آمریکا تهدید کرد که محموله موشک‌های ایران به مقصد ونزوئلا را منهدم می‌کند

الیوت آبرامز: انتقال موشک‌های دوربرد از ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده قابل قبول نیست و تحمل نخواهد شد

موشک بالستیک ایران-SEPAH NEWS / IRAN'S REVOLUTIONARY GUARDS WEBSITE / AFP

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه گفت ارسال موشک‌های دوربرد از ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده قابل تحمل نیست و تهدید کرد در صورت ارسال چنین محموله‌ای، کشورش آن را منهدم خواهد کرد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری فاکس گفت، «انتقال موشک‌های دوربرد از ایران به ونزوئلا برای ایالات متحده قابل قبول نیست و تحمل نخواهد شد.»

به گزارش فاکس نیوز، الیوت آبرامز تاکید کرد «ما هر اقدامی برای توقف محموله‌‌های موشک‌های با برد بلند (از مبدا ایران) انجام خواهیم داد، و اگر به نحوی آنها بتوانند به ونزوئلا برسند، همانجا منهدم خواهند شد.»

وی توضیح نداد که آیا اطلاعاتی از انتقال چنین موشک‌هایی در آینده نزدیک از سوی ایران به متحد خود در آمریکای جنوبی در دست است یا خیر، و فقط به توافق تسلیحاتی بین این دو کشور تحت تحریم اشاره کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت آمریکا تلاش کرد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، تحریم‌هایی که طبق برجام هجدهم اکتبر (۲۷ مهر ماه) سال جاری منقضی ‌شد، جلوگیری کند، اما شورای امنیت با آن همراهی نکرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و همچنین رفتار بی‌ثبات کننده منطقه‌ای خود، روح توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ را نقض کرده و رسما از آن خارج شد.

تهران این اتهام را رد کرده و می‌گوید برنامه‌ هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و برنامه موشکی‌اش هم جنبه دفاعی دارد.

طرف‌های دیگر توافق با ایران، یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، از این تصمیم آمریکا انتقاد کرده و می‌گویند واشنگتن با خروج از برجام، حق راه‌اندازی ساز و کار ماشه برای بازگرداندن تحریم‌ها را ندارد.

با این حال، آمریکا در ساعات ابتدایی هجدهم اکتبر هشدار داد از اختیارات خود علیه هر شخص یا نهادی که به تهیه، فروش یا انتقال سلاح متعارف به و یا از ایران کمک کند استفاده نماید و آنها را تحت تحریم قرار دهد.

بیشتر از