بازگشایی حریم هوایی پاکستان

دولت پاکستان پس از پنج ماه محدودیت، پروازهای عادی بین‌المللی را از سر گرفت

AMIR QURESHI / AFP

اداره هوانوردی پاکستان روز دوشنبه ۲۴ تیر در یک اعلامیه گفت که حریم هوایی این کشور به‌روی همه پروازهای عادی باز شد. این دالان مهم ترابری هوایی در پی رویارویی نظامی با هند، همسایه شرقی این کشور بسته بود.

بسته بودن فضای پاکستان باعث اختلال پروازهای بین‌المللی شده بود و بویژه برای کشورهای منطقه از جمله افغانستان مشکلات زیادی ایجاد کرده بود.

اداره هوانوردی افغانستان از باز شدن فضای هوایی پاکستان استقبال کرده و گفته است که از این ناحیه زیان مالی زیادی به بخش هوانوردی افغانستان وارد شده است. این اداره گفته است که پس از این پروازهای کابل – دهلی و سایر شهرهای هند با استفاده از مسیر هوایی پاکستان انجام خواهد شد.

با بسته بودن حریم هوایی پاکستان، پروازهایی که باید از افغانستان عبور می‌کردند مجبور بودند از مسیر ایران و سایر کشورها بروند که باعث طولانی شدن زمان پرواز و افزایش قیمت بلیت می‌شد.

شرکت‌های هندی که به کابل رفت و آمد می‌کردند، پروازهای خود را به حالت تعلیق درآوردند، اما قرار است این پروازها به زودی از سر گرفته شوند. هرچند پاکستان در آوریل محدودیت‌های مسیرهای فضایی را تا حدی کاهش داد، اما هواپیماهایی که به مقصد هند پرواز داشتند همچنان محدود بودند.

فضای پاکستان از مسیرهای عمده پروازهای بین‌المللی است و همه روزه حدود ۵۰۰ هواپیمای عادی از فضای این کشور عبور می‌کنند.

وبسایت خدمات ردیابی پرواز «پرواز رادار» روز سه شنبه اعلام کرد که پروازهای بین‌المللی از مسیر هوایی پاکستان دوباره آغاز شده است.

دولت پاکستان پس از آن فضای این کشور را مسدود کرد که هواپیماهای هندی در اواخر فوریه امسال اهدافی را در خاک این کشور نشانه گرفتند.

این حمله‌های هوایی پس از انجام یک حمله انتحاری در شهر پلواما در کشمیر، که زیر کنترل هند قرار دارد صورت گرفت و دهلی نو پاکستان را در آن مقصر دانست، اما این ادعا از سوی اسلام آباد رد شد.

بیشتر از