بیش از ۱۹۴ هزار ایرانی در چهار ماه اخیر به ترکیه سفر کردند

گردشگران روسیه و ایران در رتبه‌های اول و دوم سفر به ترکیه قرار دارند

ترکیه از اسفند سال ۹۸ هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا مرزهای زمینی و هوایی خود را با ایران بست و فقط کسانی که دارای کارت اقامت بودند، اجازه تردد داشتند-عکس از خبرگزاری آناتولی

گردشگران ایرانی در رتبه دوم ورود به خاک ترکیه هستند و بنا به آماری که وزارت فرهنگ و جهانگردی این کشور منتشر کرده با وجود کاهش ۳۵ درصدی گردشگران خارجی در چهار ماه نخست سال جاری (۲۰۲۱) به نسبت زمان مشابه سال قبل، تعداد گردشگران ایرانی که وارد ترکیه شدند افزایش چند برابری داشته و به ۱۹۴ هزار و ۳۸۴ نفر رسیده است.

گردشگران روس با سهم ۲۰ درصدی (۵۵۲ هزار و ۴۸ نفر) در رتبه اول قرار دارند و پس از آن نیز گردشگران ایرانی با سهم هفت‌ درصدی در رتبه دوم هستند.
بنا به اعلام وزارت فرهنگ و جهانگردی ترکیه، تعداد گردشگران خارجی در چهار ماه نخست سال جاری (تا پایان ماه آوریل) ۲.۷ میلیون گردشگر وارد خاک ترکیه شده‌اند که این رقم نسبت به مدت‌زمان مشابه سال گذشته (۲۰۲۰) کاهش ۳۵ درصدی داشته است. اگرچه ورود ۷۹۰ هزار گردشگر به ترکیه در ماه آوریل که نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش سه‌ درصدی دارد نشان داده که با واکسینه کردن عمومی و پایان محدودیت‌ها فصل تازه‌ای از گردشگری در این کشور آغاز شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)


آمار به دست آمده از گردشگران ایرانی به ترکیه پس از کاهش محدودیت‌ها نشان می‌دهد که اگرچه این کشور در یک روند کلی با کاهش تعداد گردشگران خارجی روبه‌رو بوده است اما شمار گردشگران ایرانی، روند افزایشی داشته است. این در حالی است که ترکیه از اسفند سال ۹۸ هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا مرزهای زمینی و هوایی خود را با ایران بست و فقط کسانی که دارای کارت اقامت بودند، اجازه تردد داشتند.
به گزارش وب‌‎سایت خبری صباح ترکیه، پس از راه‌اندازی دوباره دروازه «کاپی‌کوی» که مرز زمینی مشترک ایران و ترکیه در استان وان است، ایرانیان زیادی وارد خاک ترکیه شدند.

دروازه مرزی کاپی‌کوی به مدت ۱۴ ماه به دلیل اقدام‌های مراقبتی از شیوع ویروس کرونا بسته بود اما در ۱۷ ماه مه بازگشایی شد. اصناف و بازرگانان استان وان با استقبال از بازگشایی دوباره دروازه مرزی کاپی‌کوی اظهار امیدواری کرده بودند که با ورود ایرانی‌ها چرخ‌های متوقف شده اقتصادی دوباره به حرکت در بیایند.

حالا با گذشت حدود یک هفته از بازگشایی دروازه مرزی «محمدامین بیلمز»، فرماندار وان به صباح گفت: «ما و ایرانیان دلتنگ هم بودیم و همه اقدام‌های لازم را برای استقبال از گردشگران ایرانی آغاز کردیم.» صباح گزارش داده پس از بازگشایی دروازه مرزی هزاران ایرانی مشتاق از طریق مسیر زمینی وارد خاک ترکیه شده‌اند.

بیشتر از سفر