مرحله نهایی مسابقات فوتسال زنان اروپا در دست داوران ایرانی

دو داور زن ایرانی مسابقات فینال و رده بندی جام ملت های فوتسال زنان اروپا را داوری کردند. گلاره ناظمی و زری فتحی داوران بین المللی ایرانی، داوران مسابقات فینال و نیمه نهایی بودند. ناظمی برای اولین بار به عنوان داور ایرانی بازی نیمه نهایی بین تیم های اسپانیا و روسیه را داوری کرد و فتحی داور دوم این دیدار بود. ناظمی همچنین داور سوم بازی فینال بین تیم های اسپانیا و پرتغال بود که یکشنبه شب، ۱۷ فوریه در پرتغال برگزار شد.

ناظمی پیشتر هم دیدار فینال مسابقات المپیک جوانان جهان را در سال ۲۰۱۸ که در آرژانتین برگزار شد، داوری کرد. وی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «تجربه قضاوت در مسابقات المپیک جهانی و آسیایی را دارم، ولی قضاوت در اروپا کاملا متفات‌تر از این تجربه‌های پیشین من بود. چه از لحاظ سرعت بازی و چه از لحاظ برگزاری مسابقات، بسیار خوشحالم که توانستیم به عنوان اولین نمایندگان از یک کنفدراسیون دیگر به این مسابقات برویم و توانایی هایمان را به داوران بسیار توانمند اروپا و ناظران آنجا نشان دهیم. امیدوارم توانسته باشیم طرز تفکر مثبتی را در ذهن اروپایی‌ها از داوران ایران به جا بگذاریم آن هم داوران و ناظرانی که شناختی از ما داوران ایرانی نداشتند.»

وی ادامه داد: «اروپایی‌ها مدعی هستند که بهترین داوران دنیا را دارند و برای همین این اولین باری بود که داور از کنفدراسیونهای دیگر آوردند. ادعای آنها صحیح هم هست چون آن‌ها هم از لحاظ آمادگی جسمانی و هم از لحاظ قضاوت در سطح بالایی قرار دارند و داوران خانم آنجا در مسابقات آقایان قضاوت می‌کنند و همین سبب پیشرفت و تمایز داوران خانم آنجا با سایر کنفدراسیون‌های دیگر دنیا است. کنفدراسیون فوتبال آسیا مانند اروپا عمل نمی‌کند که داوران خانم فوتسال را برای قضاوت مسابقات فوتسال آقایان آسیا بفرستد، ولی امیدوارم این اتفاق در آینده بیافتد، چون یک فرصت خوب برای ما بانوان در آسیا ایجاد می‌شود.»

ناظمی متولد سال ۱۳۶۱ در تهران است که ورزش را به عنوان بازیکن فوتبال آغاز کرد و بعدتر به اصرار برادرش که داور فوتبال بود، دوره های داوری را گذراند. طی آن دوره ها به داوری علاقمند شد و کارش را به عنوان داور لیگ برتر فوتسال ایران آغاز کرد. اولین تجربه داوری بین المللی اش را در سال ۲۰۰۱ در مسابقات آسیایی جنوب شرقی داشت و در سال ۲۰۱۴ موفق به حضور در لیست داوران بین المللی ایران شد.


 

بیشتر از