بهداشت کل کشور داشته باشد.

«اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، بیمارستان‌های ما زیر فشار شدیدی قرار خواهند گرفت.»

دکتر فاوچی تاکید کرد که مردم باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال گسترش سریع سویه اومیکرون کووید-۱۹، روز سه‌شنبه با شهروندان آمریکا صحبت خواهد کرد.

جن ساکی، سخن‌گوی کاخ سفید، روز شنبه گفت که آقای بایدن «اقدام‌های جدید دولت برای کمک‌رسانی به مردم نیازمند را اعلام خواهد کرد.» خانم ساکی افزود که بایدن «در عین حال، درباره آنچه زمستان برای آمریکایی‌ها به همراه خواهد آورد، به افرادی که واکسینه نشده‌اند هشدار صریح خواهد داد.»

جن ساکی همچنین در توییتی نوشت: «ما برای افزایش موارد ابتلا آماده‌ایم و جزئیات واکنشمان را در مقابل این چالش اعلام خواهیم کرد.»

پیش‌تر، جو بایدن گفته بود که به‌جای «تعطیل کردن اقتصاد»، ویروس را «تعطیل» خواهد کرد [از میان خواهد برد]. حال باید دید او در سخنرانی روز سه‌شنبه‌اش، چه اقداماتی را مطرح خواهد کرد.

اعلام سخنرانی روز سه‌شنبه بایدن با انتقاد کامالا هریس، معاون او، از اقدام‌های دولت در مقابله با کووید-۱۹ هم‌زمان شده است. خانم هریس به نشریه لس آنجلس تایمز گفت: «ما متوجه بروز سویه دلتا نشدیم. فکر می‌کنم بیشتر دانشمندانی که ما به توصیه‌های آن‌ها متکی هستیم، بروز سویه دلتا را ندیدند.»

بیشتر از جهان