چه مقدار کرم ضد آفتاب بر روی پوستتان نیاز دارید؟

اغلب مردم فقط ۲۵ درصد مقدار توصیه شده را بکار می‌برند

Flickr

آژانس هواشناسی ملی بریتانیا هشدار داد موج گرمایی که به سمت غرب در حرکت است می‌تواند دمای هوا را تا ۳۹ درجه سانتیگراد بالا ببرد.

با در نظر داشتن این موضوع، استفاده بیشتر کرم ضد آفتاب برای سالم نگهداشتن پوست در برابر آسیب، بسیار ضروری است.

اما با توجه به برندها، ای پی اف‌ها، فرمول‌ها و روش‌های استفاده مختلف، شاید بسیار مشکل باشد بدانیم چه مقدار کرم ضد آفتاب می‌تواند در برابر اشعه‌های آفتاب تابستانی، از پوست ما محافظت کند.

خوشبختانه اغلب متخصصین، برای محافظت و دوری از قرمزی پوست در نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب، چند نکته اصلی را بیان می‌کنند.

بنابر نظر آکادمی آمریکایی درماتولوژی (آ آ د)، اولین چیزی که باید بدانید، این است که چه مقدار کرم ضد آفتاب برای استفاده نیاز دارید.

اگرچه اکثر مردم می‌دانند که کرم ضد آفتاب باید چند باره استفاده شود، آگاهی از مقدار لازم برای حفاظت پوست بسیار مهم است. بخصوص آنکه روش استفاده با توجه به فرمول‌های مختلف، متفاوت است.

آ آ د بعنوان قانون عمومی تمامی لوسیون‌ها و کرم‌ها توصیه می‌کند بین ۱ تا ۱.۵ اونس یا حدودا ۴۲ گرم را بر روی پوست قرار داده و بنا بر اندازه بدن خود بر روی سطح پوست پخش کنید.

شاید در ابتدا به نظر زیاد بیاید اما این مقدار کرم ضد آفتاب برای تمامی سطح بدن که قرار است در معرض نور خورشید باشد کافی است.

اسپری‌های ضد آفتاب به نظر راحت‌تر و بی زحمت‌تر بنظر می‌رسند ولی در همان حال باید مواظب باشید تا از تمامی مقدار اس پی اف آن استفاده کرده و هیچ نقطه‌ای از بدن را برای بکارگیری ضد آفتاب، از قلم نیندازید.

مقدار لازم برای پوشاندن و محافظت پوست معادل ۶ ثانیه اسپری کردن بر روی هر قسمت بدن است که این زمان ۴ ثانیه از زمان اسپری عموم مردم بیشتر است.

بنابر آ آ د، چون احتمال پوشش غیرهمگن سطح پوست و یا عدم محافظت کافی از آن وجود دارد، کسانی‌که از اسپری ضد آفتاب استفاده می‌کنند باید بعد از اسپری کرم را بر روی پوست مالش دهند. بویژه اگر در فضای باز هستید.

در ضد آفتاب‌های ماتیکی، که معمولا برای محافظت از پوست صورت استفاده می‌شود، بکارگیری سخاوتمندانه آن حداقل ۲ بار بر روی پوست توصیه می‌شود. فراموش نکنید که گوش‌ها و پلک بسیار مهم هستند.

آ آ د صرف نظر از اس پی اف و ویژگی‌های کرم ضد آفتاب، انتخاب کرم ضد آفتابی با حداقل اس پی اف ۳۰ یا بالاتر را توصیه می‌کند و ضد آفتاب‌هایی با قابلیت طیف گسترده برای محافظت در برابر اشعه‌های UVA  و UVB را پیشنهاد می‌دهد.

اگر برنامه‌ای برای شنا دارید، ضد آب بودن هم می‌تواند یک خصیصه مهم باشد.

و قبل از اینکه بیرون بروید اطمینان حاصل کنید تاریخ مصرف کرم ضد آفتاب شما منقضی نشده است. بیشتر فرمول‌ها قبل از نیاز به جایگزینی تا دو سال دوام می‌آورند.

© The Independent

بیشتر از زندگی