آیا پمپئو با طالبان دیدار خواهد کرد؟ 

آیا پومپئو با طالبان دیدار خواهد کرد؟ 

 مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در صورتی که گفت‌وگوهای صلح با طالبان پیشرفت داشته باشد، خودش برای کمک به این روند گفت‌وگوها به قطر خواهد آمد. وزیر خارجه آمریکا که در ایالت آیوا در همایش کشاورزان آینده آمریکا سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد که دستیابی به یک توافق صلح در افغانستان به سود تمام جهان خواهد بود. او دستیابی به چنین توافقی را با توجه به بازیگران منطقه‌‌ای در قضیه افغانستان پیچیده خواند. 

 پنجمین دور گفت‌وگوهای مذاکره کنندگان آمریکا و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان همچنان در دوحه پایتخت قطر جریان دارد. اطلاعات تازه‌ای از جزییات مذاکره به رسانه‌ها درز نکرده است. گفته می‌شود گروه‌های کاری ویژه هر دو طرف روی زمابندی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تضمین‌های معتبر طالبان به آمریکا مبنی بر قطع همکاری با شبکه‌های تروریستی گفت‌و‌گو می‌کنند.

برگردان پاره‌ای از سخنان مایک پومپئو در مورد مذاکرات صلح با طالبان 

«در راه آمدنم به این جا یک یادداشت ضروری را مرور کردم. من همین الان یک تیم مذاکره کننده دارم که با تروریست‌های طالبان در حال مذاکره هستند، تلاش دارند در تمامی ابعاد راهی بیابند که به افغانستان عاری از جنگ دست یابیم، جایی که در آن خشونت نباشد؛ تهدیدی را متوجه ایالات متحده آمریکا نسازد، به حقوق اساسی هر شهروند افغانستان از جمله زنان و کودکان احترام گذاشته شود. این یک معضل پیچیده است و اگر شما بازیگران منطقه همچون افغانستان، پاکستان، هند، چین، روسیه و تمامی آنهایی که در افغانستان منافع دارند را به آن اضافه کنید، فوق‌العاده مذاکرات پیچید‌ه‌ای است. 

فرستاده ما آقای خلیلزاد امروز در صحنه هست و تلاش دارد آنچه را انجام بدهد که من همین پیشتر تعریف کردم؛ پیدا کردن این امکان که توافق لازم  بر سر این که همه بتوانند به جلو بروند حاصل شود و این که تمام اجزای پیچیده را روی هم بگذارند و اگر بشود توافقی حاصل شود.  

آنچه باید به خاطر داشته باشیم و من دو بار پیش از این نیز با شما در میان گذاشتم و فکر می کنم بسیار مهم است این که، توافق فقط یک ورق پاره نباشد ـ محفل بزرگی باشد یا قطع نوار صورت بگیرد و یا ما اعلام پیروزی کنیم ـ و بعد از هم بپاشد. توافق باید استوار بر فهم منافع و انگیزه‌های مختلفی که طرف‌ها دارند باشد تا پابرجا بماند و دوام بیاورد. 

در این صورت، اگر اینگونه کار کنیم واگر ما بتوانیم تصمیمی در افغانستان بگیریم می‌تواند به سود جهان باشد. آرزو می‌کنم سفیر خلیلزاد همچنان به پیش برود. توقع دارم پیشرفت کار او به حدی باشد که من خودم بتوانم در ظرف چند هفته آینده به آنجا بروم و اندک کمکی کنم تا همچنان گفت‌وگوها به پیش برود. من از سوالی که مطرح کردید سپاسگزارم. این در محور آنچه که انجام می‌دهیم قرار داد و اگر هر یک از شما فکر می‌کنید این کار هیجان انگیزی است بیایید و به ما بپیوندید. ما به مذاکره کنندگان خوب، آنهایی که می‌خواهند دیگران را در دستیابی به نتایج مثبت همکاری کنند و زمینه تفاهم را فراهم نمایند، نیاز داریم.»

بیشتر از سردبیری