ربات نگهبان کرونا به قیمت ۷۴۵۰۰ دلار به بازار آمد

در نیوزیلند «اسپات» به سگ گله تبدیل شده و قادر است با کنترل از راه دور، تمام حیوانات در دامنه‌ کوهی را یک گوشه دور هم جمع کند

در طول شیوع بیماری عالم‌گیر ویروس کرونا از این ربات در سنگاپور برای نگهبانی از پارک‌ها استفاده شد-PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP

سگ رباتی ساخته شرکت بوستون داینامیکس رسما برای خرید در دسترس قرار گرفت.

اسپات (Spot) که نام این ماشین است حدود ۷۴۵۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

این سگ ربات تنها برای مشتریان در ایالات متحده در دسترس خواهد بود و علاقه‌مندان باید وثیقه‌ای ۱۰۰۰ دلاری برای پیش‌خرید آن پرداخت کنند.

این ربات می‌تواند از پله بالا و پایین رفته و مسیرهای سخت و دشوار را بپیماید و این شرکت برای ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به مناطق خطرناک از آن بهره جسته است تا این تجهیزات را از جایی به جای دیگر برده یا اطلاعات لازم از منطقه را جمع‌آوری کند.

کاربران می‌توانند اسپات را با ریموت آن کنترل کنند که به آسانی به آنان امکان کنترل ژست بدن روبات، نحوه گام برداشتن، عبور از موانع و جهت‌یابی محلی را ارائه می‌کند. همچنین می‌توان اسپات را تنظیم کرد تا راه‌هایی از پیش تعیین شده را بپیماید.

وبسایت این شرکت گفت سگ ربات برای «علاقه‌مندان مشتاق آماده است تا با کار با آن درک کنند این روبات‌های محرک چقدر می‌توانند منعطف بوده و با وظایف مختلف انطباق یابند، از بازرسی کیفی تولیدات صنعتی گرفته تا سرگرم کردن بیننده.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با این وجود، بوستون داینامیکس گفت بدنه فلزی آن تنها برای اماکن صنعتی و استفاده تجاری طراحی شده است و برای استفاده در خانه مناسب و مورد تایید نیست.

گرچه ممکن است بخواهید این سگ ربات در را برای شما باز کند یا با هرگونه مهاجمی به خانه شما مقابله کند، اما این شرکت توصیه کرده است در حال حاضر این ربات بیشتر برای کارها و وظایف صنعتی آماده است.

از زمان معرفی اسپات در سال ۲۰۱۶ تاکنون او نقش‌های متعددی ایفا کرده است.

در طول شیوع بیماری عالم‌گیر ویروس کرونا از این ربات در سنگاپور برای نگهبانی از پارک‌ها استفاده شد و این ربات همچنین افراد محل را تشویق به رعایت حفظ فاصله در اجتماع می‌کرد.

در نیوزیلند هم این ربات به سگ گله تبدیل شده است و قادر است با کنترل از راه دور، تمام حیوانات در دامنه‌ کوهی را یک گوشه دور هم جمع کند.

گروهی از این توله‌سگ‌های فلزی نیز که به اسپات‌مینی معروف هستند قادرند یک کامیون بزرگ را پشت خود بکشند.

با این وجود، این نگرانی وجود دارد که از این سگ در موارد و فعالیت‌های سئوال‌برانگیز استفاده شود. سال گذشته اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا نگرانی خود را درباره استفاده پلیس ایالت ماساچوست از این ربات‌ها ابراز داشت.

قرارداد اجاره‌ میان بوستون داینامیکس و نیروی پلیس ظاهرا مشمول این شرط است که از ربات برای «آسیب جسمی یا ارعاب شهروندان» استفاده نشود، اما اتحادیه آزادی‌های مدنی امریکا می‌گوید باید شفافیت بیشتری درباره نحوه استفاده دولت از فناوری‌های جدید وجود داشته باشد.

اسپات، تنها رباتی نیست که بوستون داینامیکس ساخته است. ربات انسان‌گون این شرکت که اطلس نام دارد می‌تواند پشتک بزند و بعضی از حرکت‌های پارکور را انجام دهد.

© The Independent

بیشتر از جهان