توزیع آب زمزم با ربات

«هدف این ربات‌ها ارائه خدمات بدون تماس انسانی است»

«در حال حاضر تقریباً ۲۰ ربات برای کمک به بازدیدکنندگان و زائران حج در دسترس است»- AFP

مراسم حج تمتع  در مکه مانند سال قبل پذیرای زائران خارجی نیست اما تعدادی مهمان یا درست‌تر بگوییم  کارکنان جدید دارد.

امسال ربات‌ها وظیفه رساندن آب آشامیدنی در مسجدالحرام را بر عهده گرفته‌اند. ربات‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، بطری‌های آب زمزم را بین عبادت‌کنندگان پخش می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه ربات‌های کوچک سیاه‌وسفید که هرکدام سه ردیف بطری آب حمل می‌کنند کار خودشان را شروع کردند.

بدر لقمانی، مدیر آب چشمه زمزم گفت: «هدف این ربات‌ها ارائه خدمات شخصی بدون هیچ‌گونه تماس انسانی است.»

لقمانی با اشاره به اینکه در صورت لزوم می‌توان از تعداد بیشتری ربات استفاده کرد، گفت: «در حال حاضر تقریباً ۲۰ ربات برای کمک به بازدیدکنندگان و زائران حج در دسترس است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سالانه معمولاً صدها هزار بطری آب زمزم بین نمازگزاران توزیع می‌شود. زائران مسلمان در طی مراسم حج، علاقه دارند حتما از «آب زمزم که چشمه‌ای مقدس است» بنوشند و یا به‌عنوان سوغات همراه خود به کشورهایشان ببرند. آن‌ها اعتقاددارند که آب این چشمه متبرک است.

عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد تنها ۶۰ هزار نفر از ساکنان این کشور که واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده باشند می‌توانند برای مراسم حج به مکه بروند. این تعداد نسبت به سال گذشته بیشتر است اما به‌شدت کمتر از زمان عادی است. دو سال پیش در آخرین مراسم حج پیش از کرونا، حدود ۲٫۵ میلیون مسلمان از سراسر جهان در مراسم حج شرکت کردند. مقامات بهداشتی عربستان امیدوار هستند بتوانند سال آینده مراسم حج را دوباره در شرایط عادی برگزار کنند.

از ابتدای شیوع کرونا، کشورهای زیادی تلاش کرده‌اند تا با استفاده از فنّاوری برتر از ربات‌ها به‌عنوان جایگزین در مشاغل پرخطر استفاده کنند. عربستان سعودی، صرف‌نظر از دوره شیوع کرونا، استفاده از ربات‌ها را به‌عنوان بخشی از برنامه مدرن سازی موردتوجه قرار داده است.

چهار سال پیش، عربستان سعودی اولین کشوری بود که به سوفیا، ربات انسان‌نما، تابعیت این کشور را داد.

بیشتر از جهان