کارزار فراحزبی دولت برای مقابله با قبح ابراز تنهایی

طبق یک نظرسنجی رده سنی ۱۸ تا ۲۴ بیش از بقیه احساس تنهایی می‌کنند

دولت بریتانیا کارزاری را آغاز کرده تا به مردم کمک کند از ابراز احساس تنهایی شرم نکنند.

این ابتکار که از سوی میمز دیویس، وزیر «تنهایی» رهبری می‌شود، «بیایید از تنهایی بگوییم» نام دارد و واکنشی است به همه‌گیر شدن تنهایی در بریتانیا.

این کارزار امیدوار است بتواند فرهنگی را ترویج کند که در آن مردم به راحتی بتوانند احساس تنهایی‌شان را ابراز کنند و همچنین تلاش می‌شود تا درک احساس تنهایی در خود و دیگران به یک عادت تبدیل شود.

کارزار مزبور اقدامی مشترک از سوی خیریه‌ها، سازمان‌ها و بنگاه‌هایی تجاری‌ای نظیر «دِ مارمِلِید تراست»، بنیاد «کوآپ»، صلیب سرخ بریتانیا، «کارزار پایان دادن به تنهایی»، خیریه «مایند»، نهاد دولتی «سلامت عمومی» و بنیاد «جو کاکس» است.

این کارزار در حالی به راه افتاده که طبق نظرسنجی جدید شرکت «یوگاو» دلیل اصلی‌ که مردم هنگام احساس تنهایی از کسی کمک نمی‌گیرند این است که نمی‌خواهند به دیگران زحمت بدهند. بر اساس این نظرسنجی ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند هرچند کسی را می‌شناسند که می‌توانند رویش حساب کنند، در زمانی که احساس تنهایی می‌کنند، از در میان گذاشتن این احساس با آن شخص پرهیز می‌کنند.

این نظرسنجی که دو هزار و ۱۱۴ نفر در آن شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد که برخلاف کلیشه رایج راجع به این‌که مردم مسن بیشتر احساس تنهایی می‌کنند، احتمال احساس تنهایی میان جوان‌های رده سنی ۱۸ تا ۲۴ از همه بالاتر است و ۷۵ درصد این افراد اعلام کرده‌اند که احساس تنهایی می‌کنند. در مقابل اما، ۶۳ درصد افراد ۵۵ سال به بالا گفته‌اند که به هیچ‌وجه احساس تنهایی نمی‌کنند.

در عین حال بالاترین موارد ابراز تنهایی با ۵۶ درصد به ساکنین شهرها تعلق دارد.

خانم دیویس در گفت‌و‌گو با ایندیپندنت گفته است که این کارزار تلاشی است که «همه احزاب سیاسی و اجتماعات مختلف» در آن شرکت دارند. او توضیح داده است که احساس تنهایی «امکان دارد در هر لحظه، هر سن و هر زمانی ایجاد شود و اثرات آن با استعمال دخانیات و چاقی مفرط در یک رده است».

او می‌گوید: «ممکن است خیلی چیزها در زندگی پیش بیاید و مهم است بدانید که ممکن است گاهی اوقات ابزار لازم برای مقابله با چالشی را نداشته باشید و به همین جهت احساس کنید از دیگران جدا افتاده‌اید».

وزیر تنهایی همچنین از نقش فن‌آوری برای گفت‌و‌گو درباره تنهایی سخن گفته و توضیح داده است که «تعاملات معنادار» برای برقرار ارتباط حیاتی هستند.

او توضیح داده است: «ما همه مشغولیم ولی در عین حال برای فرستادن پیامک و ارسال عکس به دیگران وقت داریم. با این‌حال مانند گذشته برای تماس تلفنی یا گپ و گفت رو در رو همیشه زمان نداریم. ما باید بتوانیم ورای پیام‌های نوشتاری را ببینیم و حواسمان به ارسال‌کننده آن باشد. ما باید بتوانیم ارتباطمان را با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان، همکارانمان و والدین‌مان نگه داریم و آن را فقط محدود به ارسال پیامک نکنیم».

این کارزار آغازگر «هفته اطلاع‌رسانی درباره تنهایی» است و قرار است تمرکزش را بر روی وجه مثبت شبکه‌های اجتماعی و استفاده از آن‌ها برای ایجاد تغییر و مبارزه با تنهایی بگذارد. دولت همچنین یک میلیون پوند در مسابقه‌ای با نام «جایزه چالش فن‌آوری برقراری ارتباط» سرمایه‌گذاری کرده است. هدف از این مسابقه پیدا کردن راه حل‌هایی در دنیای فن‌آوری برای معضل دور افتادن از اجتماع است. به خیریه‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه اجتماعی برنده، برای فعالیت در این زمینه بودجه‌ای تعلق خواهد گرفت.

این کارزار با یک انیمیشن کوتاه با نام «جایی که در آن کمتر احساس تنهایی بشود» کار خود را آغاز کرده که در آن صدای جوان‌هایی از سرتاسر بریتانیا به گوش می‌رسد که دارند از تجربه شخصی‌شان درباره تنهایی می‌گویند.

همچنین قرار است این هفته ۲۰ شبکه تلویزیونی در شهرهای مختلف بریتانیا تبلیغات درباره این ابتکار و اهمیت پذیرفتن تنهایی به عنوان یک حس عادی را پخش کنند.

خانم دیویس می‌گوید: «ما تنها زمانی می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم که این موضوع را بفهمیم، بپذیریم و درباره‌اش صحبت کنیم».

دولت همچنین اعلام کرده که قرار است در یک ابتکار جدید در راستای فعالیت‌ در فضاهای عمومی به منظور ارتقای ارتباطات اجتماعی ۸۰۰ هزار پوند سرمایه‌گذاری کند. در همین راستا بنیاد «کوآپ» نیز متقابلا گفته است در پروژه‌هایی که در جوامع محلی اطراف فروشگاه‌های این بنیاد تغییراتی در این خصوص ایجاد کنند، سرمایه‌گذاری می‌کند.

کارزار تنهایی چند روز پس از ابتکار بی‌بی‌سی در خصوص برقراری مکالمه میان کاربران وسایل نقیله عمومی آغاز شده است.

جمعه گذشته شماری از شرکت‌های گرداننده وسایل نقلیه عمومی دست به ابتکاراتی زدند تا فضاهای عمومی را دوستانه و باز‌تر کنند. در این خصوص از جمله قطار «وست کوست ویرجین» برای یک روز اعلام کرد که تمامی واگن‌های درجه «سی» قطار «واگن‌های گپ و گفت» هستند.

© The Independent

بیشتر از جهان