بیانیه وزارت خارجه آمریکا در سالگرد سرکوب اعتراض‌های آبان۹۸

«جمهوری اسلامی پول مردم را برای حمایت از تروریسم در خارج و ستمگری در داخل هزینه می‌کند»

مایک پومپئو،‌وزیر امور خارجه آمریکا-عکس از AFP

وزارت امور خارجه آمریکا در سالگرد سرکوب خونین اعتراض‌های آبان ۹۸ در بیانیه‌ای از اقدامات بیشتر علیه «ماموران سرکوب» در ایران خبر داد.

در هفته پایانی آبان‌ماه ۱۳۹۸، معترضان در واکنش به افزایش ناگهانی بهای بنزین به خیابان‌ها آمدند و این اعتراض‌ها به سرعت به تظاهرات ضدحکومتی در سراسر ایران تبدیل شد. در سرکوب حکومتی این اعتراض‌ها که همراه با شلیک به معترضان بود، صدها نفر کشته شدند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که در آستانه سفر به خاورمیانه است، معترضان ایران را «شجاع» توصیف کرد و حکومت جمهوری اسلامی را به اسراف پول مردم برای حمایت از تروریسم در خارج و ستمگری در داخل متهم کرد.

پومپئو در ادامه گفت: «معترضان به دنبال آزادی بیان بودند و حکومت با ایدئولوژی افراطی و خشونت و وحشت با آنها برخورد کرد.» وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود: جمهوری اسلامی با این اقدام بار دیگر ماهیت واقعی خود را به نمایش گذاشت و باقیمانده مشروعیت مورد ادعای خود را از بین برد.

پومپئو گفت: «در جریان این اعتراض‌ها ۱۵۰۰ ایرانی شامل دست‌کم ۲۳ کودک کشته شدند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این بیانیه می‌افزاید که اقدامات ترور «رژیم» تا امروز ادامه دارد و جمهوری اسلامی قوانین خود و تعهدات بین‌المللی نسبت به حقوق شهروندان ایران را نقض می‌کند.

به گفته پومپئو، «جهان باید درک کند که در ایران میانه‌رویی وجود ندارد که در این رژیم شیطانی به قدرت برسد و تنها مقامات هستند که از این ماشین ستمگری بهره‌می‌برند و از آن دفاع می‌کنند.»

بخش دیگری از این بیانیه از تهران می‌خواهد همه زندانیان سیاسی را آزاد کند. وزارت امور خارجه آمریکا همچنین نسبت به اقدامات بیشتر علیه «ماموران سرکوب» هشدار داده و تاکید کرده که در روزهای آینده تحریم‌های بیشتری علیه آنها اعمال می‌کند.

با گذشت یک سال از سرکوب اعتراض‌های مردمی آبان ۹۸، هنوز مقامات جمهوری اسلامی آمار رسمی تعداد کشته‌ها و بازداشتی‌ها را اعلام نکرده‌اند. بسیاری از معترضان بازداشتی در اعتراض‌های آبان به حبس‌های طولانی مدت و یا اعدام محکوم شدند. در مقابل هیچ‌یک از عوامل سرکوب و شلیک به سوی معترضان معرفی نشده و دادگاهی نیز برای عاملان تیراندازی به معترضان برگزار نشده است.

به گفته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی زمانی که از رحمانی فضلی، وزیر کشور سئوال شد، چرا فقط به سر و سینه معترضان شلیک شده، گفت: «به پا هم زدیم».

بیشتر از