نشست فوق‌العاده گروه ۲۰ برای دستیابی به «راهبرد واحد» در برابر افغانستان

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا گفت که جامعه بین‌المللی باید راهبردی یگانه برای پیشگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای گروه‌های جهادی اتخاذ کند

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا-ALBERTO PIZZOLI / AFP

نخست‌وزیر ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کرد که نشست فوق‌العاده گروه ۲۰ برای بررسی وضعیت افغانستان در روز دوازدهم اکتبر‌ـ بیستم مهر- برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریو دراگی که کشورش ایتالیا، میزبان نشست سران بیست اقتصاد عمده جهانی خواهد بود، این خبر را در نشستی خبری در رم اعلام کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: «ما باید ببینیم آیا کشورهای عضو گروه ۲۰ هدف‌های مشترکی دارند... ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که فقط باید نگران نجات جان مردم باشیم.»

دراگی اخیرا با سران کشورهای عضو گروه، از جمله روسیه و چین، برای برگزاری نشست ویژه و دستیابی به راهبردی واحد در مورد افغانستان رایزنی کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نخست‌وزیر ایتالیا امروز همچنین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی باید راهبردی یگانه برای پیشگیری از تبدیل شدن افغانستان به مکانی امن برای گروه‌های جهادی و جنگجو داشته باشد.

نشست ویژه گروه ۲۰ درباره افغانستان، چند هفته قبل از نشست سران این گروه در رم برگزار خواهد شد. نشست دو روزه سران قرار است از ۳۰ اکتبر آغاز شود.

به دنبال قدرت گرفتن گروه طالبان در افغانستان، نگرانی‌ها از موج جدید پناهجویان به سمت کشورهای همسایه و غربی، و همچنین نقض حقوق بشر، افزایش یافته است.

لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا، پیشتر به‌رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان را غیرممکن دانسته و در عین حال از دولت‌های خارجی خواسته بود تا از فروپاشی اقتصادی آن کشور که منجر به جریان گسترده مهاجرت افغان‌ها می‌شود، جلوگیری کنند.

بیشتر از جهان