دولت هند روی دست افرادی که باید قرنطینه شوند مهر می‌زند

جوهر این مهرها ۱۴ روز دوام دارد

هند تمهیداد شدیدی را برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته است- NARINDER NANU / AFP

با افزایش تمهیدات در هند و تشدید تلاش‌ها برای مهار انتشار ویروس، مسئولان این کشور دست کسانی را که باید در قرنطینه خانگی باشند، مهر می‌زنند. 

افرادی که نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت درآمده، با جوهر دایمی علامت می‌خورند. این نوع جوهر معمولا در هند در مواقع برگزاری انتخابات و برای مشخص کردن افرادی که رای‌ داده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

این اقدام قرار است در استان «ماهاراشتا» در غرب هند اجرا شود که تا روز دوشنبه بیشترین شمار ابتلا به ویروس کرونا در آن به ثبت رسیده است. 

دولت هند در بیانیه‌ای رسمی این تصمیم را تمهیدی پیشگیرانه و با هدف افزایش هوشیاری عموم مردم و تشویق بیماران بالقوه به ماندن در قرنطینه دانسته است. 

اوداها تاکرای، وزیر ارشد دولت محلی ماهاراشتا، به خبرنگاران گفت:‌ «ابتلا به کووید۱۹ جرم نیست. این افراد باید تحت مداوا و حمایت روانی قرار گیرند.» او در عین حال افراد را به رفتار مسئولانه در دوران همه‌گیری بیماری ترغیب کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت:‌ «کسانی که باید خود را قرنطینه کنند، اما حاضر نیستند در بیمارستان و هتل باشند و مایلند به خانه بروند، باید مسئولیت نشان دهند. نباید آزادانه گردش کنند. باید قوانین قرنطینه را با جدیت اجرا کنند.»

طبق پروتکل، افرادی که از مناطق تحت تاثیر کرونا به استان ماهاراشتا وارد می‌شوند، فارغ از این که علایم بیماری را داشته باشند یا نه، تا وقتی جواب آزمایش آن‌ها اعلام نشده است، باید قرنطینه خانگی شوند. این افراد در بدو ورود به فرودگاه‌ها یا بیمارستان‌های ماهاراشتا، پشت دست چپشان با جوهر دایمی که ۱۴ روز دوام دارد، با ذکر تاریخ قرنطینه، مهر می‌خورد. 

راجش تاپ، وزیر بهداشت عمومی هند گفت:‌ «افرادی که توصیه شده قرنطینه شوند‌، مانند زمان انتخابات، دستشان با ذکر تاریخ پایان قرنطینه‌شان، مهر می‌خورد.» 

او گفت:‌ «اگر چنین افرادی از خانه بیرون روند، دیگران می‌توانند آنان را به عنوان بیماران تحت قرنطینه خانگی شناسایی کنند. هدف از این کار این است که افراد قرنطینه خانگی را با جدیت رعایت کنند.»

پس از آن که پلیس از اقدام به فرار سه مرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا از بیمارستانی در منطقه احمدانگار در ماهاراشتا خبر داد، آقای تاکرای بیماران تحت قرنطینه را به ماندن در بیمارستان‌ها ترغیب کرد. 

او گفت:‌ «به بیمارستان‌ها دستور‌العمل‌هایی داده‌ایم تا با این افراد با مهربانی برخورد کنند. چنین افرادی نباید مورد تحریم اجتماعی قرار گیرند.»

او همچنین افزود:‌ «غیر از آموزش دادن به آنان، برایشان اقلامی چون چای، صبحانه، خوراک و ابزار سرگرمی مانند تلویزیون و روزنامه فراهم می‌کنیم تا در بیمارستان احساس راحتی کنند.»

دولت هند در تصمیمی جداگانه اعلام کرد که تلاش برای فرار کردن یا شکستن قرنطینه، جرمی قابل مجازات است و چنین افرادی ممکن است به زور به تاسیسات قرنطینه دولتی تحویل داده شوند.»

تمامی انتخابات‌های نهادهای دولتی و مدنی در ماهاراشتا، برای سه ماه به تعویق افتاده است، مدارس تعطیل شده‌اند و امتحانات دانشگاه‌ها به بعد موکول شده است. 

تا امروز، هند ۱۲۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا و سه مورد مرگ را ثبت کرده است. 

© The Independent

بیشتر از جهان