نخستین اسکار برای زنی ایرانی تبار

مراسم اسکار چندین سال اخیر انگیزه مضاعفی به ایرانیان برای تماشا و پیگیری داده است. از حضور و برنده شدن اصغر فرهادی، کارگردان به نام ایرانی گرفته تا حضور فیلم و مستنداتی در مورد ایران در لیست نامزدها. مراسم اسکار ۲۰۱۹، اولین برنده زن ایرانی تبار را به همراه داشت. رایکا زهتابچی، کارگردان ایرانی - آمریکایی برنده جایزه بهترین فیلم مستند شد. او فیلم «پریود. پایان جمله» را به همراه همکارش، ملیسا برتون، درباره تابوی پریود و عادت ماهانه برای زنان روستایی نشین هندوستان ساخت و در سخنرانی پذیرش جایزه اسکار گفت: «باورکردنی نیست که فیلمم درباره عادت ماهانه برنده اسکار شود.»

این دومین فیلم زهتابچی است. این کارگردان متولد کالیفرنیا پیشتر فیلم «مادران» را در کارنامه دارد که درباره مادر ایرانی است که قاتل فرزندش را در آستانه اعدام می بخشد.

زهتابچی در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که آرزو کرده تا پدرش زنده بود و این لحظه را می دید: «فکر می کنم خیلی به من افتخار می کرد. حتی به فکرم خطور نکرد که اولین زن ایرانی تبار برنده جایزه اسکار باشم. این فوق العاده است.»

او در حال حاضر بر روی فیلم بلندی از تجربه مهاجرت خانواده اش به آمریکا کار می کند: «من خیلی علاقه دارم تا درباره ایران فیلم بسازم. من در جنوب کالیفرنیا بزرگ شدم و هر روز که بزرگتر می شوم، بیشتر به ایرانی بودنم افتخار می کنم. الان بر روی داستان مهاجرت خانواده ام کار می کنم و فکر می کنم که مهاجرت با همه سختی هایش می تواند خیلی خنده دار باشد.»


 

بیشتر از فرهنگ و هنر