سنتکام: در مورد مبدا و مقصد سلاح‌های توقیف شده ساخت ایران تردید نداریم

«قطعات سلاح‌های توقیف شده مشابه سلاح‌های استفاده شده در حمله آرامکو است»

بخشی از محموله تسلیحاتی کشف شده در دریای عرب-CENTCOM

سخنگوی سنتکام، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی می‌گوید محموله تسلیحاتی ساخت ایران که هفته گذشته در دریای عرب توقیف شده در حال انتقال به حوثی‌های یمن بوده است که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارند.

این محموله شامل موشک‌های هدایت‌شونده است که ایران از روی نسخه‌های روسی الگوبرداری کرده است. همچنین سلاح‌های دیگری در این محموله وجود دارد که طراحی منحصر به فردی دارند و در هیچ نقطه دیگری از جهان پیدا نمی‌شوند.

بیل اربن گفت: «در این محموله ۱۵۰ موشک ضد تانک، موشک کروز ضد کشتی، موشک زمین به هوای جدید ساخت ایران، قطعات پهپاد و دیگر قطعات سلاح وجود داشته است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این محموله در یک قایق و در جریان یک گشت‌زنی متداول کشف شد و ششمین محموله‌ای از سلاح‌های مشابه است که در پنج سال گذشته از ایران به یمن ارسال شده است.

اربن در کنفرانس خبری روز گذشته در پنتاگون به خبرنگاران گفت:«ایالات‌متحده با اطمینان زیادی می‌گوید این سلاح‌ها تولید ایران است و مقصد آن حوثی‌های یمن بوده است.» او افزود: «در مورد اینکه سلاح‌ها از کجا آمدند و به کجا می‌رفتند، هیچ تردیدی وجود ندارد.» اربن تاکید کرد که برخی قطعات مورد استفاده در این سلاح‌ها مشابه قطعات سلاح‌هایی است که قبلا از سوی نیروهای نیابتی تحت حمایت جمهوری اسلامی در حمله‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود. نمونه اخیر استفاده از این سلاح‌ها، ‌حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی بود که در شهریورماه انجام شد. حوثی‌ها مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده گرفته‌اند.

به گفته اربن،‌ حوثی‌ها به طور گسترده‌ای تحت حمایت ایران قرار دارند و جمهوری اسلامی سلاح‌های پیشرفته شامل پهپاد‌ها و موشک‌های بالستیک را برای آنه تامین می‌کند.

سخنگوی سنتکام با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی گفت: «به نظر می‌رسد با وجود کشته شدن فرمانده سپاه قدس، ارسال سلاح برای نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ادامه دارد.»

بیشتر از