ویروس کرونا؛ چگونه با شستن دست‌ها از گسترش بیماری بکاهیم

شستن صحیح دست‌ها احتمال ابتلا به بیماری را‌ ۱۶ تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهد

دست‌های خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه شست‌و‌شو دهید -Pixabay

در شرایطی که ویروس کرونا، که اکنون با عنوان کوید-۱۹ شناخته می‌شود، همچنان در حال گسترش است، سازمان‌های بهداشتی از مردم می‌خواهند که برای مهار شیوع این بیماری کشنده، به اقدامات اساسی برای حفظ سلامت خود توجه کنند.

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، یکی از ساده‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها برای مهار شیوع ویروس کرونا و سایر بیماری‌ها شستن دست‌هاست.

اما این بدان معنا نیست که یک شست‌شوی ساده با آب کافی است. طبق دستورالعمل نهادهای بهداشتی، شما باید دست‌های خود را به مدت «حداقل 20 ثانیه» بشویید تا این اقدام پیشگیرانه موثر باشد.

روش صحیصح شست‌وشوی دست‌ها به صورت زیر است:

طبق دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، باید در روز چندین بار و هر بار به مدت حداقل ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید، مخصوصاً بعد از دستشویی رفتن، قبل از غذا خوردن، و بعد از پاک کردن بینی، و سرفه یا عطسه کردن.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این نهاد همچنین به افراد توصیه می‌کند که قبل از تهیه غذا، در طول فرآیند تهیه غذا و بعد از آن، قبل از غذا خوردن، قبل و بعد از مراقبت از شخصی که دچار استفراغ یا اسهال است، قبل و بعد از معالجه بریدگی یا زخم، بعد از تعویض پوشک، پس از لمس حیوانات، خوراک حیوانات یا فضولات آن‌ها، پس از دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی و بعد از دست زدن هرگونه زباله، دستان خود را بشویند.

برای شستن صحیح دستان ، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند که این پنج مرحله را انجام دهید: خیس کردن، کف یا صابون زدن، مالیدن، آب کشیدن، خشک کردن.

ابتدا، دستان خود را با آب تمیز و جاری خیس کنید، سپس شیر آب را ببندید و به دست‌هایتان صابون بزنید. اکنون، دستان صابونی خود را به هم بمالید. در این مرحله، باید پشت دست، بین انگشتان و زیر ناخن‌های خود را با صابون تمیز کنید.

طبق دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بعد از آن که تمامی ‌قمست‌های دست را با کف صابون پوشاندید، باید حداقل به مدت ۲۰ ثانیه یا تقریباً مدت زمان لازم برای خواندن ترانه «تولدت مبارک» دست‌هاتیان را خوب به هم بمالید.

پس از پایان مرحله مالیدن، باید دست‌هایتان را با آب تمیز بشویید و سپس با حوله تمیز یا خشک‌کن برقی خشک کنید.

اگرچه شستن دست‌ها با صابون و آب موثرترین روش برای کشتن میکروب‌هاست، در صورت عدم دسترسی به آب یا صابون، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند از یک ضدعفونی کننده الکلی دست استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد.

براساس دستورالعمل سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، برای استفاده مؤثر از ماده ضدعفونی کننده دست، باید آن را روی کف دست بریزد و دستان خود را به هم بمالید. سپس باید ژل ضدعفونی را روی تمامی ‌سطح دست خود بمالید تا وقتی که خشک می‌شود. این فرایند معمولا باید حدود ۲۰ ثانیه طول بکشد.

شستن دست‌ها چقدر مؤثر است؟

‌به گفته سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، شستن دست بسیار مهم است، زیرا میکروب‌ها به راحتی از دست شسته‌نشده به اشیای دیگر مانند نرده‌ها یا سطح میز منتقل می‌شوند، که به نوبه خود می‌تواند افراد دیگر را بیمار کند.

شستن دست‌ها احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی مانند ویروس کرونا یا سرماخوردگی را در بین مردم به میزان ۱۶ تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهد. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اگر دستان شما به ویروس آلوده شده باشد، شستن آن‌ها ویروس را از بین می‌‌برد.

شستن دست‌ها همچنین خطر شیوع بیماریهای اسهال‌دار را در افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است، به میزان ۵۸ درصد کاهش می‌دهد، و از گسترش عفونت‌های پوستی و چشمی‌ می‌کاهد.

به گفته محققان مؤسسه فناوری ماساچوست، شستن دست‌ها به روش صحیح در فرودگاه‌ها می‌تواند شیوع بیمارهای همه‌گیر مانند کرونا را تا ۶۹ درصد مهار کند.

 کریستوس نیکولایدس، از مؤلفین این تحقیق، می‌گوید، طبق برآورد تیم تحقیقاتی او در حال حاضر به طور متوسط تنها ۲۰ درصد از مردم در فرودگاه‌ها دست‌هایشان تمیز است، و «۸۰ درصد دیگر به طور بالقوه تمام چیزهایی را که لمس می‌کنند، به میکروب‌هایی که روی دست‌های خود دارند آلوده می‌کنند.»

اقدامات دیگری که می‌توانید برای پیشگیری انجام دهید:

به گفته نهادهای جهانی بهداشت، اقدامات پیشگیرانه مهم دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با انجام آن‌ها خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید.

سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه می‌کند از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنید، در هنگام بیماری در خانه بمانید، هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشانید و بعد دستمال را در سطل زباله بیندازید، و با اسپری تمیز کردن اشیا و سطوحی را که مدام لمس می‌شوند، تمیز و ضدعفونی کنید.

سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند که همواره به اندازه حدود یک متر، بین خود و دیگران فاصله حفظ کنید، مخصوصا با کسانی که علایم بیماری را دارند؛ چون بیماری‌های تنفسی مانند ویروس کرونا می‌توانند با قطرات کوچکی که که هنگام سرفه یا عطسه پخش می‌شوند، منتقل شوند.

با این که ممکن است شاهد افزایش تعداد افرادی باشید که ماسک به صورت می‌زنند، سازمان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، به افرادی که ناخوش احوال نیستند توصیه نمی‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ماسک بزنند.

تا چهارشنبه گذشته، این ویروس در سراسر جهان بیش از ۱۱۰۰ نفر را کشته و ۴۴۶۵۳ نفر را مبتلا کرده است.

© The Independent

بیشتر از زندگی