پنجشیر در چند قدمی یک فاجعه انسانی 

غیرنظامیان در پنجشیر به کوه‌ها پناه برده‌اند و دو هفته است که به نان و آب و غذا دسترسی ندارند

«غیرنظامیان در پنجشیر به کوه‌ها پناه برده‌اند و دو هفته است که به نان و آب و غذا دسترسی ندارند» - Saeed KHAN / AFP

در شب و روز اخیر خبرهای ناگواری از استان پنجشیر به گوش می‌رسد. این خبرها حاکی از آن است که ساکنان پنجشیر به‌شدت به غذا و دارو نیاز دارند و اگر این نیازهای حیاتی آنان هرچه زوتر تامین نشود، یک فاجعه بزرگ انسانی در منطقه رخ خواهد داد که مسئولیت آن به عهده طالبان است.

طالبان پس از رسیدن به کابل و گرفتن قدرت سیاسی، با شکل‌گیری جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در پنجشیر روبه‌رو شدند. آن‌ها تلاش داشتند این استان را نیز  تصرف کنند اما جبهه مقاومت در برابر آنان ایستادگی کرد و جنگید.

خواسته جبهه مقاومت از طالبان این بود که جنگ را کنار بگذارد و از راه مذاکره و گفت‌وگو جلو بیاید و برای ایجاد یک نظام سیاسی فراگیر در آینده با رهبران این جبهه توافق کند اما طالبان راه جنگ را برگزید و در نخستین اقدام خود شبکه‌های مخابراتی، برق دولتی، انتقال مواد خوراکی و دارو به ساکنان این استان را قطع کرد تا از این طریق هم به ساکنان این استان فشار بیاورد.

اکنون طالبان بخش‌هایی از پنجشیر را تصرف کرده و پرچم سپید امارت اسلامی را نیز در این استان به اهتزاز درآورده‌ است. آنان پس از تصرف بخش‌هایی از پنجشیر اعلام کردند که با هیچ یک از پنجشیریان کاری ندارند و همه را عفو می‌کنند و می‌کوشند راه‌های رفت‌وآمد را باز کنند تا موادغذایی و دارو به پنجشیر منتقل شود اما در عمل به وعده‌ها و تعهداتی که دادند عمل نکرده‌ و حتی اجازه نداده‌اند موادغذایی و دارو به پنجشیر برسد و خانواده‌ها را از وضعیت بد پیش‌ رو نجات دهد.

اکنون که برق و فعالیت شبکه‌های مخابراتی در پنجشیر قطع است و طالبان خلف وعده کرده‌اند، شماری از ساکنان پنجشیر به روش‌های مختلف به دوستانشان در خارج از این استان خبر می‌دهند که مردم در وضعیت بدی به سر می‌برند و اگر اجازه انتقال غذا و دارو به پنجشیر داده نشود، مردم هلاک خواهند شد و یک فاجعه بزرگ انسانی رخ می‌دهد.

کرباسیان که بیرون از پنجشیر زندگی می‌کند و خبرهای بد را از خویشاوندانش در داخل این استان دریافت کرده است، می‌گوید: «پنجشیر با قحطی و فاجعه انسانی روبه‌رو است. هیچ قانونی در هیچ جای دنیا رساندن غذا و دارو به غیرنظامیان در مناطق در حال منازعه را منع نکرده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او می‌افزاید: «غیرنظامیان در پنجشیر به کوه‌ها پناه برده‌اند و دو هفته است که به نان و آب و غذا دسترسی ندارند. نمی‌دانم چرا جهان خاموش است؟»

سمیرا، زنی که در تظاهرات روز سه‌شنبه کابل هم شرکت کرده است، درباره وضعیت بد ساکنان پنجشیر چنین می‌گوید: «پاکستان و طالبان در پنجشیر جنایت کردند. آنان علاوه بر بمباران کردن مردم، دسترسی آنان به نان و دارو را نیز قطع کردند و در حال ارتکاب جنایت‌های بیشتری‌اند و به این شکل می‌خواهند اهالی پنجشیر را از بین ببرند و نابود کنند. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم این جنایت طالبان را نادیده نگیرد. آنان نه تنها به نظامیان پنجشیر که به زنان، کودکان و کهنسالان نیز رحم نکردند و نمی‌کنند.»

مسلم شیرزاد، خبرنگار و آگاه سیاسی افغان، نیز نوشته است: «متاسفانه مردم پنجشیر را مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی تهدید می‌کند.»

گفتنی است علاوه بر قطع برق و شبکه‌های مخابراتی و نبود آب و غذا و دارو در پنجشیر، خبر می‌رسد که طالبان در بسیاری از مناطق این استان جنایت‌ها کرده‌اند که تیرباران سربازان تسلیم شده و خانواده‌هایشان تنها یکی از نمونه‌های آن است و این جنایات همچنان به شکل گسترده‌ای ادامه دارد.

بیک‌زاد، ساکن پنجشیر، در فیس‌بوک نوشته است: «در پنجشیر جنایت شده است. خواهرم با همسر و فرزندانش پس از سه روز کوه‌پیمایی خود را به سالنگ رسانده‌اند. آنچه آنان از وضعیت موجود در پنجشیر روایت می‌کنند هولناک است. از نظر روحی به شدت آسیب دیده‌اند و تاب حرف زدن ندارند.»

کبیر واثق، معاون استاندار پیشین پنجشیر نیز درباره به وضعیت بد پنجشیر نوشته است: «لطفا صدای مردم پنجشیر شوید. طالبان به هیچ بهانه‌ای مردم غیرنظامی و کودکان را به رگبار می‌بندند. این کار آنان جنایت جنگی و بشری است. طالبان به دنبال افراد نظامی، دهدارها، کدخداها، روحانیون متولی مساجدند و آن‌ها را به مرگ تهدید می‌کنند و با خود می‌برند تا از این طریق بر افکار عمومی فشار روانی وارد کنند.»

آقای واثق به طالبان هشدار داد: «نمی‌توانید با ایجاد رعب و ترس در مردم مبارزه و مقاومت را کم‌رنگ کنید.»

بلال، یکی دیگر از ساکنان پنجشیر، نوشته است: «در پنجشیر نسل‌کشی جریان دارد. طالبان در منطقه تحت کنترل خود به پیر و جوان رحم نمی‌کنند.»

فهیم فطرت، از آگاهان سیاسی افغانستان، نیز می‌گوید: «طالبان در منطقه عمرز پنجشیر شماری از نظامیان را از خانه‌هایشان بیرون کشیده و به طور گروهی تیرباران کرده‌اند.»

در همین حال، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت از همه شهروندان افغانستان خواسته است که علیه طالبان قیام ملی به راه اندازند و اجازه ندهند نوکران خارجی‌ها به اهداف شومی که دارند، برسند. پس از این خواست احمد، هزاران زن و مرد و پیر و جوان در تظاهرات خود حمایتشان از جبهه مقاومت را اعلام کردند و از جامعه جهانی خواستند که به ندای آنان لبیک بگویند و اجازه ندهند که طالبان اهداف پاکستان و سایر همفکرانشان را در افغانستان عملی کند؛ اما جامعه جهانی همچنان خاموش است و در این خصوص هیچ موضعی نگرفته است.