دو کشته در حمله پهپادی به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل: کار ایران بود؟

یک مقام اسرائیلی: ایرانی‌ها با هواپیمای بدون سرنشین به این کشتی حمله کردند

عکس آرشیوی است- MARWAN NAAMANI / AFP

به گزارش کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، در حمله‌ای پهپادی به یک کشتی نفت‌کش که مدیریت آن با یک بازرگان اسرائیلی است، دو ملوان کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، کشتی «ام/تی مرسر استریت» که مالیکت ژاپنی دارد، پنجشنبه شب هنگامی که از دارالسلام در تازانیا عازم فجیره در امارات متحده عربی بود هدف حمله‌ای قرار گرفت که ادعا می‌شود کار ایران بوده است.

حمله در شمال اقیانوس هند انجام شده و یک مقام اسرائیلی که نام او ذکر نشده، به کانال ۱۳ گفته است: «این یک حمله تروریستی از سوی ایران است که دو انسان بی‌گناه در آن کشته‌ شده‌اند. ایرانی‌ها با هواپیمای بی‌سرنشین به این کشتی حمله کردند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش روزنامه اسرائیلی اورشلیم پست، یک منبع آمریکایی هم به وب‌سایت خبری «والا نیوز» گفته که حمله با یک پهپاد انتحاری انجام شده است.

شرکت کشتیرانی «زودیاک مریتایم» در بیانیه‌ای اعلام کرده که کشتی حامل بار نبوده است و دزدان دریایی به آن حمله کرده‌اند. اما سازمان عملیات کشتیرانی تجاری بریتانیا در توصیه‌نامه‌ای، حادثه را «حمله‌ای متفاوت با حمله دزدان دریایی» توصیف کرده است. این سازمان بعدازظهر جمعه اعلام کرد که نیروهای دریایی ائتلاف و تیم‌های جست‌وجو و نجات در صحنه حاضر شده‌اند.

کشتی هدف قرار گرفته شده در مالکیت یک شرکت ژاپنی است ولی مدیریت آن با شرکت زودیاک مریتایم مستقر در بریتانیا است که مدیرعامل آن ایال اوفر، بازرگان اسرائیلی، است.

خبر حمله را ابتدا وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد و خبرگزاری آسوشیتد پرس آن را نقل کرد. وزارت دفاع بریتانیا جزئیات بیشتری ارائه نکرده، مگر آنکه حمله در نزدیکی جزیره مصیراه عمان در فاصله ۳۰۰ کیلومتری مسقط انجام شده است.

بنا بر این گزارش، عمان، ارتش اسرائیل و ناوگان پنجم ایالات متحده که در منطقه گشت می‌زنند، هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.