استخوان شیرهای آفریقایی می‌تواند عامل بیماری جدید جهانی باشد

هشدار بهداشتی درباره تجارت غیرقانونی استخوان شیر

شکارچی‌های روس برای سالم ماندن استخوان این شیرهای وحشی به شکم آن‌ها شلیک می‌کنند و سپس آن‌ها را به صورت قاچاقی به آفریقای جنوبی می‌فرستند-STEPHANE DE SAKUTIN / AFP

در حالی که جهان هنوز از بحران کرونا کمر راست نکرده‌ است، كارشناسان هشدار داده‌اند كه تجارت «استخوان‌ شیر» برای استفاده در صنایع دارویی، شراب و جواهرات می‌تواند باعث بروز همه‌گیری‌های جدید شود.

در آفریقای جنوبی ۳۳۳ مزرعه پرورش شیر وجود دارد که در آن‌ها سالیانه هزاران شیر برای تجارت استخوان‌های آن‌ها کشته می‌شوند.

اخیراً «لرد اشکرافت» معاون پیشین حزب محافظه‌کار بریتانیا در کتاب خودش ابعاد تاریک این تجارت سیاه را فاش کرده است.

این کتاب نشان می‌دهد که چگونه تجارت پررونق استخوان شیر به تقاضای داروهای سنتی در آسیای جنوب‌شرقی، شراب‌سازی و جواهرسازی پاسخ می‌دهد و گردش مالی میلیون دلاری آن چگونه شکل گرفته است.

اما ناگوارترین ابعاد ماجرا آنجا است که روشن می‌شود این شیرها می‌توانند ناقل بیماری‌های مهلک به انسان باشند. بیماری‌هایی مانند انواع جدید سل یا ویروس‌هایی که مسمومیت‌های حاد غذایی ایجاد می‌کنند.

به بیان دیگر این تجارت می‌تواند سبب بروز یک بیماری همه‌گیر در ابعاد جهانی شود.

تحقیقات روزنامه دیلی میل در رابطه با این تجارت نیز فاش کرده که چگونه تاجران روس با شکار غیرقانونی شیرهای وحشی در کشور کوچک آفریقایی بوتسوانا و انتقال آن‌ها به کشور آفریقای جنوبی حتی ابعاد فاجعه‌آمیزتری از این تجارت را نیز شکل داده‌اند.

شکارچی‌های روس برای سالم ماندن استخوان این شیرهای وحشی به شکم آن‌ها شلیک می‌کنند و سپس آن‌ها را به صورت قاچاقی به آفریقای جنوبی می‌فرستند تا استخوان‌های این شیرها نیز به عنوان استخوان شیرهای پرورشی به فروش برسد.

این تجارت غیرقانونی در یک بازار عمومی در ژوهانسبورگ صورت می‌گیرد، جایی که اسکلت و پوست شیرها در کنار پوست گونه در معرض انقراض پانگولین به فروش می‌رسد.

دکتر پیتر کالدول، که مدیر کلینیک دامپزشکی حیات وحش در پرتوریای آفریقای جنوبی است هشدار می‌دهد که مسمومیت غذایی، یک عفونت کشنده است که به سیستم عصبی حمله می‌کند. او می‌گوید که ویروس‌های عامل این نوع از مسمومیت در استخوان و پوست شیر وجود دارد و می‌تواند به‌راحتی به انسان منتقل شود.

وی با تأکید بر اینکه تجارت روبه‌رشد شیر در آسیا می‌تواند یک بحران ویرانگر جهانی دیگر را در دهه آینده ایجاد کند. دکتر کالدول می‌گوید اگر این بیماری سل نباشد، تب مالت یا یکی از آن بیماری‌هایی است که به‌راحتی از حیوانات به انسان منتقل می‌شود.

بیشتر از جهان