واکسن آمریکایی «نواواکس» ۸۹ درصد موثر است

این واکسن در مقابل گونه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی تاثیر کمتری دارد

استنلی اریک، مدیر عامل نوواکس، گفت شرکتش می‌تواند «نقشی مهم در حل این بحران جهانی بهداشت عمومی داشته باشد.»-AFP

یک واکسن آمریکایی دیگر از امتحان موفق بیرون آمد. شرکت «نواواکس» روز پنجشنبه اعلام کرد که واکسنی که برای ویروس کرونا ساخته در فاز سوم آزمایش‌هایی که در بریتانیا انجام داده ۸۹ درصد موثر از کار در آمده است.

این نتیجه پس از آزمایش بر ۱۵ هزار شرکت‌کننده به دست آمده است. مدت کوتاهی پس از انتشار این خبر سهام این شرکت ۲۳ درصد افزایش قیمت داشت.

استنلی اریک، مدیر عامل نوواکس، گفت شرکتش می‌تواند «نقشی مهم در حل این بحران جهانی بهداشت عمومی داشته باشد.»

آزمایش‌های این شرکت نشان داد که واکسن جدید در مقابل گونه بریتانیایی کرونا (معروف به بی ۱۱۷)‌ نیز نزدیک به ۸۶ درصد موثر است. اما آزمایش‌های فاز دو در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که واکسن در مقابل گونه جدیدی که در آن کشور مشکلات بسیاری برپا کرده تاثیر بسیار کم‌تری دارد. در میان افرادی که در این کشور مورد آزمایش قرار گرفتند ۹۰ درصد با گونه جدید ویروس کرونا روبرو بودند و در این میان نرخ تاثیرپذیری واکسن تنها ۴۹.۴ درصد بود که پایین‌تر از میزان لازم است. آزمایش انجام‌شده در آفریقای جنوبی البته با استفاده از جمعیت کوچک‌تر ۴۴۰۰ نفری بوده است و نتیجه آن قاطع نیست.

نواواکس اعلام کرده «در روزهای آینده» گونه‌ای  جدید از واکسن خود را برای مقابله با گونه جدید ویروس در آفریقای جنوبی آماده می‌کند و آن‌را در فصل دوم امسال به آزمایش می‌گذارد.

با گذشت حدود یک سال از دنیاگیری ویروس کرونا بیش از ۱۰۲ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده‌اند و دو میلیون و دویست هزار نفر جان سپرده‌اند. چند واکسن در سراسر جهان برای مقابله با این ویروس تهیه شده‌اند. آمریکا تا بحال تنها استفاده از دو واکسن را تایید کرد: فایزر و مدرنا. این دو واکسن تاثیرپذیری حدود ۹۵ درصدی دارند.

ایران از اولین کشورهایی است که از این دنیاگیری آسیب دیدند اما مقامات جمهوری اسلامی در کار واکسیناسیون کاملا عقب مانده‌اند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تصمیمی غریب، ورود واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرده است. این باعث شد واکسن‌های اهدایی به ایران از سوی خیرین ایرانی‌تبار آمریکا اجازه ورود به کشور را پیدا نکنند. ایران اخیرا استفاده ویروس اسپوتنیک ساخت روسیه را تایید کرده است. ایران در ضمن گفته به همراه کوبا به دنبال ساخت واکسن خود نیز هست.

دولت آمریکا در ماه ژوئیه سال گذشته اعلام کرد که یک میلیارد و ششصد میلیون دلار به شرکت نواواکس واقع در ایالت مریلند پرداخت می‌کند تا دست به تحقیق و توسعه واکس بزند. هدف این بود که صد میلیون دز این واکسن تا اول سال جاری (۲۰۲۱) ارائه شوند. نوواکس یکی از شش واکسن نامزدی بود که مورد پشتیبانی برنامه اضطراری دولت وقت دونالد ترامپ قرار داشت.

هنوز معلوم نیست داده‌هایی که نواواکس دیروز منتشر کرد باعث می‌شود اداره غذا و داروی آمریکا این واکسن را برای استفاده در این کشور تایید کند یا خیر. این شرکت آزمایش با ۳۰ هزار نفر در آمریکا و مکزیک را نیز از حدود یک ماه پیش آغاز کرده بود. نتایج این آزمایش می‌توانند تعیین‌کننده باشند.

موثر نبودن واکسن در مقابل گونه آفریقای جنوبی می‌تواند برای آمریکا هم مشکل‌پذیر باشد چرا که همین دیروز اعلام شد که دو نفر در ایالت کارولینای جنوبی (که با همدیگر تماس هم نداشتند) به این گونه جدید مبتلا شده‌اند. فایزر و مدرنا هم چند روز پیش گفته بودند که واکسن‌شان در مقابل این گونه جدید به قدرت گذشته نیست. گونه جدید ویروس کرونا حداقل در سی کشور پیدا شده است.

البته اثرپذیری حدود ۵۰ درصدی واکسن نواواکس در مقابل گونه آفریقای جنوبی آنقدرها هم نتیجه نومیدکننده‌ای نیست.

جان مور، ویروس‌شناسی در ویل کورنل (دانشکده پزشکی دانشگاه کورنل که از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است) در این مورد به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت: «پنجاه درصد به خوبی ۱۰۰ درصد نیست اما خیلی از صفر درصد بهتر است.»

در روزهای آینده شرکت «جانسون و جانسون» نیز خبر نتایج واکسن خود را اعلام می‌کند. این شرکت آمریکایی نیز واکسن را در مقابل گونه آفریقای جنوبی امتحان کرده است.

الکس گورکسی، مدیر عامل این شرکت گفت نتایج آزمایش‌های این شرکت تا چند روز دیگر اعلام می‌شوند.

بیشتر از جهان