کمک ۱۵۰ میلیون پوندی هوادار ترامپ به دانشگاه آکسفورد

کمک مالی طرفدار ترامپ برای متوقف کردن سیر نابودی بشر توسط هوش مصنوعی

استیون شوارتزمن، یکی از پایه گذاران موسسه مالی «بلَک استون» می‌خواهد با هوش مصنوعی مضر مقابله کند.

این میلیاردر هوادار دونالد ترامپ، به دانشگاه آکسفورد مبلغ بیسابقه یکصد و پنجاه میلیون پوند اهدا کرده که بخشی از آن صرف ایجاد نهادی برای اعمال اخلاقیات در استفاده از هوش مصنوعی خواهد شد.

استیون شوارتزمن، یکی از بنیانگذاران گروه مالی «بلَک استون» گفته این مبلغ را به این دلیل اهدا کرده که مردم در گرماگرم آنچه عروج متوقف نشدنی رباط‌ها خواهند بود، «به خاطر بسپارند انسان بودن یعنی چه.»  

این مبلغ برای نخستین بار با ادغام دانشکده‌های ادبیات انگلیسی، تاریخ، زبان‌های خارجی، فلسفه وعلم اصوات، زبان‌های مدرن و قرون وسطی، موسیقی، فلسفه و الهیات و ادیان، صرف ایجاد یک مرکز مطالعات علوم انسانی خواهد شد.

مرکز شوارتزمن، همچنین، میزبان هنرهای نمایشی و محل برگزاری نمایشگاه‌های مختلف خواهد بود.

آقای شوارتزمن، دوست دونالد ترامپ و دبیر فروم «راهبرد و سیاست» رئیس جمهور آمریکا، در برنامه «تودِی» کانال چهار رادیوی بی بی سی گفت به اعتقاد او هوش مصنوعی «چهارمین انقلاب» در تاریخ بشریت است. 

او افزود: «این (هوش مصنوعی) بر مشاغل، تعالی و کارآیی تاثیر خواهد گذاشت و نیرویی است برای انجام کارهایی بس سودمند، اما همچنین نیرویی است بالقوه برای بدی و آنچه در این مورد مهم است این است که (هوش مصنوعی) تنها درباره این که چه می‌تواند بکند، نیست. فکر می‌کنم دانشمندان توافق نظر دارند که می‌خواهند هوش مصنوعی در چارچوبی اخلاقی عرضه شود زیرا نمی‌خواهند جنبه‌های بد آن را تجربه کنند. فکر می‌کنم این یکی از مسائل عمده زمان ماست زیرا هوش مصنوعی در راه است، واقعا نمی‌شود جلوی آن را گرفت. تنها هوش مصنوعی نیست، رباط‌ها هستند و انواع اختراعات کامپیوتری.»

لوئیز ریچاردسون، معلون دانشگاه آکسفورد، در واکنش به این که حمایت آقای شوارتزمن می‌تواند برای دانشگاه جنجال برانگیز باشد، مصرانه گفت نظرات مختلف سیاسی از طرف بشردوستان دانشگاه استقبال می‌شود.

او درباره برنامه (که با کمک این هدیه پیاده خواهد شد) گفت: «آیا واقعا فکر می‌کنید باید بزرگترین هدیه عصر جدید را که به صدها آکادمیک و هزاران دانشجو توانایی انجام کارهایی متعالی در زمینه علوم انسانی می‌دهد، رد کنیم؟»

او افزود «هدیه سخاوتمندانه» آقای شوارتزمن که خود فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد نیست، نمایانگر «تائید اهمیت ارزش علوم انسانی در قرن بیست و یکم است.»

© The Independent

بیشتر از جهان