مدیرکل آژانس انرژی اتمی: مذاکراتم در تهران بی‌فایده بود

دیپلمات‌ها می گویند که بعید است در نشست کنونی شورای حکام قطع‌نامه‌ای علیه ایران صادر شود

ATTA KENARE / AFP

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه به شورای حکام آژانس گفت که مذاکراتی که این هفته در تهران درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام داده بود، بی‌نتیجه بوده است.

گروسی روز سه شنبه در دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر امور خارجه ایران به دنبال توافقی با ایران برای نصب مجدد چهار دوربین از کارافتاده در تاسیسات اتمی کرج بود. به نظر می‌رسد این توافق به دست نیامده است.

گروسی در ابتدای جلسه فصلی شورای حکام به نمایندگان ۳۵ کشور عضو گفت: «علیرغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای حل و فصل مسائل پادمانی باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه بود.» اشاره او به گزارش‌هایی بود که اخیراً از سوی آژانس منتشر شده است.

بن‌بست بر سر تاسیسات کرج که قطعات سانتریفیوژهای پیشرفته، ماشین‌های غنی‌سازی اورانیوم را می‌سازد، یکی از چندین موضوعی است که روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تیره و قدرت‌های غربی را که می‌گویند تهران باید از موضع کنونی خود عقب‌نشینی کند، خشمگین کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آژانس همچنین خواهان دریافت پاسخ‌هایی از ایران در مورد منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در چندین سایت ظاهرا قدیمی اما اعلام‌نشده است و به کشورهای عضو گفته است که ایران همچنان بازرسان خود را تحت «جستجوی‌های بیش از حد تهاجمی» قرار می‌دهد که منجر به ایجاد احساس ترس در آنها در طول بررسی‌های امنیتی می‌شود.

به نظر می‌رسد فعلا تنها اهرم فشار ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش تلاش برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست‌های سه‌ماهه شورای حکام باشد.

با این حال، با توجه به اینکه مذاکرات گسترده تر در مورد برجام قرار است در روز دوشنبه ۸ آذرماه پس از یک وقفه پنج ماهه از سر گرفته شود، دیپلمات‌ها می گویند که بعید است در نشست کنونی شورای حکام قطع‌نامه‌ای علیه ایران صادر شود.