ستایش استفانیک از ترامپ در پی انتخاب شدن به سمت رئیس مجمع جمهوری‌خواهان

«دیدگاه دونالد ترامپ برای حزب جمهوری‌خواه مهم است و منتظر وقتی هستیم که بتوانیم با او همکاری کنیم»

خانم استفانیک حالا نفر سوم این حزب در مجلس نمایندگان است- MANDEL NGAN / AFP

در‌ پی رأی‌گیری مخفی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس، الیز استفانیک به سمت رئیس جدید مجمع جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد.

خانم استفانیک حالا نفر سوم این حزب در مجلس نمایندگان است و جانشین لیز چنی، نماینده وایومینگ، شده است که اوایل هفته جاری به علت وفادار نبودن به ترامپ، از آن سمت برکنار شد.

این نماینده نیویورکی مورد حمایت ترامپ، ۱۳۴ رأی موافق گرفت، در حالی که چیپ روی، نماینده تگزاس در کنگره، ۴۶ رأی بیشتر نیاورد.

چندین نماینده، از جمله جیم جوردن از اوهایو، ویرجینیا فاکس از کارولینای شمالی و کتی مک‌موریس از واشنگتن، نامزد این انتخابات بودند. در این میان ۹ نماینده نیز فقط رأی «حاضر» به صندوق انداختند.

خانم استفانیک لحظاتی پس از اعلام پیروزی‌اش، در بیانیه‌ای گفت: «ما نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس به نمایندگی از مردم آمریکا در راه تلاش برای نجات کشور از شر دیدگاه افراطی و سوسیال دموکرات‌ رئیس جمهوری بایدن و نانسی پلوسی با هم متحدیم.»

او سپس در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: «می‌خواهم از رئیس جمهوری ترامپ بابت حمایتش تشکر کنم. او عضو بسیار مهمی از جمهوری‌خواهان است.»

او سپس افزود: «به نظر من رهبر حزب جمهوری‌خواه با رأی نمایندگان مشخص می‌شود و چشم آنان به رهبری رئیس جمهوری ترامپ است. من حامی رئیس جمهوری ترامپ‌ هستم، رأی‌دهندگان نیز حامی اویند. دیدگاه او برای حزب جمهوری‌خواه مهم است و منتظر وقتی هستیم که بتوانیم با او همکاری کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس جمهوری سابق در بیانیه‌ای که در وبگاهش منتشر کرد، گفت: «به الیز استفانیک بابت این پیروزی بزرگ و درخشان تبریک می‌گویم! جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان با یکدیگر متحدند و جنبش «آمریکا را دوباره به اوج برسانیم» هم‌‌چنان پابرجاست!»

خانم چنی از سمت ریاست مجمع خلع شد، زیرا تأکید داشت باید حقیقت را راجع به انتخابات ۲۰۲۰  گفت و از نظریه‌های توطئه رئیس جمهوری سابق که مدعی است رأیش را دزدیده‌اند، حمایت نکرد.

به این ترتیب، این نماینده جمهوری‌خواه محافظه‌کار در حزب خود در اقلیت قرار گرفت. رهبران این حزب معتقدند که او از مخالفت با سیاست‌های دولت بایدن غافل شده است و دیگر صلاحیت نمایندگی هم‌حزبی‌های خود را ندارد.

کوین مک‌کارتی، رئیس اقلیت مجلس نمایندگان، از پیروزی خانم استفانیک استقبال کرد: «می‌خواهم به الیز استفانیک تبریک بگویم و به او بابت پیوستن به گروه رهبری خوشامد بگویم. از چیپ روی نیز تشکر می‌کنم. بحث‌های سازنده‌ای در گرفت و انتخابات خوبی برگزار شد. حال در این مجمع و در گروه جدید رهبری کارهای زیادی داریم که انجام دهیم.»

رهبران این حزب می‌خواهند خانم چنی را پشت سر بگذارند و بر تشکیل جبهه‌ای متحد در برابر دولت بایدن تمرکز کنند تا در انتخابات ۲۰۲۲ بتوانند دوباره اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آورند.

خانم استفانیک زمانی شخصیتی میانه‌رو در این حزب به شمار می‌آمد و همواره مجبور بود به همکاران تندروتر خود اطمینان دهد که در رأی‌گیری‌های سرنوشت‌ساز مانعشان نخواهد بود.

جالب اینجا است که او را بسیار کمتر از آقای روی، و نیز سلفش خانم چنی که حالا رو در روی او قرار گرفته‌ است، محافظه‌کار می‌دانند.

به نظر می‌رسد اکنون برای حزب جمهوری‌خواه، وفاداری به رئیس جمهوری سابق از قواعد و معیارهای سنتی و محافظه‌کارانه مهم‌تر شده باشد.

© The Independent